Dolar : Alış : 3.9356 / Satış : 3.9427
Euro : Alış : 4.8516 / Satış : 4.8604
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir23°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“İftiralar hazırlıyorlar”

16 Haziran 2016 - 525 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»“İftiralar hazırlıyorlar”

gazeteciler

ÖGC’nin, tutuklu gazetecilerin durumuna dikkat çekmek amacıyla düzenlediği Tanıklık Günleri’nde bu hafta DİHA muhabirleri Nazım Daştan ve Mehmet Hakkı Yılmaz’ın gazeteciliklerine tanıklık edildi. Eylemde konuşan ÖGC Eşbaşkanı Hakkı Boltan, gazetecilerin tutuklanması için iftira ve yalanların hazırlandığını savundu

Özgür Gazeteciler Cemiyeti’nin (ÖGC), “Haber hakkıma dokunma” sloganıyla başlattığı Tanıklık Günleri eylemi çerçevesinde, 2’nci hafta da Diyarbakır Adliyesi önünde tutuklu gazetecilerin hikayeleri anlatılmaya devam edildi. Bu haftaki eyleme özgür basın emekçilerinin yanı sıra gazeteciler Fehim Işık, Mehveş Evin, Mehmet Kamil Güç, Evrim Kurdoğlu, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici ve çok sayıda avukat da destek verdi. Eylemde, “Tutuklu gazetecilere özgürlük” pankartı açılarak, cezaevinde tutuklu bulunan gazetecilerin fotoğrafları taşındı. Gazeteciler bu haftaki eylemde cezaevinde bulunan DİHA Gaziantep muhabirleri Nazım Daştan ve Mehmet Hakkı Yılmaz’ın gazeteciliklerine tanıklık etti.

“GAZETECİLİK YARGILANIYOR”

Eylemde konuşan ÖGC Eşbaşkanı Hakkı Boltan, cezaevlerinde 45’e yakın gazetecinin olduğunu belirtti. Tutuklu gazetecilerin bir an önce serbest bırakılması gerektiğini ifade eden Boltan, gazeteciliğin yargılanamayacağını dile getirdi. Geçen günlerde serbest bırakılan DİHA muhabiri Nedim Oruç’un duruşmasına katıldıklarını aktaran Boltan, “Biz o duruşmada sorulan sorular karşısında hayrete düştük. Gazeteci arkadaşımızı tutuklamak için bir sürü iftira ve yalanlar hazırlamışlar. Ancak orada da gördük ki bölgede gazeteciliğin yapılması istenmiyor” dedi.

“DAŞTAN’IN GAZETECİLİĞİNE TANIĞIM”

Boltan’dan sonra konuşan gazeteci Mehveş Evin, 11 Şubat’tan beri cezaevinde olan DİHA muhabiri Nazım Daştan’ın gazeteciliğine tanıklık ettiğini belirtti. Daştan’ın başta Gazantep olmak üzere Rojava sınır hattında çok önemli haberler çıkardığını ifade eden Evin, Daştan’n Türkiye sınırı üzerinden Rojava’ya geçen DAİŞ’lilerin görüntülerini yakaladığını hatırlattı.

“HERKES TEPKİ GÖSTERMELİ”

Gazeteci Mehmet Kamil Güç, 4 Mayıs’ta tutuklanan DİHA muhabiri Mehmet Hakkı Yılmaz’ın gazeteciliğine tanıklık ettiğini belirti. Yılmaz’ın gazetecilik faaliyeti yüzünden cezaevinde tutulduğuna dikkat çeken Güç, tutuklu bütün gazetecilerin serbest bırakılması istedi. Yılmaz’ın Gazantep’te DAİŞ’in yaptığı bombalama eyleminin haberini yaptığını hatırlatan Güç, “İlk haberi veren Yılmaz tamamen gazetecilik yaptığı için tutuklandı” dedi. Güç, herkesin gazetecilerin tutuklanmasına tepki göstermesi gerektiğini kaydetti.

“GERÇEKLER GİZLENEMEZ”

İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, basın özgürlüğünün çok önemli olduğunu vurgulayarak, gazetecilerin birer insan hakları savunucusu olduğunu belirtti. Bir ülkede basın üzerinde baskılar varsa o ülkede çok büyük sorunların olduğunu dile getiren Bilici, kimsenin gerçeği gizleyemeyeceğini sözlerine ekledi. Haber Nöbeti koordinasyonundan gazeteciler Fehim Işık ve Evrim Kurdoğlu da tutuklu gazetecilere tanıklık ettiklerini belirtti. Konuşmalardan sonra Işık ve Kurdoğlu, Haber Nöbeti’nin Almanya’da aldığı Günter Wallraff Eleştirel Gazetecilik Ödülü’nü ÖGC’ye takdim etti. ÖGC Eşbaşkanı Hakkı Boltan da Haber Nöbeti koordinasyonuna teşekkür etti. Eylem önümüzdeki hafta da devam edecek.

315 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika