Helin’in babası: Edê Bese

Diyarbakır’da 4 gün sokağa çıkma yasağının uygulandığı Sur ilçesinde öldürülen 12 yaşındaki Helin Hasret Şen’in babası Ekrem Şen, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sesleniyorum. Artık yeter, yeter. Asker, polis, gerilla anası ağlamasın. Yeter. Barış, kardeşlik ve özgürlük istiyoruz.” dedi.

Yaşananlara anlatan acılı baba Şen, kızıyla en son olaydan kısa süre önce telefonla görüştüğünü belirterek, “Kim yapmışsa Allah onun belasını versin. Kızım tek kurşunla hayatını kaybetti.” diye konuştu. PKK’nin gençlik yapılanması YDG-H mensuplarının hendekler kazarak sokaklara giriş çıkışları kontrol etmeye çalıştığı Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde, güvenlik güçleri tarafından operasyon başlatılmıştı. Sokağa çıkma yasağının ilan edildiği cumartesi günü başlatılan operasyonda, düzenlenen roketli saldırıda bir polis memuru şehit oldu. Çatışmaların üçüncü gününde Hasırlı Mahallesi Bahçe Sokak’ta yaşayan Şen ailesinin 12 yaşındaki ortaöğretim 2. sınıf öğrencisi kızları Helin Hasret Şen hayatını kaybetti.  Olayın ardından Diyarbakır Valiliği’nin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bölücü terör örgütü, mensuplarınca güvenlik kuvvetlerine yönelik EYB ve uzun namlulu silahlar ile saldırı yapılmıştır. Saldırı esnasında saat 10.30 sıralarında bahse konu sokak üzerinde olan 2003 doğumlu (12 yaşında) bir çocuk yaralanmış ve 112 unsurları ile Devlet Hastanesinde kaldırılmıştır. Yapılan tüm müdahalelere rağmen yaralı çocuk hayatını kaybetmiştir.”

HASTANEYE GİTTİM SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ, BİR DAHA KIZIMI GÖREMEDİM

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde taziyeleri kabul eden Helin Hasret Şen’in babası Ekrem Şen, kızıyla en son olay yaşanmadan kısa süre önce telefonla konuştuğunu söyledi. Baba Şen, ‘Ben dün değil ertesi gün evden çıktım hastaneye gittim. Şeker hastasıyım. Sonra bir daha Sur’a gidemedim. Eve gitmeye çalıştım ama bırakmadılar.(Sur’da sokağa çıkma yasağı olduğu için) Sonra kızımla görüştüm. Kızım bırakmıyorlar, ‘ben geleyim’ dedim. Sonra kızım bana gelme dedi. Bana saat 08.45 sıralarında haber geldi, ‘kızın vurulmuş’ diye.” ifadelerini kullandı.

KİM YAPMIŞSA ALLAH BELASINI VERSİN!

Kızının kimlerin vurduğunu sorduğunu ve telefonda yakınlarının kendisine polisin vurduğunu söylediğini belirten Şen şu ifadeleri kullandı: “Kim vurmuş dedim ‘polisler vurmuş’ dediler. Nerede vurmuş dedim, ‘caminin yanında’. Sonra kızımı hastaneye götürmüşler. Hastaneye gittim kızımın cesedini gördüm. Başından vurulmuş bir kurşunla. Ben hakkımı arıyorum. Kim yapmışsa Allah onun belasını versin. Kızım 12 yaşındaydı. Kızımın kanını yerde bırakmam. Gerekirse her tarafa başvurumu yapacağım. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sesleniyorum. Artık yeter, yeter. Asker, polis, gerilla anası ağlamasın. Yeter. Barış, kardeşlik ve özgürlük istiyoruz. Valilikle görüşmedik. Evimize gidemiyoruz. Kimse taziyeye gidemiyor.”

sur-ilcesinde-oldurulen-helin-in-babasi-yeter-7774505_x_o

611 Total Views 1 Views Today
admin

admin

Haber Diyarbakır, Son dakika Diyarbakır haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • RSS
  • Facebook
↑ Back To Top ↑