Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat bahçelievler evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir36°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14280 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Fahiş fiyatta ‘konut’ mağduriyeti!

22 Temmuz 2016 - 1.584 kez okunmuş
Ana Sayfa » Röportaj»Fahiş fiyatta ‘konut’ mağduriyeti!

Mustafa-koç-1

Diyarbakır Emlak Komisyoncuları ve Müşavirleri Derneği Başkanı Mustafa Koç, fahiş fiyatta satılan konutlarla ilgili www.haberdiyarbakir.gen.tr’ye değerlendirmede bulundu. Yeni yerleşim alanlarında yapılan ve zengin kesime hitap eden konutlar yerine dar gelirli vatandaşlara yönelik konutların yapılması durumunda konut fiyatlarının bu kadar yüksek olmayacağını söyledi. Dar gelirli ailelere konut yapılması için zaman zaman müteahhitlerle görüştüklerini ifade eden Koç, Yüksek fiyata verilen kiralık dairelerin dar gelirli vatandaşları mağdur ettiğini söyledi.

Diyarbakır’ın modern yüzü konumunda olan Kayapınar ve Bağlar İlçeleri’nde konut yapımları hız kesmeden devam ediyor. Hemen hemen her metrekaresinde bir inşaat şantiyesinin bulunduğu ilçelerdeki, konut fiyatları ise dudak uçurtuyor. Konut fiyatlarının 200 ile 600 bin TL arasında değiştiği ilçelerde, nerdeyse satılamayan konutta bulmak zor. Konut fiyatlarının bu kadar yüksek olması, kira fiyatlarına da olumsuz yönde yansıyor. En düşük kiranın 500 liraya kadar yükseldiği kentte, evi olmayan vatandaşlar, kazançlarının nerdeyse yarısını sadece kiraya yatırırken, mağdur oluyorlar.

İşsizliğin ve yoksulluğun had safhada olduğu bir kentte bu fiyatlara ev satılması ve kira ücretlerinin bu kadar yüksek olması, şehirdeki ekonomik durumu iyi olamayan vatandaşların da yaşam şartlarını zorlaştırıyor. www.haberdiyarbakir.gen.tr olarak Diyarbakır’daki yaşanan bu fahiş fiyatları işin uzmanlarına sorduk ve bunun sebeplerini öğrenmeye çalıştık.

KOÇ: PİYASADA CANLILIK YOK!

Diyarbakır Emlak Komisyoncuları ve Müşavirleri Derneği Başkanı Mustafa Koç, Emlak sektörünün çok önemli bir sektör olduğunu ifade ederek, “Paranın ana kaynağı emlak ve gayri menkuldür. Zaten arazi koruma kanunun sektörümüze büyük bir darbe vurdu. Onunla beraber çatışmalar ve darbe girişimi yaşandı. Bunlarda sektörümüzü etkileyen en büyük faktörlerdir. Geçtiğimiz günlerde korsan bir emlakçı; emlak piyasasında bir canlılığın olduğunu dile getirmiş. Piyasamızda kesinlikli canlılık yoktur. Kiraya verilen dairelerle piyasa canlanmaz. Piyasayı daha kötüleştiriyor” dedi.

YÜKSEK FİYATTA KİRALAR DAR GELİRLİ MAĞDUR EDİYOR

Dar gelirli vatandaşların bu yüksek kira bedellerinden dolayı oturacak ev bulamadıkları yönünde bilgiler aldıklarını vurgulayan Koç, “Özellikle son dönemlerde kira fiyatlarında korkunç artışlar gözlemliyoruz. Aslında bu artışlar, sadece zenginlere yönelik konutların yapılmasından kaynaklanıyor. Yeni yerleşim alanlarındaki konutların 300-600 bin lira arasında satılıyor. Alıcı buluyor mu bulmuyor mu? Bilinmez ama, bundan dolayı kiralık ev fiyatların dada artış görülüyor. Ev sahiplerinin, özellikle dar gelirli aileleri de düşünerek, fiyatlarını belirlemelerinde fayda vardır. Özellikle Diyarbakır’a atanan polislere yönelik fahiş fiyatta evler kiralanıyor. Ev sahibi en fazla 1-2 yıl boyunca yüksek fiyatta evini kiralar. Peki sonrası? Dar gelirli vatandaşlarımız yüksek kiralık evlerde oturamazlar. Biz dernek olarak, özellikle müteahitlerden nüfusun yüzde 20’sini bulan zenginler yerine nüfusun yüzde 80’nini oluşturan dar gelirli ailelere yönelik TOKİ tipi konutlar yapmasını tavsiye ediyoruz. Böyle olunca hem evler kapış kapış satılır hem de dar gelirli aileler başlarını sokabilecek bir eve sahip olurlar” diye konuştu.

EMLAKÇILARI İYİ GÜNLER BEKLİYOR

Koç, Emlakçıları iyi günlerin beklediğini işaret ederek, “Emlakçı yasasının çıkmasıyla birlikte piyasamız elbette iyi olacak. Memlekette korsan emlakçılar, kapıcılar, emekliler artık bu işleri yapamayacaklardır. Korsan emlakçılar da sektörümüzü olumsuz etkiliyorlar. Vergi kayıtları yok. Bizim üyelerimizin hepsi kayıtlı emlakçılardır. Vergi ödüyorlar. Diğer taraftan korsan emlakçılar haksız kazanç sağlıyorlar. Devletin biran önce bunlara bir el atması lazım. Çeki düzen vermeleri gerekiyor. Şuan Meclis’te tasarı halinde olan yasanın çıkması durumunda emlakçılar hak ettikleri yere gelirler” şeklinde konuştu.

(Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

1532 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..