Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat bahçelievler evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir36°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14280 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Günay: “Yurttaşlar sağlık hizmeti alamıyor”

09 Aralık 2015 - 1.421 kez okunmuş
Ana Sayfa » Röportaj»Günay: “Yurttaşlar sağlık hizmeti alamıyor”

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Dr. Cengiz Günay, Sur’da 8 günden bu yana devam eden sokağa çıkma yasağındaki alanlardaki vatandaşların sağlığa ulaşma ve sağlık hizmeti alma konusunda ciddi anlamda sıkıntı yaşadıklarını belirterek, Sokağa çıkma yasağının yaşam hakkı ihlali olduğunu söyledi. Hükümet’e çağrıda bulunan Günay, başta Sur olmak üzere bölgedeki olaylara karşı güvenlik konseptinde vazgeçilmesi gerektiğine değinerek, 90’lı yıllarda izledikleri filmi yeniden izlemek istemediklerini vurguladı.

SAĞLIĞA ULAŞMADA CİDDİ SIKINTI YAŞANIYOR

Sokağa çıkma yasaklarının olduğu alanlarda, vatandaşların sağlığa ulaşma ve hizmeti alma konusunda ciddi sıkıntıların yaşandığı belirtiliyor. Bu konuda size gelen şikayetler var mı?

“Silvan, Cizre, Nusaybin, Derik ve kırsal alan dediğimiz Lice, Hani ve Hazro’da da sokağa çıkma yasakları gerçekleşti. Sokağa çıkma yasağında genel tabloya baktığımız zaman yaşam ihlali hakkı başta olmak üzere sağlık, eğitim, barınma, beslenme ve diğer tüm yaşamsal hak dediğimiz ihlallerin gerçekleştiğini görmekteyiz. Yaşam hakkı ihlaline baktığımızda, özellikle sokağa çıkma yasağının ardından nerede sokağa çıkma yasağı ilan edilmişse orada sivil yurttaş hayatını kaybetmiştir. Bu tespitlerimizde, raporlarımızda belirtmişiz, görmüşüz, birebir de özellikle 7’den 77 yaşına kadar tüm yurttaşların ve asker-polislerin de hayatını kaybettiği bir çatışma dönemi. Ki uluslar arası kamuoyunda da takip ettiğimiz kadarıyla hiçbir hukuksal dayanağının olduğunu düşünmediğimiz 12 gün ksüren sokağa çıkma yasağında bu insanlar ne yer ne içer? Nasıl yaşar? Hiçbir ara verilmeden tamamıyla tüm yaşamsal desteklerin, ihtiyaçların engellendiği, başta sağlık olmak üzere orada yaşayan hasta, yine kronik hastalığı olan, diyaliz alan veya olay yerinde yaralanan insanların sağlık kurumlarına ulaşamadığı, 112’nin güvenlik nedeniyle bu hizmeti veremediği bir tablo ile karşı karşıyayız.

KİMSE BU İNSANLARIN NE HALDE OLDUĞUNU BİLMİYOR

Sur’da özelikle çatışma olan bölgelerdeki insanlar ne yapıyor? Nasıl besleniyor?

Şimdi kış ayına girdik. Mevsimsel dönem itibariyle birçok hastanın geldiği bir dönem içerisinde orada yaşayan insanların Su, elektrik ve iletişim araçlarının olmadığı bir yerde daha çok hastalanacağını hepimiz biliyoruz. Özellikle tek taraflı beslenme diyoruz, yani tabiî ki işte Silvan’da şahit olduk, Kaymakam bey kendi imkânları ile fırınları açtırtıp ekmek yaptırıp, muhtarlar aracılığıyla o mahallere dağıtılmaya çalışıldı. Yani tek taraflı bir beslenme, sadece karbonhidrat ile beslenme ile uzun süre bu tarz beslenmede özellikle bebek ve çocuklarda beslenme bozuklukları ortaya çıkacaktır. Post travmatik stresi saymıyoruz. Özellikle 12 gün boyunca orada yaşayan çocuklar olmak üzere birçok yurttaşımızın o silah ve patlama seslerinin altında yaşam mücadelesini verdiği düşünün. Yani post travmatik sendromunun dışında acil yaşamsal olan hastalıklar, kronik hastalığı, diyabeti ve diyaliz alması gerekenler ve gebeler var. Bunların hepsinin acil bir şekilde sağlık hizmetlerine ulaşması gerekiyor.

SİVİL İNSANLARDA YAŞAMINI YİTİRİYOR

Sokağa çıkma yasağının olduğu bölgelerde sivil insanlarda yaşamını yitirdiği haberleri alıyoruz, almaya devam ediyoruz. Bu neden kaynaklanıyor?

Geçen günlerdeki Sur’da yaşanan sokağa çıkma yasağında çatışma alanının dışındaki bir mahallede yaşayan ve kalp krizi geçiren A.Aziz Taluk’u almaya giden, 112 ekipleri, oraya gidemedikleri için hasta yaşamını yitirdi. Yine son ölen gençlerden bir iddiadır ki kanamadan dolayı yaralı bir halde hastaneye götürülmek istenirken, engellendiği için yaşamını yitirdi. Yada yaralı biri getirilirken, gözaltına alınmalar oluyor. Yine 70 yaşındaki bir kişinin fırından ekmek alırken, vurulduğu söylemleri raporlarımızda da yer alıyor.

Sokağa çıkma yasağı ile sorunlar çözülür mü?

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLE SORUNLAR ÇÖZÜMLENEMEZ

Sokağa çıkma yasaklarıyla mevcut bu güvenlik tedbirleri burada yaşanacak sorunu çözmeyecektir. 3 yıllık bir çözüm süreci ile özellikle coğrafyamıza bölgemizde ekonomik başta olmak üzere her anlamda ciddi bir rahatlama olmuştu. İşadamlarımız neredeyse iflasın eşiğindeler ve hergeçen gün de özellikle sur bölgesinde işyerleri kapanmaya başlandı.

Olası bir sokağa çıkma yasağının uzamasından endişeniz var mı?

ENDİŞELERİMİZ ARTACAKTIR

Sokağa çıkma yasağının devam etmesi durumunda endişelerimiz artacaktır. Sur’da neler oluyor? Kaç sivil insan hayatını kaybetti bilemiyoruz. Bize gelen ancak doğrulatamadığımız haberler var. Bunları paylaşamıyoruz. Dünkü yürüyüş sırasında iki gencin yaralandığı bilgisi geldi bize.

BİZE 90’LI YILLARIN FİLMİNİ YENİDEN İZLETTİRMESİNLER

Hükümete çağrınız olacak mı?

Hükümete çağrımız, bu çatışmalı sürecin biran önce sonlandırılıp, Dolmabahçe mutabakatının yapıldığı döneme dönülmesi ve bu çözüm sürecinin de kaldığı yerden devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bununla ilgili olarak sivil toplum örgüt temsilcileri de elimizi taşın altına koyuyoruz. Tabiî ki bu güvenlik çerçevesinde sur bölgesinde tarihi alanımız tehlike ve tehdit altında bulunuyor. Tahrip ediliyor. Kurşunlu Cami’sinin kimin yaktığını, nasıl olduğunu tartışmıyoruz bile, hele hele dört ayaklı minarenin çatışmadan dolayı hasar görmesi ve bunun akabinde Baro Başkanı Tahir Elçi’nin o esnada hayatını kaybetmesi ve 11 gündür faillerinin ortaya çıkmaması 90’lı yılları bize anımsatıyor. 90’lı yılları biz yaşadık. Bize yeniden o filmi izletmesinler. 90’lı yıllarda hiç kimse, hiçbir yere varmadı. Tüm güvenlik konseptleri bu coğrafyada uygulandı. Bugün yapılan 90’lı yıllardan farklı değildir. Bu şekilde bir yere varılmayacağını herkesin bilmesi gerekiyor. Biran önce güvenlik konseptleri terk edilip, tamamıyla çözüm süreçlerine dönmek gerekiyor. Buradaki alınan sokağa çıkma yasakları yaşam hakkı başta olmak üzere tüm sağlık, eğitim ve diğer haklarının yanında koskoca bir tarihi de tehlikeye sokuyor. Tabiî ki bu politikanın bu terk edilmesi gerekir” (Sait BAYRAM’ın Özel Röportajı)

Diyarbakır tabip Odası Başkanı Cengiz Günay1 Diyarbakır tabip Odası Başkanı Cengiz Günay

624 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..