Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat bahçelievler evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir36°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14280 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

‘’Hasta tutuklular için acil adım atılmalı’’

25 Mayıs 2016 - 904 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»‘’Hasta tutuklular için acil adım atılmalı’’

DHM

Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) Diyarbakır Şubesi, cezaevindeki hasta tutuklulara yönelik iddia edilen keyfi uygulama ve hak ihlallerine ilişkin şube binasında basın toplantısı düzenledi. Şube eşbaşkanları Devrim Barış Baran ve Zeynep Işık ile şube yöneticilerinin katıldığı toplantıda konuşan Işık, cezaevindeki tutuklulara yönelik keyfi uygulama, baskı ve ayrımcı uygulamaların devlet politikası haline geldiğini ileri sürerek, son dönemde uygulanan tecrit, izolasyon politikaları, sürgünlerle hem hasta tutuklular hem de ailelerinin mağdur edildiğini savundu. Özellikle hasta tutukluların insan onuruyla bağdaşmayan uygulamalara maruz kaldığını iddia eden Işık, “Hasta tutuklular cezaevinde devlet gözetiminde bir bir ölürken bu ölümlere sessiz kalınmakta, pek çoğunun cezaevinde kalamaz raporu olmasına rağmen halen cezaevinde tutulmaktadır. Yine bu hasta tutuklular tecrit politikasına tabi tutulmaktadır” dedi.

 “İKİ ELİ YOK HÜCREDE TUTULUYOR”

İki eli olmayan hasta tutuklu Ergin Aktaş’ın hücrede tutulduğunu, mektuplarının ise verilmediğini savunan Işık, “Yapılan bu uygulama münferit olmayıp maalesef ki devlet politikası haline gelmiştir” diye konuştu. Bu uygulamaların son mağdurunun Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nden Silivri 9 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’ne nakledilen edilen hasta tutuklu Ersan Nazlier olduğunu belirten Işık, sağ kolu olmayan ve tüm ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayacağına dair sağlık raporu olmasına rağmen Nazlıer’in 1 aydır tek kişilik hücrede tutulduğunu savundu. Cezaevi idaresinin devletin verdiği sağlık raporunu hiçe saydığını belirten Işık, “Tek kolu olmayan hasta tutsak günlük yaşam aktivitelerini yerine getirmekte çok zorlandığını ve bir kısmını yerine getirmediği gibi tecrit politikasına maruz kalmıştır. Hasta tutsak günde bir saat tek başına havalandırmaya çıkarılmakta, ortak etkinlikler dahil hiçbir şekilde diğer tutsaklarla bir görüşme ve temasına izin verilmemektedir”dedi.

“HASTA TUTUKLULAR TAHLİYE EDİLMELİ”

Cezaevinde tutuklulara yönelik uygulamaların hem yurt içi hem de uluslararası hukuka aykırı olduğunu vurgulayan Işık, “Hali hazırda cezaevlerinde 162’si ağır olmak üzere bin 144 hasta tutsak var. Bu vesileyle kamuoyunu ve devlet yetkililerini hasta tutsakların durumuyla ilgili acil olarak adım atmaya çağırıyoruz. Hukuka aykırı bu uygulamaların kaldırılmasını, hasta tutsakların bir an önce tahliye edilmesini ve bu tutsakların tedavilerini yapmayan, tecrit eden kamu görevlileri hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılmasını talep ediyoruz” ifadesinde bulundu.

646 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..