Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir35°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14272 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Gerçekleri anlatacağım”

10 Şubat 2016 - 861 kez okunmuş
Ana Sayfa » Eğitim»“Gerçekleri anlatacağım”

Sur’da öğretmenlik yapan ve sokağa çıkma yasaklarına karşı çocukların yaşam hakkı için eylemde olan eğitimcilerden Hikmet Korkmaz, çocuklara şimdiye kadar kendilerini çok hissedemedikleri, çok örtüşemedikleri bir eğitim verdiklerini bu süreçle anladığını belirterek, “Çocuklar ile ilk karşılaştığımda görebildiğim gerçekleri anlatacağım onlara, gerçeklerin farkındadırlar ama birde benden duymalarını istiyorum” dedi

Eğitim Sen Diyarbakır şubelerinin, “Çocukların eğitim hakkı için nöbetteyiz”, “Onurlu ve özgür bir yaşam için mücadele edeceğiz” sloganları ile Demokratik Toplum Kongresi (DTK) önünde başlattığı nöbet eylemi 22’inci gününe girdi. DİHA’da yer alan habere göre, yaktıkları ateşin etrafında, bölgede yaşamını yitiren çocukların fotoğraflarını taşıyarak eylemlerini sürdüren eğitimcilerden Hikmet Korkmaz, bölgede yaşayan çocuklar sahip olduğu haklara kavuşmadan eylemi bitirmeyeceklerini dile getirdi.

2 AYDIR ÖĞRENCİLERİNDEN UZAK

Sur’un Hasırlı Mahallesi’nde bulunan Mardinkapı İlköğretim Okulu’nda 4 yıldır görev yapan ve yasak nedeniyle öğrencilerinden 2 ayı aşkın süredir uzak kalan Eğitim Sen üyesi Korkmaz, bir öğrenci ile öğretmeni arasında oluşan bağa işaret ederek, “Eğitimci birinin öğrencilerinden ayrılması bir ağacın toprakla olan temasının kesilmesi gibidir bana göre. Bir eğitimcinin öğrencileri ile olan ilişkisi onu anlamlandıran şeydir” dedi. Böyle bir kopukluğun eğitimciliğin anlamını ortadan kaldırdığını belirten Korkmaz, “Bende Eylül ayından bu yana oluşan psikoloji bu yönde. Sonuçta öğrenci olmadan, okul olmadan bir eğitimcinin de anlamı olmuyor” diye konuştu. Mardinkapı İlköğretim Okulu’nda ortalama 30 kişiden oluşan 6 sınıfta ders verdiğini söyleyen Korkmaz, Sur’dayken sadece okulda 200-300 öğrenci ve aileleri ile de temas halinde olduğunu anlattı.

 “ÖRTÜŞEMEDİKLERİ BİR EĞİTİM VERİYORUZ”

Sur’da büyüyen çocukların yaşama bakış açısının çok ileri bir boyutta olduğunun ifade eden Korkmaz, “Çok ciddi bir siyasal bilinç ufak yaştaki çocukta bir şekilde gelişebiliyor. Bunu siz çocukların tamamında hissedebiliyorsunuz. Duruşlarından, bakışlarından bunu anlayabiliyorsunuz. İtiraf edeyim okula olan bakışlarına kadar bu sözünü ettiğim bilinç şekilleniyor. Sonuçta şöyle bir durum var ortada, çok kendilerini hissedemedikleri, çok örtüşemedikleri bir eğitim veriyoruz çocuklara” ifadesinde bulundu. Öğrencilerde sisteme, devlete dair bir beklenti olmadığını dile getiren Korkmaz, “Siz çocuğun umudunu alırsanız geriye ne kalır ki?” diye belirtti. Yaşam hakkı elinden alınan binlerce çocuk olduğunu hatırlatan Korkmaz, “Böylesi bir gerçeklik yaşanırken, eğitimcilerin varoluş gerekçeleri ortadan kaldırılmışken, buna karşı ses çıkarmak ve yaşanan durumun değişmesi ve dönüşmesi noktasında bir çaba içerisinde olmak bütün öğretmenlerin alması gereken bir tutum olarak duruyor kaşımızda” şeklinde konuştu.

 “İNSANLAR YAŞANAN GERÇEĞİ GÖRSÜNLER”

Nöbet eylemi ile çocukların yaşadığı hak ihlallerini görünür kılmayı amaçladıklarını ifade eden Korkmaz, “Bu fikir ilk ortaya atıldığında buna güç vermek gerektiğini düşündüm. Kendi adıma çocuklar ile bağımı güçlendireceğini de düşünüyorum. İnsanlar yaşanan gerçeği görsünler çünkü üzerinde konuştuğumuz şey geleceğimiz, herkesin öyle ya da böyle duyarlı olması gerekiyor. Çocukların yaşam ve eğitim hakkının alınması noktasında tutum alması gerekiyor” dedi.

“GÜRÜLTÜLERİNİ ÖZLEDİM”

Öğrencilerine olan özlemini dile getiren Korkmaz, “Gürültülerini özledim, umarım en kısa sürede onlar ile görüşeceğiz. Bazen yaptıkları haylazlıklar için kızardık. Onlara şimdi o kadar kızmamamız gerekiyormuş diye düşünüyorum. Çocuklar ile ilk karşılaştığımda görebildiğim gerçekleri anlatacağım onlara, gerçeklerin farkındadırlar ama bir de benden duymalarını istiyorum yaşananları ” diye konuştu.

4 MANSET

339 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
..