Dolar : Alış : 4.0848 / Satış : 4.0922
Euro : Alış : 4.9862 / Satış : 4.9952
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CAçık

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Hasanpaşa restore ediliyor!

14 Eylül 2016 - 1.224 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Hasanpaşa restore ediliyor!

hasan-pasa-hani

Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce, çökme riski bulunan başlayan tarihi Hasan paşa Han’ında restorasyon çalışmaları yapılacak. Çatısı ve balkonları çökmeye yüz tutan Han’da, olabilecek kazaları önlemek adına restorasyon kararı verilirken, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün, han’daki esnafların mağdur olmaması için bir dizi önlemler aldığı bildirildi.

Diyarbakır’ın en eski Han’larından biri olan tarihi Hasan paşa Han’ın restorasyon çalışmaları yapılacağı öğrenildi. 65-70 dükkanın yer aldığı ve uzun bir süreden bu yana restorasyon veya onarım görmediği için son dönemlerde büyük bir risk oluşturan Han’ın çatı ve balkonlarında onarım yapılacağı öğrenildi. Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce planlanan restorasyon için Han’daki esnaflarla toplantı yapılacağı, akabinde hazırlanacağı projenin Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na sunulacağı öğrenildi. Bugüne kadar projesi dahi bulunmayan Han için hazırlanacak projenin onayının ardından esnafların tahliye edileceği, tahliyenin ardından betonarme olan çatının ve balkonların elden geçirileceği öğrenildi.

TARİHİ HAN ÇÖKME RİSKİ TAŞIYOR

Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkileri, Hasan Paşa han’ının çökme riski taşıdığını ifade ederek, “Hatırlanacağı üzere geçmiş yıllarda hana ait bir balkon çökmüş ve 3 vatandaşımızın yaralanmıştı. Bu tür kazalara mahal vermemek için Hasan paşa Han’ın da restorasyon çalışmalarını planlıyoruz. Betonarme olan çatısının yıkılarak, betonarme olan yerine kurşun yaptıracağız. Yani eserin orjinalini gün yüzüne çıkaracağız. Han’daki çökme riskini kesinlikle göz ardı edemeyiz. Ayrıca Balkonları da elden geçirmemiz gerekiyor. Han’da 65-70’e yakın dükkan bulunuyor. Han’daki esnaflarımızı mağdur etmeme adına çalışmalarımızı başlatıyoruz. Bayram sonrası buradaki esnaflarla istişare ederek, gerekli tahliyeyi başlatacağız. Kesinlikle buradaki esnaflar mağdur edilmeyecektir. Bizim amacımız çökme riski taşıyan Han’ı gelecek kuşaklara taşımaktır. En kısa sürede proje ve restorasyon çalışmalarına başlayacağız” diye konuştular.

(Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

1194 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika