Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir19°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Gün haykırma günüdür”

31 Ocak 2016 - 510 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»“Gün haykırma günüdür”

Sur’daki sokağa çıkma yasaklarına karşı günlerdir nöbette olan sağlık ve eğitim emekçilerinin yapmak istediği yürüyüş polis engeline takıldı. Emekçiler, engeli protesto ederken, KESK Dönem Sözcüsü Erdem Uysal, “Gün yaşananları seyretme günü değil. Gün içeride ve dışarıda savaş çığlıkları atanlara karşı yüksek sesle haykırma günüdür” dedi

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 62’inci gününe giren sokağa çıkma yasaklarına ve operasyonlara karşı sağlık ve eğitim emekçileri, üç koldan Ofis semtinde bulunan AZC Plaza önüne kadar yürüyüş yapmak istedi. Bu amaçla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan sağlık emekçileri, polisin güvenlik gerekçesiyle izin vermemesi üzerine gruplar halinde eğitimcilerin bulunduğu DTK binası önüne kadar yürüdü.

OTURMA EYLEMİ YAPTILAR

DTK binası önünde eğitimcilerle buluşan sağlıkçılar, “Bijî berxwedana Surê”, “Yaşam hakkı engellenemez”, “Direne direne kazanacağız” sloganları attı. Çevredeki yurttaşların da destek verdiği eylemde kitle AZC Plaza önüne kadar yürümek istedi. Ancak polisin tekrardan izin vermemesi üzerine kitle, Gevran Caddesi üzerinde oturma eylemi yaparak durumu protesto etti. Yürüyüşe izin verilmemesi üzerine kitle burada basın açıklaması yaptı.

“BU BİR İNSANLIK SUÇUDUR”

KESK Dönem Sözcüsü Erdem Uysal, Cizre’de bodrum katında olduğu iddia edilen yaralılara ve Sur’daki operasyonlara ilişkin, “Bu bir insanlık suçudur, ikinci Roboski’dir. Hiçbir insani hukuka sığmayan bu katliamcı anlayışı şiddetle lanetliyoruz” dedi. Savaşın, ölüm, acı ve yıkım getirdiğini belirten Uysal, AKP hükümetini uyararak derhal Kürt halkına açmış olduğu savaşı sonlandırmasını istedi.

“ÖLDÜRÜLENLER BİZİM ÇOCUKLARIMIZDIR”

Çözümün Türkiye’deki mevcut Anayasa’nın değiştirilerek eşitlikçi, özgürlükçü ve demokratik bir anayasaya kavuşturularak sağlanacağını belirten Uysal, bunun bir lütuf değil bir ülkenin zenginliğinin açığa çıkması olduğunu söyledi. Uysal, konuşmasını şöyle noktaladı: “Gün yaşananları seyretme günü değil, gün ‘içeride ve dışarıda savaş’ çığlıkları atanlara karşı yüksek sesle ve cesaretle ‘öldürülenler bizim çocuklarımızdır, ölüme karşı yaşamı’ haykırma günüdür. Gün, savaşı durdurma, barışı inşa etme günüdür.” Ardından kitle alkış ve zılgıtlarla eylemini sonlandırdı.

“BARIŞ EMEKLE GELECEK”

Öte yandan Sümerpark’ta toplanan sendika temsilcileri, “Savaş politikalarına hayır, barış emekle gelecek” pankartını açarak AZC Plaza önüne yürümek istedi. Polisin yürüyüşe izin vermemesi üzerine kitle kısa bir süreliğine oturma eylemi yaparak yaşananları protesto etti.

“Gün haykırma günüdür” “Gün haykırma günüdür” 2

329 Total Views 3 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika