Dolar : Alış : 4.0668 / Satış : 4.0742
Euro : Alış : 4.9503 / Satış : 4.9592
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir28°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14233 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Irmak’tan Erdoğan’a: Geri adım atmayacağız

02 Ocak 2016 - 670 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»Irmak’tan Erdoğan’a: Geri adım atmayacağız

HDP’nin konferansında konuşan DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, “Dokunulmazlıkları kaldırılsın” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yanıt vererek, “Meclis’te bağımsızlığımızı kaldırarak geri adım attırmayı düşünüyorlarsa geri adım atmayacağız. Her şeye rağmen sorunu masada müzakereyle çözmeye inanıyoruz. Sayın Öcalan sorunun çözümü için birinci anahtardır. Bu anahtarla ancak kapıyı açabilirsiniz” dedi

HDP Diyarbakır İl Örgütü, “Yerinde yönetim ile özgür yaşamı inşa edelim” şiarıyla Cegerxwin Kültür Merkezi’nde konferans düzenledi. Konferansa, Diyarbakır Ticaret Odası Başkanı Ahmet Sayar, GUNSİAD Başkanı Şahismail Bedirhanoğlu, DBP, HDP yöneticileri, HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, HDP Diyarbakır milletvekilleri, Barış Anneleri Meclisi ve çok sayıda kişi katıldı.

“MÜCADELEDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Açılış konuşmasını yapan HDP İl Eşbaşkanı Ömer Önen, hiçbir direnişin bedelsiz olmadığına dikkat çekerek, 2016 yılının acısız, birliktelik dolu ve özgür bir yıl olacağına inandıklarını belirtti. Önen, “Bu yıl hep birlikte Sayın Öcalan’ın özgürlüğüne tanıklık edeceğiz. Bu zamanda HDP’nin rol ve misyonunu, halkın istekleri neydi, neler yaşandı, yaşanmadı bugün bunları tartışacağız. Kürt halkı ve partimiz üzerinde her ne kadar saldırı olsa da birlikteliğimizle kazanacağız. Bizler mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz” dedi.

“GERÇEK DEMOKRASİYİ İSTEMEDİLER”

Ardından konuşan DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, tarihi süreçlerde nasıl direniş gösterdiyseler bugün de aynı direnişle mücadele edeceklerini ifade etti. 7 Haziran seçimlerinin ardından Kürt ve Türkiye halklarının iradelerini ortaya koyarak tekçi bir iktidarla yürümek istemediklerini belirttiğini dile getiren Irmak, “Bu topraklarda çok sayıda kültür, kimlik var ve bizler de bunu hayata geçirmek istiyorduk. Ancak Türkiye’nin yaklaşımı tekçiliği hayata geçirmek istediğinden kaynaklı 7 Haziran’dan sonra savaş hayata geçirildi. Gerçek demokrasiyi istemediler oyun üzerinden bir demokrasiyi hayata geçirdiler. Kendi planları doğrultusunda bizleri saf dışı bıraktılar. 3 yıldır Öcalan’la görüşmeler yapıldı ve bu halklar için umut oldu. Bu umut birlikte bir yaşam ve özgür bir yaşam umuduydu ancak bu umutta devlet eliyle yok edildi” diye konuştu.

“BUGÜN ŞARK ISLAHAT PLANI DEVREDE”

Irmak, Seyit Rıza’ın “Sizin oyunlarınızla baş edemedim bu bana dert oldu, ama ben de sizin önünüzde diz çökmedim bu da size dert olsun” sözünü hatırlatarak, “Bizler de onların önünde diz çökmemeliyiz. İsmet İnönü zamanında Şark Islahat Planı yapıldı. Başta Kürt halkını göçü zorlayarak ve korku salarak bir daha başkaldırmamaları planlandı. Dersim’le başlayıp tüm Kürdistan’a yayıldı. Bugün de aynı plan hayata geçirilmeye çalışılıyor. 30 Ekim 2014 MGK toplantısında saldırı planı yapılıp karara bağlandı. AKP’ni iktidar oluşuyla Kürt halkına kurt misali saldırdılar. Tarihten dersler çıkarıyoruz. Kürt halkının katledilmesi, asimilasyon planlarının hayata geçirilmesi aynı şekilde karşımızda duruyor. Biz mağduriyet çığlığı atmayarak zulme karşı direnişe geçtik. Kürt ne eski Kürtlerdi ne de devlet eski devlettir. Onların gücü kırılmıştır artık ve Kürtlerin sesi daha gür çıkıyor. Rojava devrimi tüm dünya ya mal oldu ve bu bizim için önemli bir örnektir. Düşmanlarımız artık eskisi gibi bize zulüm edemez. Çünkü biz eskisi gibi ses çıkarmayan köleler değiliz” ifadelerini kullandı.

“HAKLI MÜCADELEMİZDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Kadın ve gençlerin mücadelenin öncülüğünü yaptığının altını çizen Irmak, tekçi zihniyeti artık kabul etmediklerini söyledi. Kürt halkının özgürlük yolundan dönmeyeceğine dikkat çeken Irmak, “Kürt halkının neden barikat kurduğunun artık sorgulanmaması lazım. Kürtlere, kendilerini savunacak başka yol bırakılmadı. Açıkladığımız deklarasyon önemlidir ve bugünde önemli kararlamalarda bulunacağız. Biz artık ölümü kabul etmiyoruz ve kazanacağız. Bu yolda ödememiz gereken ne varsa ödeyeceğiz ancak kazanacağız. Herkese bu direnişte görev düşüyor. Her alanda örgütlenerek öncülük yapılmalıdır. Halka yayılmak istenen korkuyu engellemeliyiz. Biz kararımızdan vazgeçmeyeceğiz, haklı mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” dedi.

“BARZANİ’Yİ ZİYARET EDECEĞİZ”

Irmak, “HDP’li olmayan Kürtlere de sesleniyoruz, gün birlik ve beraberlik günüdür. Kürt halkının arasına nifak koymak isteyenler başaramayacaktır. İlerleyen süreçlerde Barzani’yi ziyaret ederek ittifakımızı güçlendirmek için görüşeceğiz. Yanlışları konuşacağız, eleştirilerimizi sunacağız. Ocak ve Şubat ayı dolu dolu geçirmeliyiz. Evlerimizde oturup beklersek önümüzde kanlı bir süreç olacaktır. Bu nedenle iki ay içerisinde halkla toplantılarımızı yapacağız. Kan dökülmesin diye ter döküp alanlara çıkacağız” dedi.

“ÇÖZÜMÜN ANAHTARI ÖCALAN’DIR”

Irmak, “Biz merkezi bir devlet istemiyoruz. Özerk bir Kürdistan istiyoruz. Kürt halkı kararlıdır. Bu talebimizden vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu. “Dokunulmazlıkları kaldırılsın” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yanıt veren Irmak, şunları söyledi; “Meclis’te dokunulmazlığımızı kaldırarak, öldürerek, hapse atarak geri adım attırmayı düşünüyorlarsa geri adım atmayacağız. Her şeye rağmen sorunu gelip masada müzakereyle çözmeye inanıyoruz. Gelsinler tartışalım konuşalım bunu ortaya koyalım. Sayın Öcalan sorunun çözümü için birinci anahtardır. Bu anahtarla ancak kapıyı açabilirsiniz. Sorunu giderebilirsiniz. Siz onu değil başka kişileri ararsanız ancak kendi kendinizi kandırabilirsiniz yalancı muhataplarla. 21. yüzyıl Kürt halkının yüzyılı olacak” dedi.

Irmak'dan Erdoğan'a Irmak'dan Erdoğan'a (1)

Irmak'dan Erdoğan'a (2) Irmak'dan Erdoğan'a (3)

405 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika