Dolar : Alış : 3.9362 / Satış : 3.9433
Euro : Alış : 4.8335 / Satış : 4.8423
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14143 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Hizmeti durdurmak suçtur”

10 Mart 2016 - 506 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»“Hizmeti durdurmak suçtur”

KışanakDiyarbakır Valiliği, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) belediyelerine ilişkin tartışılacak bir karara imza atarak, kent merkezi ve ilçelerinde, yol ve kaldırım çalışmalarını ikinci bir emre kadar yasakladı. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gülten Kışanak, valiliğin kararına tepki göstererek, çalışmalarına devam ettiklerini ve bundan sonra da halka hizmet etmeye devam edeceklerini ifade etti. Kışanak, ayrıca Diyarbakır Valiliği’nin Sur’da yapılan yıkımın molozlarını korsan bir şekilde Dicle Nehri kenarında döktüğünü belirterek, cezai işlem uyguladıklarını belirtti.

“BELEDİYELERİMİZDEN MÜFETTİŞLER ÇIKMIYOR”

Belediyelerin hizmet ve başarısından rahatsız olan bir kesimin olduğunu belirten Eşbaşkan Gülten Kışanak, DBP’li belediyelerin bu ülkede yapılmayan işleri yapan, kamu kaynaklarını en iyi kullanan, en az parayla en iyi işleri yapan belediyeler olduğunun altını çizdi. Kışanak, 7 Haziran’dan sonra belediyelerin merkezi hükümetin doğrudan günlük olarak denetimine alınmasına rağmen tek bir açık bulamadıklarını söyledi. Kışanak, “7-8 aydır belediyelerimizden müfettişler çıkmıyor. Tek bir usulsüzlük, yolsuzluk tespit edilemedi. Biz halkımıza verdiğimiz söz gereği kendi iç denetimizi yapıyoruz. Buradaki varlığımızın tek gerekçesi vardır; halka iyi hizmet etmek, halkın ihtiyaçlarını karşılamak. Sadece bu doğrultuda çalışıyoruz” diye konuştu. Yaptıkları çalışma konusunda çok iddialı konuşan Kışanak, bu kentte halkın yararı için gereken neyse onu yaptıklarını ifade etti. Toplu taşıma, yol, kaldırım, sosyal hizmetlerini yaşanan bu olağanüstü duruma rağmen hiçbir aksatma olmadan çalışmalarını sürdürdüklerini dile getiren Kışanak, “belediyeler iş yapmıyor” algısının tamamen iftira olduğunu ifade etti.

“KARARA RAĞMEN ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ”

Kışanak, Diyarbakır Valiliğinin yasak kararına ilişkin de şunları söyledi:

“Yürüttükleri algıyı yeterli görmeyip bu defa çalışmaları engellemeye yönelik bir girişimde bulunmak için Diyarbakır Valiliği’nden bir yazı geldi. Fakat bu kararın hukuksal dayanağı yok. Valilik, vali yardımcısı imzasıyla Büyükşehir Belediyesi ve 17 ilçenin yol kaldırım ve fen işlerini durduramaz. Böyle bir yetkisi olmadığı gibi yasal bir dayanağı da yok. Kamu hizmetlerini durdurmak suçtur. Aksine kamu hizmetlerini üretmemiz daha fazla çalışmamız gerekir. Valilikle görüşmelerimiz oldu. Biz bu yazıya rağmen çalışmalarımızı durdurmadık. Bütün çalışmalarımız, kaldırım, yol çalışmalarımız devam ediyor, devam edecek. Bu yazının fiiliyata bir karşılığı yok. Uygulanması da mümkün değil.”

“SUR’DAN HAR FİYATIN TAŞINMASI YASAL DEĞİL”

Sur’dan çıkarılan hafriyatın Dicle Üniversitesi arazisine dökmesine de tepki gösteren Kışanak, Sur’un sit alanı olduğunu, rastgele hafriyat kaldırılamayacağını ve ilçede tarihi yapıların olduğunu söyledi. Sur’a yönelik yasak boyunca tarihi yapıların büyük zarar gördüğünü anımsatan Kışanak, yapılanların UNESCO kriterlerine ve Türkiye’nin yasalarına aykırı olduğunu savunduı.

“HAFRİYATIN GELİŞİ GÜZEL TAŞINMASI YASAL DEĞİL”

Kışanak, şunları belirtti:

“Bu hafriyat taşınması yanlıştır. İkinci müdahalemiz şöyle oldu. Yasal çerçeveler içinde hafriyatın nereye döküleceği belirlenir. Ve hafriyat alanları oluşturulur. Buna uymayanlara ceza kesilir. Yazışmalarımızı, itirazlarımızı yaptık. Ancak ne yazık ki üniversite yönetimi Diyarbakır Valiliği’ne yazı yazarak ‘kendi sahasındaki bölümde çukurlar olduğu ve bunun düzeltilmesine ihtiyaç var’ denilerek hafriyatın oraya dökülmesini istedi. Durumu yasal uygulamaya uydurdu.” Yapılanların mevzuata da uymadığına dikkat çeken Kışanak, “Sur’da onlarca insan yaşamını yitirdi. Orada hukuki incelemelerin yapılması gerekir. Delillerin toplanması gerekir. Ayrıca orada yaşamını yitirenler var. Cizre gibi insan parçaların bu hafriyatla taşınma riski var” diye konuştu.

 

323 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika