Dolar : Alış : 4.0668 / Satış : 4.0742
Euro : Alış : 4.9503 / Satış : 4.9592
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir28°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14233 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Eşbaşkanlardan ayrıştırma çağrısı

04 Haziran 2016 - 679 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»Eşbaşkanlardan ayrıştırma çağrısı

Esbaskanlar

5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle düzenlenecek etkinliklerin startını veren Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı, kentte günlük toplanan çöp miktarının çok yüksek olduğunu belirterek, çöpü azaltmak için herkesi kaynağında ayrıştırma kampanyasına destek vermeye çağırdı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle düzenlenecek etkinliklerin startını verdi. Büyükşehir Belediyesi önünde başlayan etkinliğe Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı ile Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı personeli katıldı. Büyükşehir Belediyesi önünde açıklama yapan Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Deniz Kıraç, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle bugünden itibaren etkinliklerin startını verdiklerini belirterek, insanların daha konforlu bir yaşam adına sürekli doğayı tahrip etmeye başladığını dile getirdi. Bu kötü gidişatı önlemek için atıkların kaynağında ayrıştırılması gerektiğine dikkat çeken Kıraç,atıkların kaynağından ayrıştırılması için başlattıkları kampanyaya 5 Haziran’dan sonra ağırlık vereceklerini söyledi.

“KENT KATI ATIK TESİSİNE KAVUŞACAK”

Etkinlikte konuşan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Diyarbakır’ın her anlamda öncü ve örnek bir kent rolüne sahip olduğunu belirterek, kentin temizlik ve çevre konusunda da öncü rolü üstleneceğini ifade etti. Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda büyük bir yenilik içerisinde çalışmalarını sürdürdüğünü dile getiren Kışanak,kentin yakın zamanda çöplerin düzenli depolandığı ve atıkların ayrıştırıldığı bir tesise kavuşacağının müjdesini verdi. Kışanak, tesisle ilgili çalışmaların geçen yıl başladığını, 2017 yılında Katı Atık Entegre Tesisi’nin tamamlanacağını kaydetti.

“ÇÖP MİKTARINI AZALTMAMIZ GEREKİYOR”

Bu tesisin tek başına yeterli olmadığına dikkat çeken Kışanak, “Tüm halkımıza çağrı yapmak istiyorum. Şuanda kentimizde günlük bin 300 ton çöp çıkıyor. Bu çok büyük bir rakam,bunu her gün depolayarak bununla baş etmemiz ve kentimizi temiz tutmamız mümkün değil. Çöp miktarını azaltmamız gerekiyor. Herkes kendi evinde ve işyerinde 2 tane ayrı çöp kovası bulunduracak.Birinde ıslak (yemek vb.) atıkları, diğerinde ise kağıt,plastik,teneke ve cam şişe olmak üzere geri dönüşebilecek atıkları biriktirecek. Böyle olduğu zaman biz ikinci kovada biriken geri dönüşebilen atıkları yeniden kazanabiliriz. Geri dönüşüm tesislerine gönderebiliriz, belediye bunları ayrı şekilde toplayacak. Sadece ıslak evsel atıklarımız çöp toplama sahasına gidecek. 21. yüzyılın en büyük problemi atıklardır. Doğayı tüketiyoruz, çevreyi kirletiyoruz. Doğayı ve çevreyi kirletmeden nasıl yaşayabiliriz. Bence herkesin bu soruyu her gün kendine sorması lazım. Yoksa bu dünya bir süre sonra bu durumu kaldıramayacak düzeye gelecek” dedi.

“HERKESİN AYRIŞTIRMAYI YAPMASI GEREKİYOR”

Çöplerin kaynağında ayrıştırılması konusunda başta kadınlar olmak üzere herkese çağrıda bulunan Kışanak, herkesin evinde ve işyerinde bu ayrıştırmayı mutlaka yapması gerektiğini vurguladı. 5 Haziran Dünya Çevre Günü vesilesiyle Diyarbakır’ın iddiasına yakışır bir tempoyla çalışarak atık sorunlarını azaltacaklarını ifade eden Kışanak, gelecek yıl 5 Haziran geldiğinde kentteki çöp miktarını büyük ölçüde azalttıklarının bilgisini paylaşmak istediğini sözlerine ekledi.

“KENTİN ÇEVRE SEVGİSİNİ GÖRMEK İSTİYORUZ”

Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı ise kadim Amed kentini ağacıyla, doğasıyla, taşlarıyla ve insanlarıyla birlikte sevdiklerini kaydederek, bu sevginin ortaya çıkması gerektiğini ve bunu gözleriyle görmek istediklerini ifade etti. 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nün daha temiz bir kentte ve ekolojiye sahip çıkılmasına vesile olmasını dileyen Anlı, şöyle konuştu: “Bütün halkımıza rica ediyoruz. 7’den 70’e kadın,erkek, genç ve yaşlı herkesin çevreye sahip çıkmasıyla başarılı olabiliriz.Her anlamda kentimizin örnek olduğunu ifade ediyoruz. Ama ne yazık ki temizlik konusunda eksikliklerimiz bulunuyor. Belediye olarak bizler de eksikliklerimizi görüyoruz. Temizlik ve yaşanılabilir çevre konusunda halkımız bizi yalnız bırakmamalı. Her anlamda kentte sahip çıkmalıdır. Yakın zamanda Ramazan ayı başlıyor. Bu değerli ayda umarım kaynağında ayrıştırma kampanyasına sahip çıkılır ve herkes bu konuda duyarlılık gösterir.” Anlı, soğuk kış ve sıcak yaz aylarında sürekli temizlik konusunda çalışan belediye personeline teşekkür etti.

YURTTAŞLARA BROŞÜR DAĞITILDI

Yapılan açıklamaların ardından şapka takıp “Daha Temiz Bir Çevre İçin Çöpe Atma Geri Kazan” yazılı beyaz tişörtler giyen Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı personeli, Büyükşehir Belediyesi önünden Ofis Gevran Caddesi’ne kadar yürüdü. Çevrede bulunan yurttaşlara ve esnafa geri dönüşüm ile ilgili bilgilendirmede bulunan grup, broşür dağıttı. (Sait BAYRAM’ın Haberi)

331 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika