Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7524 / Satış : 4.7609
Euro : Alış : 5.4833 / Satış : 5.4932
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir35°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14272 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

HÜDA PAR Diyarbakır’ın fethini kutladı

29 Mayıs 2016 - 1.147 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»HÜDA PAR Diyarbakır’ın fethini kutladı

DİYARBAKIR'IN FETHİ KUTLANDI DİYARBAKIR'IN FETHİ KUTLANDI

HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanlığı, geleneksel hale gelen Diyarbakır’ın fethini, düzenlemiş olduğu “Fetha Amed” programı ile kutladı. Yenişehir ilçesinde bulunan Seyrantepe Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen programa parti yetkilileri, STK temsilcileri, âlim ve kanaat önderleri ile halk katıldı. Salonun girişinde fakir ve muhtaçlar yararına açılan kermes yoğun ilgi gördü. Şeyh Said, Said Nursi ve geçtiğimiz günlerde Bangladeş’te asılarak şehit edilen Cemaat-i İslami Partisi Lideri Motiur posterlerinin ve tevhit bayraklarının asıldığı etkinlikte sık sık tekbirler getirildi. Programda günün anlam ve önemine binaen HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Sait Şahin ile HÜDA PAR Sur İlçe Başkanı Mahmut Akgül birer konuşma yaptı. Muhammed Abdulhadioğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan etkinlik, Özlem Ajans sanatçılarının seslendirdiği ilahi ve ezgilerle devam etti. Etkinlikte ayrıca Diyarbakır’ın fethini konu alan bir sinevizyon gösterime sunuldu.

TANRIKULU: “İSLAM’A BAĞLANAN ATALARIMIZ İSLAM’A İHANET ETMEMİŞLERDİR”

Programın açılış konuşmasını yapan HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Şeyhmus Tanrıkulu, Bütün insanlığın Hz. Muhammed’e muhtaç olduğunu dile getirerek, Kürtlerin Bizans ve Sasanilerin döneminde zulümler gördüğünü söyledi. Kürtlerin İslam’la şereflendikten sonra tarihin hiçbir döneminde elde edemedikleri mevki, makam ve kurdukları devletlerle İslam ümmetinin gönlünde yer edindiğini belirten Tanrıkulu,  639 yılında Diyarbakır’ın önüne gelen İslam orduları küçük bazı çatışmalar dışında şehri teslim aldığını hatırlattı.

“KÜRTLERİN EN BÜYÜK AYIRT EDİCİ ÖZELLİĞİ İSLAM’A SAHİP ÇIKMALARIDIR”

Tanrıkulu, “Diyarbakır’ın fethedilmesiyle birlikte aynı yıl Kürdistan’ın bütün toprakları ciddi bir mukavemet gösterilmeden fethediliyor. Bizans ve Sasaniler, Kürdistan topraklarını bir daha görmemek üzere terk ediyor. İslam’la şereflendikten sonra samimi bir şekilde İslam’a bağlanan atalarımız İslam’a ihanet etmemişlerdir. 20 yüzyılın başında Araplar, Türkler ve Farslar İslam’dan yüz çevirirken, bizim alim ve şeyhlerimiz İslam’a sahip çıkmışlardır. Tarih bu alimlerimizin yapmış olduğu şanlı kıyamlara şahittir. Osmanlıyı yıkmak için İttihad ve Terakkiciler, İslam ve şiarlarına savaş açtılar. Batıya, Ruslara, Fransızlara, İngilizlere karşı cephede şanlı bir şekilde savaşan halkımız rejim tarafından hain ilan edilmiştir. Türkiye’de yaşayan Müslümanlar ve Kürdistan’daki Müslümanlar, Kemalistler tarafından zulme uğramış ve yüz binlercesi şehit olmuştur. Asla boyun eğmemiş ve bugün de eğmeyecektir. Kürdistanı İslamsızlaştırmak, Kürtleri laikleştirmek için Kemalist sistem bir asırdır tüm güç ve imkânını sarf ediyor. Allah’a hamd olsun ki Kürtlerin en büyük ayırt edici özelliği İslam’a sahip çıkmalarıdır.” dedi.

ŞAHİN:  “DİYARBAKIR SADECE KÜRDİSTAN’IN DEĞİL ANADOLU’NUN İSLAM’A AÇILIŞININ DA FETHİDİR”

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Sait Şahin ise, Diyarbakır’ın fethinin İslam’ın Anadolu’ya açılışı olduğunu ifade ederek, “Bugün Diyarbakır’ın dışında İstanbul’un da fethini konuşuyoruz. 800 yıl önce Diyarbakır fethedildi. 800 yıl sonrada İstanbul fethedildi. Diyarbakır sadece Kürdistan’ın değil; Anadolu’nun İslam’a açılışının da fethidir. Diyarbakır’ın fethi aynı zamanda İstanbul’un da fethidir. İslam Diyarbakır’ı fethetti. Amed İslam’ın Diyarbakır’ı fethinden sonra Diyarbekir oldu. Sonra cumhuriyetle birlikte Diyarbekir, Diyarbakır’a dönüştürüldü. İsmi üzerinde oynanmak istendi. İsmi üzerinden İslam’la bağı koparılmak istendi. El Aziz’in -İslam’la şereflenen şehir- İslam’la bağı koparılmak istendi. Cumhuriyet şehirlerimizin ismi üzerinden İslam’la bağını koparmak istedi. Cumhuriyet sadece ismiyle değil bu toprakların halklarını baskıyla da koparmak istedi. Tarih üzerinden de İslam’la bağı koparılmak isteniyor. Diyarbakır ve Kürdistan’ın fethi üzerinden Kürtlerin İslam’la bağı koparılmak istiyor. Tarih hırsızları uydurdukları yalan tarihlerle Diyarbakır’ın fethiyle Kürdistan’ın fethiyle yalan tarihlerle Diyarbakır’ın İslam’la bağını koparmak istiyorlar.” diye konuştu.

“DİYARBAKIR’IN FETHİ HALKIN HAK İLE BULUŞTURULDUĞU BİR FETİHTİR”

“Kemalizm ve Apoizm katliam tarihidir.” diyen Şahin, “Dersim, Zilan, Roboski, Sündüz Kemalizmin katliam tarihidir. Susa, Başbağlar, Dürümlü de Apoizmin katliam tarihleridir. Komünizm, sosyalizmin katliamları saymakla bitmez. Kamboçya’da Polpot denilen komünist şahsiyet 2 milyon insanı katletti. Komünizmin katliamları saymakla bitmez. Batı vahşeti Ruanda, Afrika ve dünyanın dört bir yanında katliamlarla doludur. Ama İslam’ın bir tek katliamı yoktur. İslam, şehirleri zalimlerin elinden alıp İslam’ın adaletine teslim etmiştir. Diyarbakır’ın fethi halkın hak ile buluşturulduğu bir fetihtir. Bizans’ın elinde olan, bölge Kürdistan’ın zalimlerin elinden kurtarılıp İslam’ın adaletiyle buluşturulan fetihtir. Bunların rahatsızlığı nedene geliyor. Kürtlerin İslamlaşmasından geliyor. Bunlar o dönemlerde de İslam orduları Diyarbakır kapılarına dayandıkları zaman Kürtlerin hain idarecileri Bizansla işbirliği yapıp İslam’la savaştılar. Kıblesi Bizans olanlar İslam ordularına karşı savaştılar. Dün kıblesi roma Bizans olanlar İslam ordularına nasıl savaştılarsa bugün kıblesi Moskova, Washington olanlar İslam’a saldırıp düşmanlık yapıyor. Dün Kürtlerin hain beyleri bugün de Rusya ve Amerika ile işbirliği yapıyorlar.” dedi.

“DİYARBAKIR’IN KIBLESİNİ MOSKOVA, ANKARA YAPMAK İSTİYORLAR”

Kürtlerin İslamsızlaştırılmaya çalışıldığına vurgu yapan Şahin şöyle devam etti: “Kemalizm 90 yıl boyunca devlet gücünü kullanıp Kürtleri İslamsızlaştırmaya çalışıyor. Apoizm de 40 yıldır örgütün gücüyle Kürtleri dinsizleştirmek istiyor. Diyarbakır fethi Diyarbakır’ı Mekke ile kardeş yapmak için gerçekleşti. Diyarbakır’ın kıblesini Mekke yapmak istediler. Bunlar Diyarbakır’ın kıblesini Moskova, Ankara yapmak istiyorlar. Diyarbakır’ın kıblesini Ankara yapmak isteyenlere sesleniyorum. Diyarbakır’ın kıblesi asla Ankara olmayacaktır. Ancak Ankara Mekke’yi kıble edinirse Diyarbakır, Ankara ile kardeş olacaktır. Bunu böyle bilmeleri lazımdır. Diyarbakır’ın kıblesini Moskova yapmak isteyenler bilsin ki Diyarbakır’ın kıblesi asla Moskova olmayacaktır. Moskova’nın kıblesi Mekke olursa Diyarbakır Moskova ile kardeş olacaktır. Diyarbakır Mekke’yi kıble edinip Medine’yi kardeş edindi. Kim Diyarbakır’ı kardeş yapmak istiyorsa kıblesini Mekke’ye çevirsin. Kürtler İslam’la izzet, kimlik buldu. Millet olup tarih sahnesine çıktı. İslam’dan önce Kürtlerin ismi yoktur. Yetiştirdikleri şahsiyet yoktur. Ama İslam’la Kürtler millet oldular, izzet buldular. İslam’la Kürtler Selahattin’i Eyyubi’yi, Halid-i Şehrezorileri, Ahmedê Xanî, Şeyh Said, Said Nursî’yi yetiştirdi. İslam’la Kürtler şahsiyet bulup şahsiyet yetiştirdi’’

Programda okunan coşkulu ilahilere bazı katılımcılar halaya durarak eşlik. Program yapılan duanın ardından son buldu.

485 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
..