Dolar : Alış : 4.7207 / Satış : 4.7292
Euro : Alış : 5.5240 / Satış : 5.5339
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir31°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“İstismar kadar vahim”

25 Mart 2016 - 609 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»“İstismar kadar vahim”

KJA, Eğitim Sen Diyarbakır 1 ve 2 Nolu şubeleri, Aile ve Sosyal Politikaları Bakanı Sema Ramazanoğlu’nun Ensar Vakfı’nda yaşanan cinsel istismara ilişkin açıklamasına tepki göstererek, sarf edilen sözlerin en az yaşanan istismar kadar vahim olduğunu söyledi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’nun 45 çocuğun cinsel istismara uğradığı Ensar Vakfı için sarf ettiği, “Buna bir kere rastlanmış olması, kurumumuzu karalamak için gerekçe olamaz” şeklindeki sözlerine bir tepki de KJA, Eğitim Sen Diyarbakır 1 ve 2 Nolu şubeleri ile Van Barosu Çocuk Hakları Komisyonu’ndan geldi. DİHA’da yer alan habere göre, özellikle son 15 yılda, AKP’nin iktidara geldiği dönemde çocuk haklarında bir çok ihlal yaşandığını ileri süren Eğitim Sen Diyarbakır 2 nolu Şube Eşbaşkanı Selahattin Alp, “Son yaşanan olay aslında bir birikmişliğin, bir pratiğin, bilinçli bir politikanın su yüzüne çıkmış olma hali ve sonucudur. Biliyorsunuz Türkiye İslam ironik dayatmasının pratiğe geçirme alanlarından biri de eğitim alanlarıdır. Çocukların Türk-İslam sentezi doğrultusunda kültürel soykırıma uğratılması, özellikle bölgemizde bunların yaşatılması bilinen bir gerçektir. AKP döneminde bunun uygulayıcıları AKP’nin sivil uzantıları olan cemaat yapılanmaları, dernek ve kurumlar dolayısıyla Ensar Vakfı da bunlardan bir tanesidir. Karaman’da yaşanan ve 45 çocuğun cinsel istismara uğramasıyla açığa çıkan sonuçta aslında AKP’nin izlediği politikası ve bir sonucudur” dedi. Daha önce işlenen suçların ortaya çıkarılıp gerekli cezaların verilmediğini, cezasızlık ve sürekli kollama davranış ve tutumların sonuçları daha da yaygınlaştırdığını iddia eden Eğitim Sen 1 Nolu Örgütleme Sekreteri Abbas Şen, “Bir kereden bir şey olmaz” diyen Bakan Sema Ramazanoğlu’nu eleştirdi.

“İSTİSMAR HÜKÜMETİN PRATİĞİDİR”

KJA Dönem Sözcüsü Ayla Akat Ata, bütün hak ihlalleri ve insanlık suçlarının devletler tarafından yok sayıldığını, üstünün kapatılmaya çalışıldığını savunarak, yaşanan çocuk istismar olayı ile ilgili devletin bir kez daha sorumsuz bir tavır içerisinde olduğunu ve istismarı savunan açıklamaların yapıldığını ileri sürdü.  Ramazanoğlu’nun açıklamalarının Ensar Vakfı’nın arkasında olduğunun gösterdiğini belirten Ata, “Ramazanoğlu’nun sözleri ülkenin hafızasına yerleştirilmek isteniyor. Bu nedenle söylenen sözler öyle basit bir şey değil geri dönülmesi de zordur. KJA olarak bu açıklamalarda bulunan Ramazanoğlu’nun istifasını istiyoruz” dedi. AKP’nin istismarın önünü açtığını iddia eden Ata, “Ensar Vakfı’nda yaşan olay aynı zamanda bir hükümet pratiğidir” şeklinde konuştu.

Mecliste istismar için 4 siyasi partiden kurulacak olan komisyona ilişkinde Ata, şunları söyledi: “Önemli olan komisyonun kurulması değil, kurulduktan sonra yapacakları çalışmalardır. AKP bu komisyonun çalışmaması ve gerçeğe ulaşmaması için elinden geleni yapacaktır. Komisyonun yapacağı işleri ve komisyonun kendisini de boşa çıkarmak için her şeyi yapacaktır. Sonuçta eski AKP’nin kurucuların yer aldığı bir vakıftan bahsediyoruz. Bu nedenle bir çok gerçeği gizlemeye çalışacaklar. Bu komisyonda çalışan vekillerin toplum esasını göz önünde bulundurarak çalışması gerekir. Bu komisyon mutlaka AKP’nin istismar pratiğini korumasından kaynaklı topluma hesap vermesi yönünde bir çalışma yürütmelidir.”

“İstismar kadar vahim”  3

407 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika