Dolar : Alış : 4.0668 / Satış : 4.0742
Euro : Alış : 4.9503 / Satış : 4.9592
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14233 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Gazeteciler serbest bırakılsın!

30 Haziran 2016 - 647 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Gazeteciler serbest bırakılsın!

gazeteciler

Özgür Gazeteciler Cemiyeti’nin (ÖGC), yaptıkları haberler gerekçe gösterilerek çeşitli iddialar ile tutuklanan gazetecilerin serbest bırakılması amacıyla “Haber hakkıma dokunma” sloganıyla başlattığı Tanıklık Günleri çerçevesinde Diyarbakır Adliyesi önünde 4’üncü ve son kez bir araya gelindi. Eyleme, özgür basın çalışanlarının yanı sıra Barış Anneleri Meclisi, İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Bölge Temsilcisi, gazeteciler Ertuğrul Mavioğlu ve Tunca İlker Öğreten katıldı. Kürtçe ve Türkçe yazılı “Tutuklu gazetecilere özgürlük” pankartının açıldığı eylemde, tutuklu gazeteciler ile Özgür Gündem gazetesiyle dayanışmak amacıyla Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği yaptıkları için tutuklanan Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, yazar Ahmet Nesin ve TİHV Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın fotoğraflarının olduğu pankart taşındı.

“GAZETECİLER SERBEST BIRAKILSIN”

Türkiye’nin olağanüstü bir süreçten geçtiğini belirten ÖGC Eşbaşkanı Hakkı Boltan, gazeteciler üzerinde çok yoğun bir baskı olduğunu ifade etti. Türkiye’deki demokrasinin gelişmesinin gazetecilerin özgür olmasıyla orantılı olduğunu anlatan Boltan, Türkiye’deki gazetecilerin bir an önce cezaevlerinden çıkıp mesleklerini icra etmelerini istedi. Sokağa çıkma yasakları ve çatışmalar döneminde Sur’daki gelişmeleri aktaran ve buradan çıktıktan sonra tutuklanan DİHA Mazlum Dolan’ın tanıklığını yapan DİHA Muhabiri Beritan İrlan, Mazlum’un Sur’da yaşananları aktardığı için tutuklandığını dile getirdi. İrlan, Mazlum’un gazeteciliğine şahitlik ettiklerini ve tanık olduğunu söyledi.

“GERÇEKLERİN PEŞİNDE OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Türkiye’de çok sayıda gazetecinin tutuklandığını ifade eden gazeteci Ertuğrul Mavioğlu da, hemen arkalarında Adalet Sarayı’nın bulunduğunu ancak Simit Sarayı’nda daha çok adaletin olduğunu vurguladı. Gazetecilerle dayanışma içinde oldukları için, alanda haber aktardıkları için tutuklandıklarını ifade eden Mavioğlu, gazeteciler olarak gerçeğin peşinde olmaya devam edeceklerini ifade etti.

“İKTİDAR GERÇEĞİN DUYULMASINI İSTEMİYOR”

İktidarın Cizre, Sur, Silopi ve birçok yerde üzerini örtmek ve gerçeğin duyulmasını istemediği için gazetecilerin “Örgüt üyesi ve örgüt propagandası” iddialarıyla tutuklattığını savunan gazeteci Tunca İlker Öğreten, böylesi bir süreçte gazetecilerin bir birine destek olması gerektiğini aksi taktirde gerçeği yazacak gazetecinin kalmayacağını ifade etti. Şebnem hocalarıyla Cizre, Sur, Şırnak ve daha birçok yere beraber gittiklerini anlatan TİHV Bölge Temsilcisi Barış Yavuz da, bundan sonra da orada yaşananları raporlaştıracaklarını aktardı. Yavuz, gazetecilerin böylesi bir durumda tutulmasının kabul edilemez olduğunu sözlerine ekledi. Tanıklık Günleri’nin 4’üncü haftasında Türkiye’de tutuklu bulunan tüm gazetecilerin tanıklığı yapılarak eyleme son verilirken, önümüzdeki günlerde tutuklu gazeteciler için farkı eylemselliklerin yapılacağı belirtildi.

428 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika