Dolar : Alış : 4.0668 / Satış : 4.0742
Euro : Alış : 4.9503 / Satış : 4.9592
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14233 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Eski Borsa Hanında tehlike çanları!

17 Kasım 2015 - 805 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»Eski Borsa Hanında tehlike çanları!

Bir dönem Diyarbakır’ın ticaretinde söz sahibi olan ve son 25 yıl öncesine kadar kullanılan eski Borsa Hanı (Çiftehan) kaderine terk edildi. Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce onarılmak istenen ancak hissedarlarının sorun çıkarması nedeniyle atıl durumda bırakılan han, aynı zamanda çevredekiler için büyük tehlike oluşturuyor. Diyarbakır’ın Suriçi İlçesi Dabanoğlu Mahallesi’nde bulunan 16. Yüzyıldan kalma Osmanlı Devri yapısı olduğu tespit edilen Borsa Han’ı, çevre sakinleri için büyük tehlike oluşturuyor.

 Hissedarları engel çıkarıyor

25 yıl öncesine kadar kullanılan ve yüzyıllar boyunca Diyarbakır’ın ticaretine yön veren Borsa Han’ı, son 15 yılda ilgisizlik ve ihmalkârlık yüzünden harabeye döndü. Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce onarılmak istenen ancak hissedarlarının engellenmesi sonucu atıl durumda bırakılan Han’ın giriş kapısı ve yan duvarı çökme ile karşı karşıya bulunuyor. Yüzde 33 kadarı mazbut İbrahim Paşa Vakfına, geri kalan yüzdesinin şahıs mülkiyetinde olması nedeniyle Han’ın onarılamaması çevre sakinleri ve esnafların tepkisine yol açıyor.

Han’ın biran önce onarımını istiyoruz

Han’ın biran önce onarılmasını talep eden Dabanoğlu Mahallesi sakinleri ve esnafları, bir yandan ‘2013 Diyarbakır Surları Yılı olsun’ çalışmaları yürütülürken, diğer yandan da kültürel değerlerin harabe durumunda bulunmasının şaşırtıcı olduğunu belirterek, “Diyarbakır’ın ilk yıllarında ticaretine yön veren kararların alındığı Çifte Han’ın, yıkılması bizi üzüyor. Son dönemlerde özellikle Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün çok sayıda eseri onardığını biliyoruz. Burası da onarılarak, hizmete açılabilir. Han’ın hissedarlarının Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün yapacağı onarıma destek vermesini istiyoruz. Biran önce buranın kurtarılması gerekir. Çünkü giriş ve yan duvarındaki çökmeler nedeniyle hayatımız tehlikede bulunuyor” diye konuştular.

Bazalt taşından yığma sistemi ile yapılmış

Tarihi han ve kültürel varlıkların restorasyonlarında çalışan bir uzman, Han ile ilgili çökmeleri ve yapılması gerekenleri anlattı. Han’ın bazalt taşından yığma sistem ile yapıldığını vurgulayan Uzman, “Revak açıklıkları yalın sütun başlıkları ve sütunlara oturan sivri kemerler ile geçilmiştir. Duvarların iki yüzeyinde de kesme taş kullanılmış, ortada ise moloz bir çekirdek mevcuttur. Ancak yapının ikinci katında bölücü duvarlar bağdadi tekniğinde yapılarak yapıyı hafifletme yoluna gidilmiştir. Sütun başlıkları arasındaki küçük farklar devşirme malzeme kullanılmış olabileceğine işaret etmektedir, ancak bu olasılık  detaylı bir çalışma sonrasında netleşecektir. Döşeme ve çatı kirişleri Kavak ağacından yapılmıştır. Ancak zamanla kavak ağaçlarının taşıyıcı özelliğini kaybetmesi sonucunda döşeme ve duvarlarda deformasyonlar oluşmuştur” diye konuştu.

 Çökmeler çatıda başlamış

Uzman, Han’ın Çatı ve döşemelerdeki ahşap hatılların zamanla çökmesi yapıda bir domino etkisi yarattığını ifade ederek, “Çatıdan başlayan çökmeleri zamanla döşemeler ve revaklar takip etmiştir. Yapıda kullanılan harcın zamanla bağlayıcılık özelliğini yitirmesi ile duvarların taşıyıcı özelliği iyice azalmıştır böylece çöken kısımların yapıya yaptığı ek yükü taşıyamayacak haldeki duvarlar zamanla yıkılmaktadır. Nitekim doğu cephesindeki revaklar 3 ay önce yıkılmıştır. Yapının Doğu cephesinde ciddi bir deplasman gözlenmektedir. Bu cephede yapının geçirdiği onarımlardan biri sırasında eklenildiği düşünülen kısımlar, döşeme kirişleri gibi yapının taşıyıcı bütünlüğünü koruyan elemanların yok olması ile oluşan düşey düzlemdeki deformasyon can ve mal güvenliği açısından ciddi bir tehlike oluşturmaktadır” dedi.

Kullanımdan kaynaklanan sorunlar

Uzman, kullanımdan kaynaklanan sorunları da şöyle açıkladı:

“Yapının büyük bir bölümü kullanılmamaktadır. Kullanılan kısımların strüktürel durumu diğer kısımlara nazaran çok daha iyi durumdadır ancak avlu kullanımında ciddi sorunlar mevcuttur. Avlu içerisinde sebze kasaları depolanmakta ve her gün avlu çöplüğe dönmektedir. İçerisinde yapının sütun başı ve sütunları gibi değerli parçalarının da bulunduğu avluya giriş denetimsizdir. Her türlü fazla yükten arındırılması gereken yapının kaybedilmesini engellemek için girişin denetimi önem arz etmektedir. Avluya bakan Batı cephesinde betonarme ek yapılmıştır. Ayrıca Avluya bakan Kuzey cephesinde niteliksiz sıvalar mevcuttur”

Alınması gereken acil önlemler

Han’da biran önce alınması gereken önlemleri de dile getiren Uzman, sözlerini şöyle tamamladı:

“Öncelikli olarak, yapının mülkiyetinin bir kısmına sahip olan şahısların yıkıma göz yuman tavırları sebebiyle acilen kamulaştırmanın yapılması gerekmektedir. Bugün Hasan Paşa Hanı’na alternatif olarak geliştirilecek bir proje olan Çifte Han yörenin turizm destinasyonunda da yer alabilecektir. Gerek konum gerekse boyut itibariyle Genel Müdürlüğümüz bütçesine önemli katkıları olacak, kamulaştırma için harcanan parayı kısa sürede amorti edebilecektir. Yapı üzerinde şu anda gereksiz bir moloz yükü bulunmaktadır. Bu yüklerin temizlenmemesi zaten taşıyıcılık özelliğini büyük ölçüde kaybetmiş olan yapının taşıyıcı duvarlarının yıkılması ile sonuçlanmaktadır. Bu nedenle yapıda en kısa zamanda ve bilirkişi denetiminde bir moloz temizliği yapılması gerekmektedir. Yapının, üzerindeki her türlü fazla yükten arındırılması ve sorunlu olan döşeme kirişlerinin metal ayaklarla desteklenmesi gerekmektedir.

Vatandaşın can güvenliği tehlikede

Doğu sokak cephesindeki deformasyona yönelik olarak acil önlem alınmalıdır. Cephenin sokağa doğru deplasman yapmış olması oradan geçen vatandaşların can güvenliği açısından ciddi bir risk yaratmaktadır. Doğu cephesinin karşı tarafında bulunan yapıdan faydalanarak düşeyde sehim yapmış olan cephenin desteklenmesi mümkün gözükmektedir ancak bu müdahale için uzmanlardan fikir alınmalı ve acil bir proje gerçekleştirilmelidir”

(Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

Borsa (1) Borsa (2) Borsa (3) Borsa (4)

512 Total Views 3 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika