Dolar : Alış : 3.9276 / Satış : 3.9347
Euro : Alış : 4.8223 / Satış : 4.8309
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir23°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İlginç ‘serinleme’ yöntemi!

11 Temmuz 2015 - 887 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»İlginç ‘serinleme’ yöntemi!

Çöl sıcaklarının hakim olduğu Diyarbakır’da minibüslerde çalıştırılmayan klimalar vatandaşı isyan ettiriyor. Klima çalıştırmayan minibüs şoförleri sıcaklardan korunmak için ilginç bir yöntem buldu. Vites koluna ıslak bez sararak sıcaktan korunan bu ilginç yöntem klimaların çalıştırılmadığına bariz bir örnek oluşturdu.

Aleyna NUR ADA’nın Özel Haberi

Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) zorunlu kılmasına ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı’nın denetlemelerine rağmen Diyarbakır’da kavurucu sıcaklara minibüslerde çalıştırılmayan klimalar vatandaşı isyan ettiriyor. Dağkapı, Balıkçılarbaşı, Bağlar-Üniversite, Dağkapı-Üniversite hattında faaliyet gösteren Diyarbakır’da yasal zorunluluğa rağmen seyahat esnasında çalıştırılmayan klimalar halk sağlığını da tehdit ediyor. Özellikle hasta, yaşlı ve hamilelerin aşırı sıcaklar nedeniyle seyahat esnasında çalıştırılmayan klimalar nedeniyle büyük sıkıntı yaşadığı Diyarbakır’da vatandaşlar bu sorunun biran önce çözülmesini istiyor.

ŞÖFORLERDEN İLGİNÇ ‘SERİNLEME’ YÖNTEMİ

Klima çalıştırmayan bazı minibüs şoförleri, kendilerince ilginç serinleme yöntemi geliştirdi. Bir minibüs şoförü, sıcaklardan dolayı oldukça ısınan vites kolunu ıslak bir bez ile sardığı gözlendi. Böylelikle ısınan devriyaj kolunu değiştiren şoförün bu yöntemi ayrıca minibüslerde klimaların çalıştırılmadığını da gözler önüne serdi.

VATANDAŞLAR: KENT YÖNETİCİLERİ HALİMİZDEN ANLAMIYOR

Minibüslerde yolculuk yapan vatandaşlar ise, işlerinin gereği minibüslere bindiklerini ifade ederek, ‘’minibüs şoförleri gereğinden fazla yolcu almasına rağmen klimaları açmıyorlar, sıcakta perişan oluyoruz. Gereğinin yapılmasını istiyoruz. Diyarbakır gibi bir Büyükşehir’e bu tablo yakışmamaktadır. Gerekli denetimlerin yapılması halinde kanuna uymayan ve klima çalıştırmayan dolmuş şoförleri çok kolaylıkla tespit edilebilir. Gereken cezaların da verilmesiyle bu su istimal önlenebilir. Diğer birçok şehre göre yüksek minibüs ücreti ödememize rağmen Diyarbakır gibi hava sıcaklığının çok yüksek ve nemli bir şehirde dolmuşlarda klimaların çalıştırılmaması anlaşılabilir değil. Tabi kent yöneticileri minibüslere binmedikleri için bizim halimizden anlamıyorlar. Bu sıcakta klimaların çalıştırılmaması nedeniyle daha çok hasta oluyoruz. Sıcaktan bunalan vatandaş ne yapsın?’’ diye tepki gösterdiler.

ilginç serinleme yöntemi (1) ilginç serinleme yöntemi (2)

432 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika