Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir25°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Güvener: Tarih tekerrür etmeyecek

05 Nisan 2016 - 555 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Güvener: Tarih tekerrür etmeyecek

Ahmet Güvener

Sur’daki kamulaştırmaya “Tarih bizim için tekerrür ediyor” sözleriyle tepki gösteren Diyarbakır Kilisesi Ruhani Lideri Ahmet Güvener, “Bizim kaybetmemiz söz konusu değildir. Biz bu kiliseyi vermeyeceğiz. Burası bizim ibadet yerimizdir” dedi.

Diyarbakır Sur ilçesinde önce yasak ardından alınan “acele kamulaştırma” kararına bir tepki de Diyarbakır Kilisesi Ruhani Lideri Ahmet Güvener’den geldi. DİHA’da yer alan habere göre, Kilise, cami, han, hamam gibi birçok tarihi esere sahip ilçenin kamulaştırılmasını eleştiren Güvener, “Bizim için tarih tekerrür ediyor” dedi. 1942 ve 1955 tarihlerinde de gayri Müslimlerin mallarına el konulduğunu savunan Güvener, “Kilise bizim ibadet yerimizdir. Bir kiliseye el atamazsınız” diye konuşuştu. “Ben yaptım oldu” diye bir kanunu kabul etmeyeceklerini vurgulayan Güvener, “Ama zaten kiliseler kamu yararına oluyor. Neyi kamulaştıracaksınız siz. Meryem Ana Kilisesi’nin bir cemaati var. Diyarbakır Kilisesi’nin bir cemaati var. Bu cemaatler zaten kamu yararı olarak kullanıyor. Daha nasıl bir şekilde siz bunu kamulaştırabilirsiniz ki?” diye sordu.

”DİYARBAKIR’I DİZAYN EDERSENİZ ÖLDÜRÜRSÜNÜZ”

Sur’da çeşitli medeniyetlere ait eserlerin varlığına dikkat çeken Güvener, bu eserlerin yıkılarak Selçuklu ya da Osmanlı eserleri şeklinde restore edilmesine karşı duracaklarını da vurguladı ve ekledi; “Siz Meryem Ana Kilisesi’ni Selçuklu zihniyeti ile restore edemezsiniz. Buranın bir kültürü vardır. Bir dokusu vardır. Bunu yapan insanlar kimdir onun o kültürünü taşıması lazım. Osmanlının ve ya Selçuklukların kafa yapısına göre Diyarbakır’ı dizayn edeceğiz derseniz Diyarbakır’ı öldürürsünüz.”

 “DİYARBAKIR TOLEDO DEĞİL”

Medeniyetlere ait izlerin silinmesi Diyarbakır’ı kimliksizleştireceğine de vurgu yapan Güvener, “Bu restorasyon, kamulaştırma dedikleri şey kesinlikle bu kültürü öldürür. Diyarbakır’ı Diyarbakır olarak görmek lazım, Toledo değil” şeklinde konuştu. Tarihi dokularla insanın birleştiğini de dile getiren Güvener, şöyle devam etti: “Siz bu insanların yüreklerini çıkartarak hadi robot gibi yaşayın diyemeseniz. Siz İsviçre’nin bütün güzelliklerini de getirseniz bu halk mümkün değil burada rahat edemez.”

 “DEVLET SADECE KENDİNİ YIPRATIR”

“Bizim kaybetmemiz söz konusu değildir. Biz bu kiliseyi vermeyeceğiz. Burası ibadet yerimizdir” diyen devam eden Güvener, sözlerine şu şekilde tamamladı: “Bunun kanuni zemini de yoktur. Devlet sadece kendini yıpratır. Çünkü kamu yararı gözetiliyorsa bu halk zaten burada kendisi ibadet ediyor. Mahkemelere müracaat edeceğiz. Makbuzlarımızı da kullanacağız. Sonradan devlet bu kesinlikle hem avukat hem de mahkeme parasını ödemek zorunda kalacak. Bizim mülkiyetimizi kaybetmemiz söz konusu değildir.”

385 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika