Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Êzîdîleri’in dönüş heyecanı

25 Kasım 2015 - 674 kez okunmuş
Ana Sayfa » FOTO GALERİ»Êzîdîleri’in dönüş heyecanı

DAİŞ çetelerinin 3 Ağustos 2014 tarihinde Şengal’de yaptığı işgal girişimi ve katliam, Êzidîlerin 74’üncü katliamı olarak tarihe geçti. DİHA’da yer alan habere göre, 10 binden fazla çocuk ve kadın çeteciler tarafından esir alındı, Musul pazarlarında satıldı. İşgalin ardından ise binlerce Êzidî, mülteci olarak kamplarda yaşama tutunmaya çalışırken, YBŞ-YPJ Şengal güçleri ile HPG-YJA Star gerillaları, köy köy özgürleştirdikleri Şengal merkezine 13 Kasım’da girerek, DAİŞ çetelerinden arındırarak özgürleştirdi. Şengal’in özgürleştirilmesi ardından DAİŞ çetelerinin barbarlığı nedeniyle göç etmek zorunda kalan Êzidîleri, kutsal mekanlarına geri dönme heyecanı sardı. Diyarbakır Yeniköy Fidanlık Kampı’nda yaşayan Êzidîlerden 3 çocuk annesi Xoxê Evdî (35), Şengal’in özgürleşmesine sevindiklerini ancak inşanın ve daha güçlü bir “özsavunmanın” olması gerektiğini belirtti.

“ŞENGAL’DE KİM ŞEHİT VERDİYSE O ÖZGÜRLEŞTİRDİ”

Evdî, “PKK gelmeseydi DAİŞ saldırılarında kaçıp kurtulanlar susuzluktan ve açlıktan ölecekti. PKK yanlarına gelene kadar 4 bin kişi açlıktan ve susuzluktan öldü. Gerilla annelerimizi, çocuklarımızı omuzlayarak Kandil’e kadar taşıdı” dedi. Şenal’in özgürleşmesini sağlayan güçlere büyük minnettar olduğunu kaydeden Evdî, “Şengal’de kim şehit vermişse o Şengal’i özgürleştirmiştir” diye konuştu. Şengal’in özgürleştirilmesinden sonra kendilerine ait bir yönetim istediklerine dile getiren Evdî, 7’den 70’e Êzidîler birlik olmadan da gerçek bir özgürlüğün olamayacağına işaret etti.  Şengal’in inşa sürecinde yer almak istediklerini ve PKK’nin bu süreçte de kendilerine destek vermesini isteyen Evdî, “Güvenlik sorunu kalmadığı zaman tüm Êzidîler birlikte Şengal’e döneceğiz. Artık toprağımızın savunucusu olup Şengal’imize sahip çıkacağız. Birlik olmazsak Şengal diye bir yerde olmayacak artık” diyerek Êzidîlere seslendi. Şengal’de savaşan ve yaşamını yitiren Êzidî kadınlarını da selamladığını söyleyen Evdî, PKK sayesinde 73 katliam süresince savaşmayan kadınların son katliamda savaşarak toprağını savunduğunu belirtti.

“ARTIK DÖNMEK İSTİYORUZ”

Artık Şengal’e dönek istediklerini dile getiren 6 çocuk annesi Merkes Rızgar (28) da DAİŞ çetelerinin saldırılarına karşı PKK’nin savunması altında yaşamak istediklerini söyledi. Geri döndükleri takdirde tekrar göç etmek zorunda kalmak istemediklerini ifade eden Rızgar, şunları ifade etti:

“Şengal’de yönetim sahibi olmak istiyoruz. Ama her şeyden önce şuan DAİŞ’in elinde olan kadınlarımızın bırakılmasını istiyoruz. Şengal’de bir bayrak dalgalanacaksa onu Êzidîler dalgalandırmalı başkaları değil.” Rızgar, tek isteğinin ise Êzidîlerin birlik olması ve herkesin Şengal’e geri dönmesi olduğunu vurguladı. “Birlik olursak her şeyin üstesinden geliriz” diyerek Êzidîlere seslenen Hele İsmail (25) ise Şengal’in özgürleşmesinin kendileri için çok önemli olduğunu ancak gerçek özgürlüğün DAİŞ çetelerinin elinde bulunan Êzidîlerin serbest bırakılması ile olacağını kaydetti. Herkesin Şengal’e geri dönmesi ve inşaya katılması yönünde çağrıda bulunan İsmail, çabalarından dolayı PKK’ye teşekkür etti.

“BİRLİK OLMAZSAK TEK TEK ÖLECEĞİZ”

Topraklarını tümüyle bırakmadıklarını, mutlaka geri döneceklerini ifade eden Nehla İsmail (20) de “Şengal özgürlüğüne çok sevindik. Bir daha DAİŞ’in saldırılarına maruz kalmak istemiyoruz. Bu başımıza gelenlerden anladık ki güçlü bir özsavunmaya ihtiyacımız var. Döndüğümüzde eli silah tutan herkes toprağını savunacak. Birlik olmalıyız. Birlik olmazsak tek tek öleceğiz” dedi.

ezidi9 ezidi ezidi1 ezidi2 ezidi3 ezidi4 ezidi5 ezidi6 ezidi7 ezidi8

457 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika