Dolar : Alış : 4.8000 / Satış : 4.8086
Euro : Alış : 5.5924 / Satış : 5.6025
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir36°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14274 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Eş-Şerif Diyarbakır’lılarla buluştu

21 Şubat 2017 - 548 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Eş-Şerif Diyarbakır’lılarla buluştu

Davet ve Kardeşlik Vakfı Diyarbakır Temsilciliği ve AYDER’in organize ettiği ‘Dünden Bugüne Şehadet Mektebi olarak Müslüman Kardeşler’ konulu konferansa konuşmacı olarak katılan İhvan-ı Müslimin (Müslüman Kardeşler) Davet Birimi Başkanı Prof. Dr. Üstad Abdülhalik eş-Şerif Diyarbakırlı Müslümanlarla buluştu.

AYDER Derneği ve Davet ve Kardeşlik Vakfına teşekkürleri ileterek konuşmasına başlayan Eş-Şerif Akabinde bu diyarların, Diyarbakır’ın İslam Tarihi boyunca önemli hizmetlere şahitlik ettiğini vurguladı.
yozgat escort
Eş-Şerif, ‘şehadet ve cihad’ konularını İhvanı Müslimin’in temel sloganları üzerinde durarak, Allah’u Ğayetuna, sloganın muhtevasını açıklamakla giriş yaptı. Her işte Allah’ın rızasını gözetmenin esas olduğunu vurgulayan Eş-Şerif, Gayesi Allah rızası olmayan bir iş ve davranışın neticesinin de menfi olduğuna değinerek, “Günlük yaşantımızda, aile hayatımızda, cihadımızda Allahın rızasını aramalıyız. Samimi bir niyet, halisane kalb ile yapılan cihadın ancak neticesi ‘şehadet’dir.  Önderimiz ve liderimiz Resulullah’tır. Onun yolunun takipçisiyiz. Bu mektebin önceleri olan sahabilerin Resulullah’ın rahle-i tedrisinde eğitildi. Bizler de onun miras bıraktığı öğretileriyle hayatımıza yön verdiğimizi ve vermemiz gerekiyor. Yasirler, Sümeyyeler, Ammarlar Onun terbiyesinden geçti ve İslam için en önemli varlıkları olan canlarını verebildikleri mertebeye geldiler” ifadelerini kullandı.

Şahadet iştiyakıyla yananların sadece erkeklerin olmadığını, kadın sahabilerin de cihadı ve şahadeti kendilerine hayat şiarı yaptığını örnekler üzerinden anlatan Eş-Şerif, “Ümmü Haram (r.anhâ) şehâdet özlemiyle yanmaktaydı. Bir gün Efendimiz : “Ey Ümmü Haram! Ümmetimden bir kısmının gemilere binip kâfirlerle savaşmaya gittiğini gördüm.” buyurdu. Ümmü Haram, “Ya Resûlallah! Duâ etseniz de ben de onlardan biri olsam” diye ricada bulundu. İki Cihan Güneşi Efendimiz de onun istediğine: “Ya Rabbi! Bunu da onlardan eyle” diye dua ederek karşılık verdi. Ve Ümmü Haram, Kıbrıs fetihi ordusuna katılmış, oraya ayak bastığı ilk sıralarda şehit olmuştur. ‘El-Kuranu Düsturuna’ sloganın ise bu hareketin anayasasıdır” dedi.

Eş-Şerif, Allah yolunda Cihad edenlerin gayesinin Allah olması gerektiğini belirterek, “İslam’ın insanlara ulaşması için yapılan bütün çalışmalar cihad’tır.  Bu yolda ölenler ise şehittir. Cihad sadece eline silah alıp savaşmak değildir. Çünkü, kimin hangi amaçla savaştığını bilmeyiz. Kahramanlık için aşiretinin namı için savaşanlar bu yoldan uzaktırlar. Şehadeti ancak ve ancak bütün samimi kalbiyle Allah rızasını gözetenler kazanacaktır. Şöyle ki; Bi’ri Maunede, arkasından bir okla yaralanan bir sahabinin “ Vallahi ben kazandım.” diye  haykırmasını ancak onun şahadeti ne kadar arzuladığı ile izah edilebilir.  Mısır’da, Libya’da, Suriye’de, Filistin’de ve 15 Temmuz’da Türkiye’de şehit olanların da tek gayesinin “şehadet” olduğunu bizlere göstermektedir” şeklinde konuştu.

Son olarak da “vel-mevtu fi sebilillahi esma emanina” solanını açıklayarak sohbetini sonlandıran Eş-Şerif, Bu uğruda şehadet şerbetini içen, Hasan el-Benna, Seyit Kutup, Yasir Arafat, II.Abdülhamit ve Ali Haydar Bengiyi hatırlattı.

537 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..