Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir19°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

GGC Ödül töreni her kesimi buluşturdu

22 Ekim 2015 - 963 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»GGC Ödül töreni her kesimi buluşturdu

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği ‘Yılın Başarılı Gazetecileri’ ödül töreninde konuşan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, gerçeğin ortaya çıkmaması için topluma ve gazetecilere bedel ödetilebileceğini, ancak gerçeğin ortaya çıkmasının engellenemeyeceğini ifade etti. Kışanak, basının özgür olmadığı bir ülkede hiçbir özgürlükten bahsedilemeyeceğini vurguladı.

KİMLER KATILDI?

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nin otuz yıldır düzenlediği ‘Yılın Başarılı Gazetecileri’ ödül töreni Mitannia Regency Otel’de yapıldı. Ödül törenine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Emniyet Müdürü Adnan Daştan, DTSO Başkanı Ahmet Sayar, DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’ne üye gazeteciler katıldı.

Ödül töreni, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Veysi İpek’in konuşmasıyla başladı. Konuşmasına Kürtçe selamlamayla başlayıp Türkçe devam eden İpek, medya mahallesindeki gazetecilerin kan ve ölüm haberleri yerine, umut veren haberler yapmayı arzu ettiğini ifade etti. Ancak son dönemde yaşanan çatışmalı ortam nedeniyle kanı ve ölümleri haberleştirmek zorunda kaldıklarını belirten İpek, ülkenin batısındaki gazetecilerin eğlenceyi, doğusundaki gazetecilerin ise acıyı haberleştirdiğini söyledi. Gazetecilere yönelik saldırılara değinen İpek, görevini yapan gazetecilere yönelik engellemelerin durdurulmasını istedi.

KIŞANAK: GAZETECİLER MESLEKLERİNİ YAPTIKLARI İÇİN BASKIYA UĞRUYORLAR

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ise, gazetecileri selamlayarak başladığı konuşmasında dünyanın her yerinde gazeteciliğin zor ve cefalı bir meslek olduğunu, ancak çatışmaların, savaşın yaşandığı bölgelerde ve coğrafyalarda bu zorlukların daha katmerli olduğunu ifade etti. Son bir yıl içerisinde büyük sıkıntılar yaşandığını, bu sıkıntıları görünür kılmak için çalışan gazetecilerin baskıya uğradığını dile getiren Kışanak, “Basının özgür olmadığı, düşünce ve ifade özgürlüğünün olmadığı bir ülkede hiçbir bir özgürlükten bahsedilemez.” dedi.

Diyarbakır’da gazetecilerin yaşadığı sorunları yakından bildiklerini, kendileriyle dayanışma içinde olduklarını ifade eden Kışanak, gazetecilerin görevlerini yerine getirirken hiçbir engellemeyle karşılaşmaması gerektiğini vurguladı. Silvan’da Diyarbakır milletvekili Sibel Yiğitalp’in gözü önünde bir gazetecinin başına silah dayandığını hatırlatan Kışanak, gazetecilerin mesleklerini yaptıkları için baskıyla karşı karşıya bulunduğunu, söz konusu güvenlik görevlisinin de hala görevde olduğunun altını çizdi. Gerçeklerin ortaya çıkmaması için gazetecilere ve topluma bedel ödetilebileceğini, ancak gerçeğin açığa çıkmasının engellenemeyeceğini vurgulayan Kışanak, “Gerçeğin açığa çıkmasına engelleyebilecek bir güç daha şimdiye kadar yeryüzünde keşfedilmemiştir.” diye konuştu.

AKSOY: SİLVAN’DAKİ GÜVENLİK GÖREVLİSİ HAKKINDA SORUŞTURMA AÇTIK

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy da, Diyarbakır’ın ulusal ve yerel basının en güçlü olduğu illerden birisi olduğunu belirtti. Kentte basın mensuplarının rahat şekilde çalışması için her türlü gayreti göstermeye çalıştıklarını anlatan Aksoy, Silvan’da gazetecinin başına silah dayanmasının ‘kabul edilemez’ olduğunu kaydetti. Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu, hukuk kurallarının dışına çıkanın gerekli yaptırımla karşılaşacağını söyleyen Aksoy, “Silvan’daki olay, orada sokağa çıkma yasağının olduğu bir nokta ve illa çatışma alanına girme gayretinin olduğunu arkadaşlar bana söyledi. Ama ne olursa olsun, arkadaşımızın o davranış içerisinde bulunması, asla hiçbir gerekçeyle kabul edilemez ve biz bunun da soruşturmasını açtık. Soruşturma sonucuna göre de gereğini yapacağız.” şeklinde konuştu.

ELÇİ: GAZETECİLİK VE AVUKATLIK MESLEĞİ HAKİKAT İÇİN ÇALIŞIR

Ödül töreni sırasında konuşan Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi de, gazeteci ve avukatların mesleğinin aynı olduğunu, ikisinin de gerçeği ortaya çıkarmak, hakikate ulaşmak için çalıştığını kaydetti. “Bir nefes borusu gibidir basın özgürlüğü. Yani diğer bütün özgürlükler olsa bile basın özgürlüğü yok ise hiçbir özgürlüğün anlamı olmaz” diyen Elçi, hak ve özgürlüklerin ihlalinin ancak basın özgürlüğü ile duyurulabileceğini söyledi. Elçi, “Bu kadar önemli, bu kadar hayati bir iş yapıyorsunuz yıllardır yaptığınız işin zorluğunu sizlerle birlikte yaşayarak öğrendim. Hepinizi kutluyorum. Gerçekten biz sizlerle bölgede hakikatin peşinde olan gazetecilerle basın emekçileriyle gurur duyuyoruz. Hepinize başarılar diliyorum.” diye konuştu.

PLAKETLER VERİLDİ

Konuşmaların ardından Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti tarafından bu yıl otuzuncusu düzenlenen “Yılın Başarılı Gazetecileri” Yarışması’nda ödüle layık görülen gazetecilere plaketleri verildi. Jüri Özel Ödülüne ise, Kobani’deki savaş nedeniyle Suruç ilçesine sığınan 240 bin kişiye ev sahipliği yapan Suruç halkı layık görüldü. Halk adına ödül Suruç Belediyesi ile Suruç Kaymakamı’na verilirken,  Suruç Belediyesi adına ödül Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak’a takdim edildi.

GGC Ödül töreni (1) GGC Ödül töreni (2) GGC Ödül töreni (3) GGC Ödül töreni (4)

544 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika