Dolar : Alış : 4.7908 / Satış : 4.7994
Euro : Alış : 5.5680 / Satış : 5.5780
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir38°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14274 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Eczacılardan Sur mağdurlarına destek!

27 Ocak 2016 - 1.297 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Eczacılardan Sur mağdurlarına destek!

Diyarbakır Eczacılar Odası, Sur’da yaşanan çatışmalar ve operasyonlardan dolayı göç eden 700 mağdur aileye gıda yardımında bulundu. Diyarbakır Eczacılar Odası Başkanı Ferat Değer, Sur halkının yaşadığı mağduriyeti göz ardı etmeyerek, yardım kampanyası düzenlediklerini ifade ederek, Oda olarak Sur’dan göç eden 700 aileye gıda paketi yardımında bulunduklarını söyledi. Sur’da 17 eczanenin mağdur olduğunun altını çizen Değer, bu eczanelerin mağduriyetlerinin giderilmesi için Türk Eczacılar Birliği ile görüşmelerde bulunduklarını vurguladı. Değer, Oda olarak, Sur’da yaşayan vatandaşların ilaç sıkıntılarını gidermek adına ‘seyyar eczane’ projesini hayata geçirdiklerine değinerek, Valilikten güvenlikle ilgili destek için başvurduklarını belirtti.

SUR’DA HALK YAŞAMSAL SIKINTI YAŞIYOR

Diyarbakır Eczacılar Odası Başkanı Ferat Değer, 3–4 aydan bu yana Sur’da insanlar mağduriyet yaşadıklarını belirterek, “Birçoğunun evleri yıkıldı, yine birçoğu göç etti. Birçoğu ekonomik ve yaşam sorunu yaşadı. İlaç, gıda sıkıntısı neredeyse insani bir hak olan yaşamsal sıkıntılar yaşıyor. Bunlar yaşandıktan sonra bu çatışmaların ortasında kalan halkın büyük bir bölümü göç etti. Bir kısmı halen içeride duruyor. Bunların birçoğu zaten ya göçer konumunda olanlar veya işçi, gündelikçi insanlardı. Gelirleri de malumunuz çok alt seviyede. Sur ilçesi’nde sokağa çıkma yasağı ve çatışmalı ortamdan dolayı birçok işyerinin açılmaması, birçok insanın da işsiz kalmasına neden oldu” dedi.

BİR NEBZE OLSUN YARALARINI SARMAK İSTEDİK

Eczacılar Odası olarak Sur’da göç eden halkın bir nebze de olsa yaralarını sarmak adına bir yardım kampanyası başlattıklarına değinen Değer, “Kendi eczacılarımızdan ve oda bünyemizden destek istedik. Eczacılarımız bu konuda yardımlarını esirgemediler. Eczacılarımızın yaklaşık yüzde 99’u yardımlarını ulaştırdı. Biz bu yardımları toparlayarak, halkımıza gıda ve battaniye katkısında bulunduk. Yaklaşık olarak bin tane batan niye ve 700 koliyi dağıttık. Kolilerin içinde zaruri ihtiyaçlar vardı. Her bir kolimiz 32 kilodan oluşuyordu. 22 ton gıda aldık. Özellikle kapalı bulunan mahalleler Hasırlı, Dabanoğlu, Fatihpaşa Mahallesi muhtarlarıyla da görüşerek onların bize verdiği adreslerdeki kişiler ziyaret edilerek, teslim edildi. Bunların dışında eczanelerimize de bazı isimler verilmişti. Onlara da yardımları dağıttık. Yaptığımız yardımların çok fazla bir önemi olmayabilir ama bu soğuk kış günlerinde mağdur vatandaşlarımızın boğazından sıcak aş geçmesini sağladık. Bundan dolayı da mutluyuz. Yardımlarımızı devam edeceğiz” diye konuştu.

TARAF DEĞİLİZ

Eczacılar Odası Başkanı Ferat Değer, Oda olarak taraf olmadıklarının altını çizerek, “Elinde silah olup çatışma içerisinde olan hiçbir taraftan olmak istemiyoruz. Mümkün olduğunca biz bu ülkenin vatandaşıyız, bu ülkenin hukuksal anlamdaki bütün doğrularının yanındayız. Ama böyle çatışmalı ortamda arada kaynayan mağdur olan insanlar genelde bölge halkı olur. Biz de bu anlamda mağdur kesimin yanında olmayı tercih ettik. Halkın yanındayız. Sur’da mağdur olan büyük bir halk kitlesi var. 2 bin 400 civarında aile göç etti, en az 2 bin ev yıkılmış. Bunun yanında çatışmalı ortamdan dolayı göç etmek zorunda kalan insanlarımız var. Bunlara bir nebze de olsa rahatlatmak adına böyle bir yardım kampanyası başlattık. Biz sosyal projelerde varız. Geçmişte de vardık. Rojava ve Kobani için ilaç kampanyası düzenledik. Bu kampanyalarda da eczacılarımızın duyarlılığı karşısında bir ilke imza attık. Yine Diyarbakır’a gelen Ezidilerin barındığı kampta yaklaşık 2 yıl boyunca ilaçlarını biz karşıladık. Seyyar eczane açtık”

SUR’A YÖNELİK SEYYAR ECZANE PROJESİ

Eczacılar Odası olarak, Sur İlçesi’ne yönelik ‘seyyar eczane’ projesi hazırladıklarını belirten Değer, “Seyyar eczane projesiyle ilgili araç satın aldık. Acil ilaç durumunda bu aracımızı kullanarak, o bölgedeki insanların ilaçlarını karşılıyoruz. Valilikten de güvenliğimizin sağlanması amacıyla izin istedik. Onların önereceği mahallelerde biz ilaç hizmetini bedava olarak tamamen halka hizmet yapmak adına istedik. Ancak, yine güvenlikle ilgili bir sorun var diye bir yanıt alamadık. Sur’a yönelik bir çalışmaydı” dedi.

SUR’DAKİ 17 ECZANE MAĞDUR

Değer, Sur içindeki 17 eczanenin de 60 günden bu yana mağdur olduğunun altını çizerek, şöyle dedi:

“Sur’da 17 eczanemiz var. 1 eczane tamamen tahrip oldu, Dabanoğlu Mahallemizde bir eczanemiz tamamıyla kapandı. Diğer eczanelerimizde kısmen kapalıdır. Günde iki ya da 5 saatlik açılışlarla yaşam savaşı veriyorlar. Zaten uzun süre kapalı kaldılar. Bunun dışında halen saat 3’ten sonra Sur içinde bulunan eczanelerimiz kapatmak zorunda kalıyorlar. Çünkü ortam ve çatışmalar insanları ürkütüyor, yaşam tehlikesi olduğu için kapatıyorlar. Bu eczanelerle ilgili Tıbbi Cihaz Kurumu’nda bir başvurumuz var. Tıbbi Cihaz Kurumuna biz 6197 sayılı yasanın 12 Nisan 2014 tarihli yönetmeliğinde mücbir sebepler ve doğal afetlerde eczanelerin bir nakil hakkı olması gerektiğiyle ilgili bir madde vardı. Fakat ret cevabı aldık. Şimdi yeni çıkan yasaya göre eczacıların bir nakil ve bir devir hakkı var.  Sur içinde bulunan eczanelerimiz şuanda gidecekleri yeri bilmiyorlar. Eğer gidersek, geri dönemeyiz. Çünkü geri dönmede de artık nakil hakkınız bittiği için geri dönemiyorsunuz. Sur içinde yaşam koşulları geri dönerse, geri dönmek isteyeceklerdir. Bu konuda biz geçici bir ruhsat ve nakil hakkı talebinde bulunduk. Olumla yanıt alamadık. Şuan eczanelerimiz burada mümkün olduğunca bir yaşam savaşı veriyorlar. Onların durumu da net değil. Halen kapalı olan 4 eczanemiz var. Eczanelerdeki ilaçların miatları geçti. Onların rutubet sorunu yaşıyoruz. Oradaki ortamı ve durumlarını da bilmiyoruz. Bu eczanelerin tümünün ödemeleri var. Birçoğu ödemelerden dolayı büyük sıkıntı yaşıyor”

MAĞDURİYETLERİ TEB’E BİLDİRDİK

Oda olarak bu mağdur olan eczanelerin duruma ilgili olarak Türk Eczacılar Birliği’ne başvurduklarını ifade ederek, “Yaşadıkları mağduriyet ve sorunları Birliğe anlattık. Bunların yaşam mücadelesi verdiklerini, bunun için hepimizin bir katkı sunması gerektiğini ifade ettik. Türk Eczacılar Birliği de bu konuda bize yardımcı olacaklarını duyurdu. Ve ciro düşüklüğü yaşayan ve eczanesi kapalı olan eczacıların bunları belgelendirmek koşulluyla, bilançolarını göndererek bunlara faizsiz kredi talebinde bulunduk. Onlar da bunu kabul ettiler. 5 ay ödemezsiz, bir yıl ödemeli kredi verecekler. Bu konuda da başvurularımızı yaptık. Şuanda başvurmayan eczacılarımızı bu konuda bilgilendirdik, belgelerini istedik. Belgelerini topladığımız andan itibaren Türk Eczacılar Birliği’ne gönderip, en azından bir dönemi de atlatmak adına da olsa böyle bir adımda bulunduk. Kaymakamlıkta da bu tip durumlardan oluşan mağduriyetleri telafi etme durumu var” şeklinde konuştu. (Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

 (Bu haber sadece haberdiyarbakir.gen.tr’de)

Eczacılar odası2 Eczacılar odası Eczacılar odası1

743 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..