Gizlenen polis kim?

Diyarbakır Barosu, 28 Kasım’da katledilen Baro Başkanı Tahir Elçi soruşturmasına ilişkin gazetecilere bilgi verdi. Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Ahmet Özmen dosyayla ilgili kısa bilgi verdikten sonra soruşturmayla ilgilenen avukatlar elde ettikleri bilgileri basınla paylaştı.  Diyarbakır Barosu’nda görevli Avukat Barış Yavuz, olayın üzerinden günler geçmesine rağmen ve birçok polisin ifadesi alınmasına rağmen tek bir şüphelinin olmadığını söyledi. Balıkçılarbaşı’ndan başlayarak Tahir Elçin’in katledildiği yere kadar 83 delilin numarasının verildiğini ancak bu delillerden 43’ünün toplandığını anlatan Yavuz, olay yerinde bulunduğu söylenen deforme merminin 16 nolu delil olduğunu ve Elçi’nin vurulduğu yerden çok uzak bir yerde bulunduğunu kaydetti.

‘SİLAH KULLANAN 8 POLİS OLDUĞUNU TESPİT ETTİK’

Soruşturmayı yürüten savcılığın 5 polisin silah kullandığı belirtilerek, soruşturmanın farklı yöne çekilmek istendiğini belirten Yavuz, arkada bulunan Dökümcüler Sokak’ta bulunan polislerin de ateş açtığını ancak savcılık onların ateş açtığına dair bölümleri numaralandırmadığını söyledi. Bir polisin beyanında da sokaktaki polisin bir şarjör boşalttığını söylemesine rağmen bu beyanın dikkate alınmadığın ifade eden Yavuz, silah kullanan polislerin 8 kişi olduğunu tespit ettiklerini ancak savcılığın 5 kişi olduğunu aktardığını söyledi. Yavuz, “Emniyetin gönderdiği bazı foto karelerinde numaralandırılmış karelerde boşluklar var. Bazı numaralar deliler eksik olduğunu gösteriyor bize. Yine polise ait 25 silaha el konuldu. Sonra 4 polis daha eklendi. Ancak 26 polisin beyanı var” dedi.

‘DÖKÜMCÜLER SOKAK’TAKİ POLİS ŞÜPHELİLER ARASINDA’

Baro olarak yürüttükleri soruşturma savcılığın yürüttüğü soruşturmanın önünde olduğunu söyleyen Avukat Mahsuni Karaman, “Ortaya çıkan bir tanığımızın beyanları ve görüntülerde de görülen çatışan yaralı polis Dökümcüler Sokak’ta bir polisin daha olduğunu söylüyor. Verilen polis ifadelerinde ve olay yeri tutanağında istihbarattan bir polis yine ortada yok. 8 Aralık’ta bu kişinin savcılıkla ifadesinin alınmasını istedik. Ancak 12’nci gün bu şüpheli polisin tanık olarak ifadesi alınabildi. Bu şahıs ya gizlenen ya da amirleri tarafından gizlenen bir kişidir. 12 gün ifadesine başvurulmamış, olay yeri tutanağına imza atmamış. Bir şarjör boşattığını söyleyen tanığın ifadesine rağmen bu 26’ncı silahı da alınmış değil. Tanık beyanı alındı ancak. Günler sonra bu polisin ifadesi alındığı için ifadesi çelişkili ve yalan beyanlarla doludur. Şüphelendiğimiz ana kişilerden biri de bu polistir” dedi.

‘GİZLENEN POLİS KİM’

Karaman, “Bu şahıs tüm şüphelere rağmen 12 gün boyunca gizleniyor. Silahını teslim etmiyor. İfadeye dahi gelmeyen kişi yalan atıyor. Bu şahısın tutuklanması gerekiyordu. Ancak sadece günler sonra ifadesi alındı. İfadesi alındığı sırada gördüm onu sakal bırakmıştı. İlk andan itibaren herkese görüntülerde silah sıkan 3 polis şüpheli olarak görülüyor. Ancak bizim tespitlerimiz sonrasında ortaya çıkan bu şahsın da şüpheliler arasındadır” dedi.

‘KAMERA KAYITLARI BİZE VERİLMİYOR’

Dosyada bulunana birçok delilin kendilerine verilmediğini anlatan Karaman, “Dosyada en önemli delil niteliğinde olan PTT ve Mardin Kebap Evi ve foto film şubeye ait görüntüler dosyada olmasına rağmen bize verilmiyor” dedi.

tahir-elci-nin-olduruldugu-yerde-savcilara-yine-7923516_1122_m

475 Total Views 1 Views Today
admin

admin

Haber Diyarbakır, Son dakika Diyarbakır haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • RSS
  • Facebook
↑ Back To Top ↑