Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir25°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Engelsiz Yaşam Atölyesi engelleri kaldırıyor

07 Eylül 2015 - 514 kez okunmuş
Ana Sayfa » YEREL»Engelsiz Yaşam Atölyesi engelleri kaldırıyor

Büyükşehir Belediyesinin, Sümerpark Ortak yaşam Alanı’nda kurduğu Engelsiz Yaşam Atölyesi, engellerin yaşamını kolaylaştırmak için çalışmalar yürütüyor. Atölyede şimdiye kadar engellilere ait 314 tekerlekli sandalye tamir edildi.

Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’nda 1 Mart 2013’te açılan Engelsiz Yaşam Atölyesi,bedensel engelli yurttaşların sorunlarına çözüm buluyor. Engellilerin kullandığı manuel ve akülü tekerlekli sandalyelerin tamiratının yapıldığı atölyede, şuana kadar314 tekerlekli sandalye tamir edildi. Atölye, sandalye tamiratı dışında 14’ü manuel, 5’i elektrikli 19 sandalyeyiihtiyaç sahibi engellilere bağışladı. Genel olarak Sümerpark’ta hizmet veren Engelsiz Yaşam Atölyesi, özel durumu bulunan 26 engelliye de evde hizmet verdi. Çoğu üniversite öğrencisi 27 gönüllü çalışanı bulunan Engelsiz Yaşam Atölyesi, sandalye tamir işleri dışında aynı zaman engellilerin dayanışma merkezine dönüşüyor. Bölge illerinde bir ilk olan Engelsiz Yaşam Atölyesi, engelli yurttaşlar dışında günlük yaşamda geçirdikleri kazalar sonucunda engelli durumuna düşen hayvanlarında sorunlarına çözüm buluyor.

AYDENİZ: SANDALYELERİ BOZULAN ENGELLİLER EVE KAPANIYOR

Engelsiz Yaşam Atölyesi sorumlusu Gültekin Aydeniz, atölyenin ihtiyaçtan dolayı Mart 2013’ten itibaren hizmet vermeye başladığını belirterek, atölyede manuel ve akülü elektrikli sandalyelerin tamir edildiğini söyledi. Bölgede birçok engelli bulunduğunu, çoğunun sandalye ile yaşamak zorunda olduğu, sandalyenin küçük bir teknik sorunundan dolayı engellilerin eve kapanıp sosyal yaşamdan uzaklaştığına dikkat çeken Aydeniz, “Sandalyelerin teknik servisleri İstanbul, Ankara ve İzmir gibi illerde bulunuyor, engelliler sandalyelerini buraya gönderdiklerinde yaşamları en az 15 gün sekteye uğruyordu. Atölye engellilerin bu sorununu ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar yürütüyor” dedi. Aydeniz, Engelsiz Yaşam Atölyesi’nin tamir dışında birçok engellinin gelip sohbet ettiği bir alana dönüştüğünü söyledi.

ENGELLİ HAYVANLARIN SORUNLARINA ÇÖZÜM

Engelsiz Yaşam Atölyesi’nin bölgede sadece Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’nda bulunduğunu dile getiren Aydeniz, bundan dolayı sadece kentteki engellilere değil, bölgede bulunan engellilere hizmet verdiklerini söyledi. Hayvanların sorunlarını çözme konusunda sadece ortez yapabildiklerini,protezin hekimlik isteyen bir iş olduğuna işaret eden Aydeniz, veteriner hekimin verdiği bilgiler sonucunda hayvanlara ortez yaptıklarını kaydetti.

ENGELLİLER HİZMETTEN MEMNUN

Akülü tekerlekli sandalyesini Engelsiz Yaşam Atölyesi’nde tamir ettiren bedensel engelli Zeynep Güneri ise, sandalyenin alt tekerleklerinin arıza veremeye başladığı ve bunun da kendisi için risk oluşturduğunu ifade etti. Tamirat için birçok yere gittiğini, fakat bir sonuç alamadığını kaydeden Güneri, “Engelliler zaten çok zor şartlar altında yaşıyor. İmkânlar oldukça kısıtlı, sandalyelerimiz bozulduğunda bunları tamir edecek oto tamircileri gibi yerler yok. İyi ki bu atölye var ve buranın daha da büyüyüp gelişmesini istiyorum. Ayrıca verilen hizmetten dolayı Büyükşehir Belediyesi’ne çok teşekkür ediyorum” dedi.

1 5

338 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika