Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir19°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Eyigün sorunları tespit etti!

29 Aralık 2015 - 602 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Eyigün sorunları tespit etti!

Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sabri Eyigün, Günümüzde yaşanan, kimilerine göre Güneydoğu, kimilerine göre ise Kürt Sorunu olarak adlandırılan sorunun çözümünün Anadolu değerlerinde saklı olduğunu belirterek, sorunun en önemli nedenlerinden birini, toplumu oluşturan kesimlerin ortak değerlerden beslenmemesi ve ayrıca kişilerin kendilerini, kimliklerini ve varlıklarını yeterince güvencede hissetmemesi oluşturmaktadır” dedi.

ANADOLU DEĞERLERİNİN YENİDEN YAŞATMAKTAN GEÇİYOR

Bunun çözümünün Anadolu değerlerini yeniden yaşatmaktan geçtiğini ifade eden Eyigün, şöyle dedi:

“Oysaki Anadolu değerlerinde herkesin kimliğini rahatlıkla ifade etmesi, ancak bunun bir ötekileştirme değil de farklı bir yardımlaşmaya ve tanışma aracı olması yatmaktadır. Bu  Kuran’ı Kerim’in konuyla ilgili ayetleriyle de örtüşmektedir.  “Ey insanlar! Biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık; sonra da, birbirinizi tanıyasınız diye milletlere ve kabilelere ayırdık.” (Hucurat Sûresi, 49:13.) Bu ayeti Bediüzzman şöyle İfade eder:  “Sizi taife taife, millet millet, kabile kabile yaratmışım, tâ birbirinizi tanımalısınız ve birbirinizdeki hayât-ı içtimâiyeye (sosyal hayata)  ait münasebetlerinizi bilesiniz, birbirinize muâvenet(yardım) edesiniz. Yoksa sizi kabile kabile yaptım ki, yekdiğerinize karşı inkârla yabanî bakasınız, husûmet ve adâvet(düşmanlık) edesiniz değildir.”

Bu gerçeğe rağmen, Cumhuriyeti inşa ederken tekil bir kimlik üzerine odaklanılmış ve sadece batılı değerleri referans alan  etno-seküler bir kimlik ortaya çıkarılmak istenilmiştir.  Yeni çıkarılan bu kimlikten, başta muhafazakâr kesim olmak üzere toplumu oluşturan tüm kesimleri olumsuz etkilenmiştir. Daha çok yakın bir zamana kadar bu ülkede başını örttüğü için, aşağılanan, işten çıkarılan, toplum dışına atılan, kısacası kendisini “bir parya” olarak gören binlerce insan vardı. Bu insanlar kendilerini bu sisteme tam olarak aidiyet duygusuyla bağlı hissetmiyorlardı” diyen Eyigün, bu noktada var olan sorunun çözümünün tekrar Anadolu değerlerinin yeniden inşasıyla mümkün olacağını, çünkü Anadolu değerleri denilince akla hoşgörü, farklılıkları kabul etme, komşuluk, önce insanlık gibi değerlerin yanı sıra Türk- Ermeni, Kürt- Türk, Türk- Musevi, Alevi-Sünni dostluğu ve komşuluk ilişkilerinin geldiğini ifade etti.

ETNİK AİDİYET DUYGUSUNA VURGU

Etnik aidiyet duygusuna da vurgu yapan Eyigün, “Etnik aidiyet duygusunun normal bir duygu olduğunu ancak bu duyguyla beraber uygun değerlerle verilmez ise, bir diğerini inkar etme, kendini yüceltme, diğerine düşmanlık üzerinde inşa edilen aidiyetler zamanla kin ve nefrete dönüşebilir. Bu hatayı herkes yapabilir. Geçmişte etno-seküler bir Türk kimliği inşa edildi diyenler, bugün aynı şekilde bir etno-seküler Kürt kimliği inşa etme çabası içindedirler” dedi. (Sait BAYRAM)

Sabri Eyigün

 

386 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika