Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“İptal için hukuk bürosuna başvurun”

09 Nisan 2016 - 628 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»“İptal için hukuk bürosuna başvurun”

sur hukuk burosu.JPG2

“Kamulaştırma kararına” karşı Danıştay’a iptal davası açmak için Sur’da kurulan hukuk bürosuna binin üzerinde başvuru yapıldı. Kararın iptali için 21 Nisan’ın son gün olduğunu belirten Avukat Emrullah Akyürekli, ilçede yaşayan yurttaşlara başvuruda bulunması çağrısında bulundu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, İHD ve Mezopotamya Hukukçular Derneği’nin (MHD) tarafından “Kamulaştırma kararı” ile Sur’a zorla el konulmak istenmesine karşı bulunulacak hukuki başvurular için eski Sur Belediye binasında hukuk bürosu kuruldu. Sur’da evlerine, iş yerlerine acele kamulaştırma kararına karşı Danıştay’a iptal davası açmak için yurttaşlar, büroya gelip başvurularını yapıyor. Gün boyu büyük bir yoğunlukla büroda başvurular alınırken, başvurular sırasında yurttaşlara gerekli bilgiler de veriliyor.

Hukuk bürosunda avukat, danışman, başvuruları alanlarla birlikte yaklaşık 10 kişi görev alıyor. Avukatlar, başvuru sırasında yurttaşlara hukuki boyutu anlatırken, yurttaşlar da karşılaştıkları sorunları anlatıp bilgi alıyor. Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı ve Sur için kurulan Hukuki Komisyon üyesi Avukat Emrullah Akyürekli, hukuk bürosunda yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi.

DANIŞTAY’A İPTAL DAVASI AÇMA HAKKI

21 Mart 2016 tarihinde “Acele kamulaştırma” kararıyla tarihi Sur’un tamamına yakına el konulduğunu ifade eden Akyürekli, el koyma kararına karşı Sur’daki mülk sahiplerinin bu karara yönelik Danıştay’a iptal davası açma hakları bulunduğunu söyledi. Başvuru, dava açma ve noter için Sur’daki yurttaşlardan her hangi bir masraf alınmayacağını ifade eden Akyürekli, yurttaşların tapularıyla gelip rahatlıkla hukuk bürosuna başvurabileceklerini söyledi.

‘TORBA YASA GEÇMEDEN, HUKUK BÜROSUNA BAŞVURUN’

Sur’daki mülk sahiplerinin bir an önce başvurmaları için çabaladıklarını anlatan Akyürekli, Plan Bütçe Komisyonu’ndan geçen “Torba Yasa” içinde acele kamulaştırmalara karşı yürütmenin durdurulmasının verilemeyeceğine yönelik bir kanun bulunduğu için başvuru için acele ettiklerini söyledi. Akyürekli, “Bu yasa geçtiği halde dava hakkımız yine olacak ancak, yürütmeyi durdurma kararı olmayacağı için Sur için bir anlam ifade etmeyecek. Sur’daki haksızlığın önüne geçmek için bu hukuk bürosunu kurduk. Kararın iptali için elimizden geleni yapacağız. Şimdiye kadar binin üzerinde kişi başvuruda bulundu. Sur’un insansızlaştırmaya karşı halk bu yasayı kabul etmiyor. Şark Islahat Planı’nın devreye girmesini istemiyor” dedi.

‘SON BAŞVURU 21 NİSAN’

Akyürekli, “Halkımız duyarlı olsun ve gelip başvuru yapsınlar. 21 Nisan’a kadar bu davayı açabiliriz. buna karşı seri bir şekilde cevap vereceğiz” dedi.

399 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika