Dolar : Alış : 3.9039 / Satış : 3.9110
Euro : Alış : 4.8103 / Satış : 4.8189
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir19°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14141 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İslami STK’lardan HÜDA PAR’a ziyaret

06 Ocak 2016 - 744 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»İslami STK’lardan HÜDA PAR’a ziyaret

Diyarbakır da faaliyet yürüten İslami STK’lar,  başlattıkları “Sur’a Ensar Olalım” kampanyası kapsamında HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Şeyhmus Tanrıkulu’nu ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulunarak destek talebinde bulundular.  STK’lar adına ziyarette bire konuşma yapan Memur Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yunus Memiş ve Özgür Der Diyarbakır Şube Başkanı Murat Koç, yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi vererek, gördükleri eksiklikler hakkında bilgilendirmede bulundu.

MEMİŞ: 2 BİN 700 CİVARINDA MAĞDUR AİLEYİ TESPİT ETTİK

Sur’da yaşanan olaylarda devletin üzerine düşeni yapmadığı, bürokratların adım atmada geciktiği konusunda açıklamalarda bulunan Memur Sen Diyarbakır İl Temsilcisi Yunus Memiş, İslami STK’lar olarak bütün duyarlı camiaların da içinde bulunduğu kardeşler olarak bir araya geldiklerini ve Diyarbakır merkez Sur ilçesinde yaşayan muhacir kardeşlerine yardımcı olmak için bir arayışa girdiklerini söyledi. Memiş, “Bu konuda bir yardım kampanyası başlattık. Bununla ilgili yaklaşık bir buçuk aydır alt yapı çalışmaları yürütüyorduk. Evler tek tek tespit edildi. Gerçekten mağdur olan insanlara ulaşma noktasında ciddi çalışmalar oldu ve şu anda yaklaşık 2 bin 700 civarında mağdur aileyi tespit ettik. Bunlarla ilgili çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Bunun yanında Türkiye genelinde kampanya için sesimizi duyurmaya çalıştık. Bu konuda da bize destekler geliyor. İnşallah Sur’daki çukur siyasetinden dolayı gerçekten mağdur olan kardeşlerimize ulaşabilmek için çalışmalarımız devam edecektir. Bu konuda da HÜDA PAR’ın bize bu konuda destek ve dualarını almak için ve çalışmalarımız hakkında size bilgi aktarmak için ziyarette bulunduk.” ifadelerini kullandı.

KOÇ: BU NOKTADA HÜDA PAR’I DA OLDUKÇA ÖNEMSİYORUZ

Yaptıkları çalışmalar hakkında bir değerlendirmede bulunan Özgür Der Diyarbakır Şube Başkanı Murat Koç ise, yaşanan bu sorunların son bulması ve mağdur edilen halkın sıkıntılarının giderilmesi için gerek devlet gerekse de STK’ların üzerine düşen görevi yapması gerektiğini söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “ Müslüman olarak topluma karşı sorumluluklarımız olduğuna inandığımız için bu adımı attık. 100’den fazla sivil toplum örgütüyle beraber böyle bir kampanya başlattık. Hem siyasi partilerimizi hem de bu kampanyaya destek vermesini beklediğimiz sivil toplum örgütlerini, mülki idare amirlerini ve bürokratları bilgilendirmek amacıyla bu ziyaretleri yapıyoruz. Bu noktada HÜDA PAR’ı da oldukça önemsiyoruz. Bu konuda HÜDA PAR’ın hem kampanyamızı duyurma ve tanıtma hem de bu anlamda kampanyaya maddi ve manevi desteklerini bekliyoruz.

Devletin birçok hayati konuda geçmişte olduğu gibi bu günde gecikmeli hareket ettiğini belirten Koç,  yaşanan bu acının kimseye bir fayda sağlamadığını ve bu konuda örgütün hiç kimsenin desteğini alamadığının ortada olduğunu söyledi. Koç, “Kürt halkı bugün bu stratejiye destek vermiyor. Fakat örgütün bu stratejisinden dolayı mağdur olan halka devletin her şart altında acilen destek vermesi gerekiyor. Faraza burada bir deprem olsa veya başka bir afet olsa devlet böyle mi müdahale edecekti, böyle mi davranacaktı? Bu bizi endişeye sevk ettiği için bizler STK’lar olarak inisiyatif alıp böyle bir yardım kampanyası başlatmak durumunda kaldık.” ifadelerini kullandı.

TANRIKULU: HALKIN MALINI VE CANINI MUHAFAZA ETMENİN DEVLETİN ASLİ GÖREVLERİ ARASINDA

STK’ların öncülük ettiği  “Sur’a Ensar Olalım” kampanyadan dolayı emeği geçen her kese teşekkür ettiğini belirten HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Şeyhmus Tanrıkulu, STK’ların hassasiyetlerine katıldıklarını ve yaşanan mağduriyetlerin toplumu çok büyük bir mağduriyete uğrattığının artık görülmesi gerektiğini söyledi.

Yaşanan çatışmaların özellikle bölge esnafına çok büyük bir darbe vurduğunu belirten Tanrıkulu, “Çatışmaların şehir merkezlerine taşınması nedeniyle hem esnaflar iflas noktası gelmiş, hem de pek çok işyerinin kapanması, ekmek kapısının kapanmasına neden olmuştur. İslami STK’ların da yaşanan bu sıkıntılara yardımcı olmak için yardım eli uzatması ve kamuoyunu yönlendirerek bu insanlara sahip çıkılması hususunda bir çalışma başlatmaları olumlu ve iyi gelişme.” ifadelerini kullandı.

Halkın malını ve canını muhafaza etmenin devletin asli görevleri arasında olduğunu belirten Tanrıkulu, hükümetin bu güne kadar yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi adına yaptığı açıklamalar ve attığı adımların yetersiz olduğunu da sözlerine ekledi.

İslami STK’lardan HÜDA PAR’a ziyaret (10) İslami STK’lardan HÜDA PAR’a ziyaret (3)

398 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika