Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir36°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14272 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Dünya Kadınlarından süreç izlenimleri

03 Temmuz 2016 - 580 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Dünya Kadınlarından süreç izlenimleri

sesiz kalmayın

Nepal’in başkenti Katmandu’da 13-18 Mart tarihleri arasında düzenlenen 2. Dünya Kadın Konferansı’nda alınan karar üzerine Diyarbakır gelen kadın heyeti, birçok sivil toplum örgütü ile bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundu. DİHA’da yer alan habere göre, bölgede yaşanan çatışmalı süreci yakından görmek, incelemelerde bulunmak ve kurumlarla görüşmek üzere kente gelen Jnessa Kober, Ulrike Held, Birgit Schuttenberg, Anne Wilhelm ve Serpil Kaplan’dan oluşan heyet, yaptıkları incelemeleri raporlaştırarak kamuoyuyla paylaşacak.

“SİVİL İNSANLAR KORKUNÇ BİR ŞEKİLDE ÖLDÜRÜLÜYOR”

Heyette yer alan Jnessa Kober, kentte yaptıkları gözlemler sonucunda karşılaştıklarını anlatarak, “Buradaki durum hakkında çok şey öğrendik. Öğrendiklerimiz gerçekten korkunç şeyler. Almanya’da medyada bize yansıtılan durum PKK’nin bir ‘terörist’ örgüt olduğu ve Türk ordusunun da bu örgüte karşı savaştığı şeklinde yansıtılıyor. Halbuki burada sivil insanların çok korkunç bir şekilde öldürüldüğünü ve bu Kürt halkının da ciddi bir baskı altında olduğunu öğrendik. Bunun gerçekliğini burada yaptığımız incelemelerde görebiliyoruz” dedi.

“KADINLARA KARŞI BİR SAVAŞ BAŞLATILMIŞ”

Bölgede özellikle Kürt kadınlarına savaş açıldığını vurgulayan Kober, “Birçok kadının tecavüze uğradığını ve birçoğunun saldırıya maruz kaldığını, neredeyse kadınlara karşı bir savaş başlatıldığını gözlemledik. Bu konuda Almanya’daki ve buradaki kadınlarla beraber bir dayanışma içerisinde olacağız. Buradaki kadınların yapılan saldırılar karşısında ne kadar güçlü olduğunu da gördük ve bu bizi çok etkiledi” diye konuştu.

“HAK İHLALLERİNE KARŞI MÜCADELE EDECEĞİZ”

Başta kadın belediye başkanları olmak üzere birçok belediye başkanının tutuklandığını ve uzun süre cezaevinde kaldığını belirten Kober, bu durumu protesto etmek için bir eylem planı hazırlayacaklarını aktardı. Kober, ayrıca Almanya hükümetine hem bölgedeki çatışmaların durdurulmasına dönük hem de hak ihlallerine karşı baskı oluşturmak için çeşitli girişimleri olacaklarını söyledi. Kober, tüm dünya kadınlarına seslenerek “Gelin birlik olalım ve başta kadınlar üzerindeki saldırılar olmak üzere savaşların önüne geçelim” çağrısında bulundu.

“ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİNDEN YANAYIZ”

Heyette yer alan Serpil Kaplan ise, Kürt halkına dönük çok ciddi saldırılar olduğunu gözlemlediklerini ileri sürerek, “Kürt halkının kendi kaderini tayin etme isteklerini destekliyoruz. Çünkü savaş, çok acımasızca ve vahşice yürütülüyor. Sadece kırsal alanda değil, metropollerde de bu şekilde yürütülüyor. Biz bunların tanıklığını yaşadık. Gerek zindanlarda gerek eylemlerde gördük. Bu açıdan kendimizi Kürt halkının kaderinden ayrı görmüyoruz. Biz kadınlar olarak, Kürt halkının özgürlük mücadelesinin yanındayız” dedi. Kaplan, kadın özgürlük mücadelesinin, Kürt halkının özgürlük mücadelesiyle birleşmeden zafere ulaşmayacağının altını çizdi. Kaplan, Kürt kadınlarının savaşta en önde yer almasının kadın özgürlük mücadelesine çok şey kattığını belirterek, “Türkiye’deki devrimci hareketler açısından kadının mücadeleye katılma tarihi daha eskidir. Ama buradaki savaşın düzeyi ve geldiği aşama açısından Kürt kadınları çok daha görünür oldu. Bu yönüyle Kürt kadının savaşması çok anlamlı ve onurlu bir duruşun göstergesidir ve dünya kadın mücadelesine çok büyük değer kattı” diye konuştu.

450 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
..