Dolar : Alış : 4.0668 / Satış : 4.0742
Euro : Alış : 4.9503 / Satış : 4.9592
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir28°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14233 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

DTK’dan Maraş katliamı yıldönümü mesajı

19 Aralık 2015 - 731 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»DTK’dan Maraş katliamı yıldönümü mesajı

Maraş Katliamı’nın 37’nci yıl dönümü vesilesiyle yayınladığı mesajda, katliamda yaşamını yitirenleri anan Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Kürdistan’ın dört bir yanında sürdürülen destansı direnişlerin Maraş ve diğer katliamlara karşı halkların direniş cevabı olduğunu kaydetti.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), 19 Aralık 1978 tarihinde devlet güçlerinin organize ettiği, faşist çetelerin tetikçi olarak kullanıldığı Maraş Katliamı’nın 37’nci yıldönümü dolayısıyla yazılı bir mesaj yayınladı. Yayınlanan mesajda, özelde Alevi toplumunu genelde ise topyekun halkları hedef alan Maraş Katliamı’nın üzerinden 37 yıl geçse de, katliamın derin izlerinin ulusal-toplumsal yaşamın bir parçası olarak yaşamaya devam ettiği vurgulandı.

Mesajın devamında ise şu vurgularda bulunuldu:

“Geçmişle yüzleşmemenin, Türkiye’nin demokratikleşme sorunlarını çözmemenin sonucunda bu katliam provaları 37 yıldır sürekli güncellenerek halkımıza karşı uygulanmıştır. Çorum, Malatya, Sivas, Roboski, Cizre, Diyarbakır, Suruç, Ankarave günümüzde de Kürdistan’ın dört bir yanında uygulanan askeri abluka ve gerçekleştirilen katliamların tümü aynı planın ve ideolojik perspektifin sistemli bir şekilde hayata geçirilmiş halidir. Bütün bu katliamların ortak hedefi halkımıza karşı yüzyıldır sürdürülen soykırım ve asimilasyon politikaları ve uygulamaları ile, halkımızın ulusal-demokratik direnişini ve taleplerini bastırmaktı. Halkımız, tarihi boyunca zulme ve sömürgeciliğe karşı sürdürdüğü direnişini, günümüzde özgürlük ve demokrasi mücadelesini daha çok örgütlenerek ve bütün toplumsal dinamiklerini direnişinin temel öznesi haline getirerek sürdürmektedir. Mücadelemizin bugün geldiği düzey ve yarattığı kazanımların kendisi, bu bastırma ve katliam politika ve uygulamalarına karşı en güçlü yanıt olmuştur. Rojava, Şengal, Cizre, Silopi, Nusaybin, Kerboran, Sur ve Silvan, Kürdistan’ın dört bir yanında sürdürülen destansı direnişlerin tamamı Maraş ve diğer katliamlara karşı halkların direniş cevabı oldu. Halkımızın sürdürdüğü bu görkemli direnişin özgürlüğü getireceğine olan kesin inancımızla, Maraş katliamında yaşamını yitiren tüm insanlarımızı bir kez daha saygıyla anıyor, halkımıza bu katliamı yaşatanları kınıyor ve protesto ediyoruz.”

dtk

378 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika