Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir25°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iadesi mümkün mü? (KONUK YAZAR)

05 Ekim 2016 - 674 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iadesi mümkün mü? (KONUK YAZAR)

resim-3-039

15 Temmuz akşamı yüreğimizi ağzımıza getiren ve 241 insanın öldürülmesine neden olan menfur darbe girişiminin püskürtülmesi toplum olarak bize bir nefes aldırdıysa da, sonrası gelişen ve OHAL ile TBMM’nin Bypass edilerek toplumun ciddi sıkıntılara girmesine neden olan uygulamalar endişe vericidir.

OHAL kararnameleri ile içinde Asker, Bürokrat, Akademisyen ve memurların olduğu, sayıları yüz binler ile ifade edilen sayıya ulaşan kamu görevlilerinin açığa alınma, uzaklaştırma, gözaltına alınma ve tutuklanmalara kadar varan uygulamaların olması, arkasında muhalif ve politik içeriği olmayan Kürtçe TV’lerin yanında, Radyo, Gazete ve İnternet sitelerinin kapatılmasından dolayı, OHAL uygulamalarının ucunun nereye varacağı konusunda toplumun kaygılarının katlanarak artmasına neden olmaktadır.

Tüm bu uygulamalar FETÖ olarak adlandırılan bir terör örgütünün devlet organlarından temizleme gerekçesi ile yapılması, ilk bakışta haklı gerekçe olarak görülse de, hemen hemen her ilde ve kurumda adı geçen terör örgütü ile hiçbir ilişkisi olmayanlara yansıması da geleceğe yönelik toplumsal kaygıları hep diri tutmaktadır.

Söz konusu darbe girişimi FETÖ tarafından yapıldığına inanılarak, ABD de yaşayan ve FETÖ nun başı olarak bilinen Fethullah GÜLEN’in resmi girişimler ile Türkiye’ye iade edilmesi girişimlerinde bulunulduğu başta Adalet Bakanı Bekir BOZDAĞ olmak üzere hükümet sözcülerince açıklamalar yapılmaktadır ve ABD’nin iade etmemesine yönelik eleştiriler hep canlı tutulmaktadır.

Peki, Fethullah GÜLEN, gerçekten Türkiye’ye iadesi, beklenen sürede mümkün mü?

Bu sorunun yanıtını verebilmek için öncelikle bunun bürokratik sürecine bakmak lazım. İşin hukuki boyutu elbette hukukçular tarafından değerlendirilecektir. Ancak bürokratik uygulamada karşılaşılan sorunlara dikkatlice bakmakta fayda vardır.

Adalet Bakanı Bekir BOZDAĞ’ın ABD’den resmen talepte bulunduklarını açıklarken, ABD yönetiminin Fethullah GÜLEN ile ilgili iddiaların belgelerini istediklerini kamuoyuna açıklayarak, Belgelerin bizzat kendisinin başkanlığındaki bir heyet vasıtası ile ABD yönetimine verilmiştir açıklamasında bulundu ve ABD yönetimine, 85 koli den oluşan belge sunulduğunu açıkladı.

İşte bence sorun tam da burada…

Yani 85 koli evrak dendiğinde, her kolinin içinde 10 klasör olduğunu var sayarsak, bu 850 klasör demektir. Her klasör en az 250 sayfadan oluştuğunu varsayarsak, buda 212 bin 500 sayfadan oluşan bir evrak yığını demektir.

Fethullah GÜLEN’in Türkiye’ye iadesi için, FETÖ gibi terörist bir Örgütün lideri olduğu, 15 TEMMUZ darbe girişiminin organizatörü ve başı olduğunu ispatlamaya yönelik 212 bin 500 sayfadan oluşan belge sunulduktan sonra, bu terör örgütünün başı olan bu şahsın Türkiye’ye iadesini bekliyoruz.

Peki, ABD bunu en iyimser şekli ile baksa bile, FETÖ liderini ne zaman teslim edebilir? Hiç kuşkusuz ABD önce kendi hukuk sistemi içerisinde söz konusu belgelerin ispat özelliğine sahip olup olmadığını değerlendirerek karar verecektir.

Karar verecektir de…

Sunulan 212.500 sayfalık belgenin Türkçeden İngilizceye çevirisi gerekecektir. ABD yönetimi de, kendi seçim derdine düşmüşken, bu kadar evrak yığınını ne kadar sürede İngilizceye çevirebileceğini tahmin bile edemiyorum, en iyi tahmin ile bunun 3 veya 4 yılı bulacağını düşünürsek,4 yıl sonra başlayacak olan bir hukuk süreci ve bu sürecin ABD hukuk sistemindeki sürecin ne kadar olabileceği de bilinmemekle birlikte,2 yılda bunun süreceğini varsayarsak, bunun en iyi ihtimal ile 6 yıla çıktığını görüyoruz. Birde buna Ülkede çıkarılan İDAM tartışmalarının iade sürecine yansıyıp ABD ile bunun tartışmasını da 1 yıl olarak düşünürsek buyurun size 7 yıl.

Yani ABD yönetimi Türkiye ile çok ama çok iyi niyetli, müttefik sorumluluğu içinde davranarak FETÖ lideri Fethullah GÜLEN’i Türkiye’ye teslim etme niyetinde olsa ve teslim etme kararı verse bile, en iyi ihtimal ile 7 yıl sonra teslim etmiş olacaktır.

Şimdi soruyorum Fethullah GÜLEN’ın bu yaştan sonra, 7 yıl daha yaşama ihtimali ne kadar?

653 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika