Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir19°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Eş Başkan Anlı Kitap Fuarı’nı ziyaret etti

23 Mayıs 2016 - 478 kez okunmuş
Ana Sayfa » Eğitim»Eş Başkan Anlı Kitap Fuarı’nı ziyaret etti

anlı kitap fuarında (1) anlı kitap fuarında

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, Amed Kitap Fuarı’nı son gününde ziyaret ederek, tüm stantları gezdi, yazarlarla bir araya geldi, yayınevi çalışanlarıyla sohbet etti, kitap satın aldı. Ziyaret sırasında, Eğitim-Sen’in haklarında dava açılan öğretmenler için başlattığı kampanyaya imza atarak destek veren Eş Başkan Anlı, Amed Ekoloji Meclisi’nin fuarda açtığı ‘Pedal Çevir Telefonunu Şarj Et’ etkinliğine katıldı, bisiklete binerek pedal çevirdi.

YAZARLARLA GÖRÜŞTÜ

Fuarın açılış günü polisler tarafından basılan Aram Yayınevi standını ziyaret eden Anlı, gözaltına alınıp bir gün sonra bırakılan yayınevi çalışanı Zelal Özkeskin’e geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Aram Yayınevi standında kitaplarını imzalayan fuarın onur konuğu Ehmed Huseyni ile görüşen Anlı, Huseyni ile uzun uzun sohbet etti, ardından aldığı kitapları imzalattı. Ayrıca Anlı, Yazar İsmail Beşikçi ve Ali Nesin ile görüşerek bir süre sohbet etti. Fuarı gezen yurttaşlar tarafından ilgiyle karşılanan Anlı, istek üzerine sık sık vatandaşlarla fotoğraf çektirdi.

İLGİ SON GÜNDE DE DEVAM ETTİ

Öte yandan Kitap Fuarı’nın son gününde etkinlikler de aralıksız sürdü. Düzenlenen on dört etkinlikte Kürt öyküsü, tiyatrosu, edebiyatı, feminizm, barış, özgür yaşam vb. konular ele alındı. Amed Sanat Galerisi’nde düzenlenen “Kürtçe Edebiyatın Şekillenişinde Sözlü Edebiyatın Etkileri” konulu panele, Yazar Dilawer Zeraq ve Bedran Hîkmet konuşmacı olarak katıldı. Yazar Dilawer Zeraq, Ehmedê Xanî’nin bugün daha az anlaşılmış olmasının temel nedeninin kullandığı Farsça, Arapça terkiplerin yanı sıra Kürt folklarından az yararlanmış olmasını gösterdi. Zeraq, “Folklor iki temel şeyi mümkün kılıyor. Birincisi dini iktidara, totaliter anlayışa karşı seküler bir duruştur. İkincisi modern ve ulus devletin inşasından sonra anti-kolonyal bir duruştur. Bu anlamda Mem û Zîn iyi bir örnektir. Kürtlerin seküler duruşu Xanî’yle başlar.” dedi.

YAZAR KENDİ ÜSLUBUYLA ÖZGÜN BİR ESER YARATMALI

Yazar Bedran Hikmet de, yazarın folklorik bir eseri halk edebiyatı haliyle aktardığında estetik bir eser olmayacağını; ancak, yazarın kendi üslubu ve yorumuyla yeni bir kurguyla inşa ettiğinde özgün bir eser olacağının altını çizdi. Batı edebiyatında Cervantes’in, Don Kişot’ta folklorik hikayeleri kendi üslubu ve estetik dünyası içinde yeniden anlatıp özgün bir eser ortaya çıkarttığını hatırlatan Hîkmet, son dönemlerde bazı Kürt yazarların halk hikayelerinin kurgusunu esas alıp eserler yazdığını söyledi. Hîkmet, buna örnek olarak da Bîlîcan, Dewreşê Evdî gibi eserleri göstererek bazı edebiyat eleştirmenlerinin bu kitapları roman olarak kabul etmediğini belirtti. Hîkmet, “Ancak Ehmedê Xanî, Mem û Zîn’i Memê Alan Destanı üzerine inşa etmesine rağmen özgün bir eser yazmıştır. Bu konudaki tartışmalar devam ediyor.” diye konuştu.

DÜNÜYLE BUGÜNÜYLE ÖZGÜR YAŞAMA NASIL ULAŞILIR?

Moderatörlüğünü Şeyhmus Diken’in yaptığı “Dünüyle Bugünüyle Özgür Yaşama Nasıl Ulaşılır” panelinde ise gazeteci Cengiz Mumay ve Celal Başlangıç konuştu. Yazar Şeyhmus Diken, hayatını yeniden tesis edenler açısından özgürlük kavramının karşılığının sistemin değerlerine muhalif olmak anlamına geldiğini belirtti. Gazeteci Cengiz Muma ise, 1981 yılındaki cunta döneminde Pervari’de görev yapan Kemal Baykal adlı kaymakamın halkla olan iletişiminden yola çıkarak barış ve özgürlük kavramını anlattı. “Hapishanesi ve hastanesini de görmüş olarak Diyarbakırlı sayılırım.” diyerek konuşmasına başlayan Gazeteci Celal Başlangıç da, Türkiye’nin yaşadığı ve halen devam eden karanlık günlere nasıl gelindiğini detaylı bir şekilde anlattı.

324 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika