Dolar : Alış : 3.9039 / Satış : 3.9110
Euro : Alış : 4.8103 / Satış : 4.8189
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14141 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Göçzedelere halk desteği!

28 Ocak 2016 - 656 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Göçzedelere halk desteği!

Sur’dan yeniden ikinci göç yaşayan vatandaşlar barınma sorunlarını apartmanların bodrum katlarında çözerken, bazı hayırsever vatandaşlar, sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla evlerini göçzedelere açtıklarını belirtiyor. Konu ile ilgili olarak Valilik ve Belediye’ye çağrıda bulunan vatandaşlar, gıda yardımından çok bu insanların barınmaya ihtiyacı olduğunu söylediler.

Sokağa çıkma yasağının genişletilerek, 59. güne girdiği Sur İlçesi’nde yeniden yaşanan göç halkı mağdur ediyor. Çatışma ve operasyonlardan dolaylı Sur’un çeşitli mahallelerinden göç eden 30 bin insanın barınma sorunu yaşıyor. Başta Valilik ve Kaymakamlıklar olmak üzere Büyükşehir Belediyesi ile bazı STK’lar ve siyasi partiler tarafından gıda yardımları yapılmasına rağmen, göçzede aileler için en büyük sorun olan barınma sorunu bir türlü çözümlenemedi. Valilik tarafından bugüne kadar sadece 300 aile kentteki çeşitli otellerde misafir edilirken, bazı hayırsever vatandaşlar da, evlerini göçzedelere açıyor. Barınma konusunda kesin ve kalıcı çözüm bulunamadığı için son göç dalgasına maruz kalan vatandaşlar, apartmanların kazan dairelerinde veya ‘yüksek fiyata’ kiraladıkları evlerde 5–6 ailenin kalması barınma sorununu gözler önüne serdi.

HALK DESTEK VERİYOR

Valilik ve Büyükşehir Belediyesi’nin ‘barınma’ konusunda yetersiz kalması nedeniyle bazı hayırsever vatandaşlar, sosyal paylaşım sitelerinde göç eden vatandaşlara ulaşmaya çalışıyor. Kendi evlerini göçzedelere açma teklifinde bulunan hayırsever vatandaşlar, belediyelerin ve ilgili kurumların ilgisizliğinden de yakınıyor.

VALİLİK 300 KİŞİYİ OTELLERDE BARINDIRDI

İl Valiliği 11 Aralık’ta sokağa çıkma yasağına bir günlük geçici ara verilmesinden sonra göç eden vatandaşlardan 28 aileyi otellerde misafir ederken, bu sayı 300’e ulaştı. Ayrıca Kaymakamlık ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla göç eden vatandaşlara gıda çeşitli miktarlarda nakdi yardım yapıldı.

BÜYÜKŞEHİR 6 BİN 302 AİLEYE GIDA YARDIMI

Büyükşehir Belediyesi ise, Çatışmalar ve operasyonlar ile sokağa çıkma yasaklarından dolayı Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı’nca kurulan yardım komisyonları aracılığıyla gıda, kışlık giyecek ve battaniye yardımı yaptı. Belediye Sur’da evlerini terk etmek zorunda kalan 4302 aileye gıda yardımı, Sur’dan göç etmek zorunda kalanlar da dahil olmak üzere 2 bin 111 kişiye bot ve mont, 108 yatak, 238 battaniye desteğinde bulunurken, barınma konusunda şimdiye bir destek de bulunmadığı öğrenildi. Belediye yetkilileri, Büyükşehir Belediyesi’ne barınma sorunu yaşayan kimsenin henüz kendilerine başvurmadığını ifade ederek, böylesi başvurular olduğundan gerekenin yapılacağının altını çizdiler.

VALİLİK VE BÜYÜKŞEHİR BARINMA SORUNUNU GİDERMELİ

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği (DOGÜNKAD) Başkanı Nevin İl, sosyal paylaşım sitesi aracılığıyla yaptığı bir duyuruda, sokağa çıkma yasağı ve çatışmalardan dolayı evini terk etmek zorunda kalan insanların barınma ihtiyaçları için belediye ve valiliğin girişimde bulunmasını talep ederek, “Belediye ve Valilik bu vatandaşlarımızın barınma sorununu çözmek zorundadır. Bir an önce spor salonlar, kültür merkezleri halkımızın hizmetine ve barınmasına açılmalıdır. İnsanların kendi Şehrinde göçebe olmaları kabul edilemez bir durumdur. Belediyeleri ve yetkili devlet kurumlarını duyarlılığa davet ediyorum” dedi.

12 KİŞİYİZ BİR ODADA YATIP KALKIYORUZ

Köyden Diyarbakır’ın Sur ilçesine yerleştiğini, buradan da Fatihpaşa Mahallesi’nden ilçenin Lalabey Mahallesi’ne göç ettiğini anlatan bir vatandaş, “Daha önce Sur içindeydik. Durumumuzda yok. Gelirimiz de pek yok eşyalarımızı akrabalarımıza bırakacağız. Her birimiz bir yerde kalacağız. Belki de sokakta yatacağız. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bu savaşı çıkaranında yapanında Allah belasını versin. Dilerim Allah’tan çektiklerimizin on katını çekerler. Bu halkın durumunu görürlerse eğer anlarlar o zaman. Burada olanların maddi durumları zaten yok. Zengin insanlar burada oturmaz. Sur içinde oturanlar normal kirasını ödeyemiyor. İşimiz gücümüz yok. Bu karda kışta ne yapacağız. 12 kişiyiz 2 odada yatıyoruz” dedi.

BİZE KAPILARINI AÇIYORLAR

Diyarbakır’da gurbetçi olarak çalışan bir vatandaş ise, “İnsanlara zulüm ve hayatlarına kasıt var. İçim rahat değil. Burada bir çocuk mağdur olurken ben kendi çocuğumu düşünüyorum. Böyle şeyleri buradaki halk istemiyor. Buradaki insanlar gibi kapısını açan ve samimi olan ekmeğini paylaşan kişiler batıda bile yok” diye konuştu. (bu haber sadece haberdiyarbakir.gen.tr’de)

SUR’DA ‘GÖÇ’ SÜRÜYOR SOKAKLARINA ‘HENDEK’ KAZILAN VATANDAŞLAR ÇATIŞMA SESLERİ ALTINDA ‘GÖÇ’ EDİYOR GÖÇ EDENLERİN DRAMLARI İSE YÜREKLERİ BURKUYOR AİLESİ İLE BİRLİKTE İLÇEYİ TERK EDEN BİR VATANDAŞ: “2 DEFA GÖÇ ETTİK, BİR KEZ DAHA GÖÇÜYORUZ” “12 KİŞİ 2 ODADA KALIYORUZ”

353 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika