Dolar : Alış : 3.9039 / Satış : 3.9110
Euro : Alış : 4.8103 / Satış : 4.8189
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir19°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14141 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Gündüz kurum, gece Karakol dönemi!

20 Nisan 2016 - 1.014 kez okunmuş
Ana Sayfa » Aktüalite»Gündüz kurum, gece Karakol dönemi!

sağlık ocağı

Diyarbakır’ın Sur ve Bağlar İlçesi’nde yaşanan çatışmalar ve operasyonlar nedeniyle eğitimin sürdüğü 11 okul, 6 aile sağlık merkezi ve 2 yurt karakola dönüştürülmeye de başlandı. Bazı kurumlar boşaltılarak yıkımına başlanırken, bazıları da gündüz kamu hizmeti gece karakol olarak kullanılmaya başlandı. Vatandaşlar, Hükümet’in Ankara’da uygulamak istediği ‘güvenlik’ politikasını Diyarbakır’da uygulamaya başladığını ifade ederek, bazı kurumlar gündüz amme hizmeti, gece de karakol hizmeti verdiğini söyledi.

Diyarbakır’ın birçok ilçesinde bulunan Aile Sağlık merkezleri, okul ve yurt gibi amme hizmeti veren kurumlar karakola dönüştürülüyor. Sur, Bağlar ve Yenişehir gibi merkez ilçelerinde toplamda 11 ilkokul, 2 yurt, 6 Aile Sağlık Merkezi karakola dönüştürülüyor. Söz konusu kamu kurumlarından bazıları boşaltılıp karakol yapımı için yıkılırken bazıları da gündüz amme hizmeti gece de karakol olarak kullanılıyor.

SÖZLÜ EMİRLERLE KARAKOLA ÇEVRİLEN KURUMLAR

Karakollara çevrilen okul, hastane ve yurtlar yazılı bir istek olmaksızın sözlü verilen emirlerle karakola çevrildiği öğrenildi.  Sur ve Bağlar ilçelerinde yapılması planlanan ve bir kısmının yıkımına da başlanan kurumların isimleri şöyle:

*Sur ilçesi Ali Paşa Mahallesi Melikahmet Caddesi’nde bulunan 1 No’lu Aile Sağlık Merkezi (ASM)’nin karakola çevrilmesi kararı çıktığı iddia ediliyor. ASM’de 4 doktor, 4 hemşire 40 bin nüfusa hizmet veriyordu.

* Bağlar Nükhet Coşkun Caddesi’nde bulunan 2 ve 3 No’lu Aile ve Sağlık Merkezi (ASM)’nin yıkımı yapıldı. Karakol yapılması için hazırlıklar yapılıyor. Bağlar’da ki ASM’de 10 doktor, 10 hemşire ve 60 bin hastaya hizmet veriyordu. ASM’nin karakola dönüştürülmesi kararıyla birlikte 10 doktor ve hemşireden 7 doktor, 7 hemşire Bağlar Aile Çocuk Sağlığı Merkezi’ne gönderilirken, 3 doktor ve 3 hemşire ise Bağlar 2 No’lu ASM’ye konumlandırıldı.

* Bağlar 5 ve 6 No’lu ASM’lerin yıkılarak karakola dönüştürüleceği belirtildi.

* Sur’un Yenikapı, Dabanoğlu, Mardinkapı mahallerinde bulanan 3 Aile ve Sağlık Merkezi’nin ne hale getirildiği ise bilinmiyor.

* Bağlar’ın Kaynartepe Mahallesi Atatürk Ortaokulu, Fatih Mahallesi Hüseyin Uluğ İlkokulu, 5 Nisan Mahallesi Çelebi Eser ortaokulu akşamları karakola dönüştürülüyor.

* KYK’ya bağlı Halit Bin Velid Erkek Öğrenci Yurdu’nun tüm blokları özel harekat polislerine tahsis edildi.

* Bağlar ilçesi Turgut Özal Bulvarındaki Sosyal Hizmetler ve Çoçuk Esirgeme Kurumu’na (SHÇEK) bağlı yetiştirme yurdu da yıkılarak karakola çevrilecek.

* Yenişehir ilçesinin Ben û Sen Mahallesi Turgut Özal İlkokulu, Sanayi Mahallesi Hülya Tugay Ortaokulu, Şehitlik semti 100. Yıl İlköğretim Okulu akşamlara karakola dönüştürülüyor. Yenişehir İlçesinde TMO’ya yakın yerdeki bir ASM’de boşaltılmaya başlandı.

* Sur ilçesinin Fatih Paşa Mahallesi Süleyman Nazif İlkokulu, Dabanoğlu Mahallesi Yavuz Selim Ortaokulu, Cemal Yılmaz Mahallesi Cumhuriyet ilkokulu, Hasırlı Mahallesi Mardin Kapı ilkokulu karakol ve karargah olarak kullanılıyor.

*Kayapınar ilçesi Peyas Mahallesi’nde bulunan Kayapınar İlkokulu akşamları karakola dönüştürülüyor.

BİZE KARAKOL LAZIM DEĞİL!

Bu semtlerde oturan vatandaşlar, uygulamaya tepki göstererek, ‘’Hükümetin özellikle Ankara’da uygulamak istediği güvenlik politikasının bir benzeri Diyarbakır’da uygulanmaya başlandı. Hendekler, barikatlar ile birlikte yaşanan çatışmalar, operasyonlar ve sokağa çıkma yasaklarıyla beraber Hükümet, en ağır güvenlik politikası uygulayarak, vatandaşı mağdur etmeye başladı. Sağlık Ocakları kapatılarak, vatandaşının sağlığa erişiminde sıkıntı yaratıyor. Biz karakol yerine daha farklı tedbirler alınmasını beklerdik. Karakol istemiyoruz’’ diye tepki gösterdiler.

435 Total Views 3 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika