Dolar : Alış : 4.7207 / Satış : 4.7292
Euro : Alış : 5.5240 / Satış : 5.5339
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir31°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“JİTEM tarzı yerlere mi dönüştürülecek?”

10 Nisan 2016 - 968 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»“JİTEM tarzı yerlere mi dönüştürülecek?”

Sur Jitem

Diyarbakır’da okul ve sağlık ocaklarının karakola dönüştürülmesine tepki gösteren TİHV Şube Başkanı Barış Yavuz, “Sur’da yapılan karakollar JİTEM tarzı yerlere mi dönüştürülecek?” derken, MAZLUM-DER Şube Başkanı Ali İhsan Gültekin ise “Sağlanmak istenen ‘güvenlik’ sivil ölümlerine neden oluyor” diye konuştu. Eğitim Sen 2 Nol’u Şube Eşbaşkanı Selahattin Alp da, kışla haline getirilen bir okulda eğitimin mümkün olmadığını savundu.

Diyarbakır’da okul ve sağlık ocaklarının karakola dönüştürülmesine tepkiler devam ediyor. DİHA’da yer alan habere göre, duruma tepki gösteren kentte faaliyet yürüten sivil toplum örgütlerinden Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Diyarbakır Şube Başkanı Barış Yavuz, “Kentin birçok yerinde yaşam alanları işgal edilerek yapılan karakollar tarihi dokulara zarar veriyor” dedi. Yavuz, yapılan ve yapılacak olan karakolların hiç bir şekilde hukuki dayanağının olmadığını iddia ederek, karakolların hangi amaç ve akılla yapıldığını söyledi. “Bir bölgede 11 tane karakol yapmanın gerekçesini biz anlamakta zorlanıyoruz” diyen Yavuz, “Diyarbakır’da polis evi karakolu dediğimiz, İskan Evleri’nden Karacadağ Mahallesi’ne kadar devasa bir alana hükmeden karakol var. Çarşı Karakolu da Sur’un içerisinde bu asayişi müessir fiillerle bildiğimiz adli meselelere müdahil olabilecek bir karakol var. Bunun yerine 9 ayrı yere karakol yapmanın asayiş ya da adil suçlarla alakalı bir mesele olmadığını gösteriyor” diye konuştu.

“VATANDAŞ ÖN PLANDA TUTULMUYOR”

Yıkılan yerlerin onarılmaya ve yeniden canlandırılmasına ihtiyacı varken, devletin yaşam alanlarını da savaş alanlarına dönüştürdüğünü ileri süren Yavuz, sağlık ve eğitim hakkının birinci dereceden verilmesi gereken hizmetler olduğuna dikkat çekti. Yavuz, “Yani Sur’da yapılan karakollar JİTEM tarzı yerlere mi dönüştürülecek ? Bu Sur’un bütün dokusunu mahvetmeye yöneliktir. Bizim anladığımız devlet vatandaşı değil, devleti ön planda tutuyor. Temel ihtiyaçların en çok olduğu bu dönemde karakolların yapılmasını akıl almıyor” ifadesinde bulundu.

KARAKOLLAR SAVAŞIN DEVAMIDIR”

MAZLUM-DER Diyarbakır Şube Başkanı Ali İhsan Gültekin, yapılan karakol ve karakolların savaşın devam edeceğinin göstergesi olduğuna kaydetti. Bu karakol yapımlarının ilerde acı sonuçlara yol açacağını belirten Gültekin, halkın içinde yapılan karakolların sivil ölümlerine neden olabileceği uyarısında bulundu. Devletin hukuk devleti olma yönünde adım atması gerekirken tam tersi yönde adımlarını hızlandırdığını savunan Gültekin, “Bu dönemde vatandaşın gözünde devlet, polis veya asker anlamına geliyor. Turgut Özal İlkokulu bahçesinde vincin çarptığı duvarın altında kalan çocuklar bir başlangıçtı. Bu sonradan çok daha kötü durumlara yol açabilir. Sağlanmak istenen ‘güvenliğin’ sivil ölümlerine de neden olduğunu biliyoruz” ifadesinde bulundu.

“BAKANLIKLA YAPILAN GÖRÜŞMEDEN SONUÇ ÇIKMADI”

Sur’da 15 okulun fiili olarak kapatıldığını, 7 bin 500 öğrencinin eğitimden mahrum bırakılıp, okulların karakollara dönüştürüldüğünü iddia eden Eğitim Sen Diyarbakır 2 Nol’u Şube Eşbaşkanı Selahattin Alp, konuya ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptıkları görüşmede Bakanlığın talimatın kendilerinde olmadığı bu nedenle mevcut durumun değiştirilemeyeceğini savunduğunu aktardı. “Diyarbakır’da başta Kayapınar ilçesi, Peyas Mahallesi, Seyrantepe Semti ve Şehitlik Mahallesi’nde olmak üzere birçok okulun karakola dönüştürülerek, akşamları özel harekat polislerinin ve korucuların karargahları haline getirildiğini”  iddia eden Alp, “Böyle geniş alanlara yayılıp normalleştirilmeye çalışılan bir süreçle karşı karşıyayız. Kışla haline getirilen bir okulda eğitimin mümkün olmadığını herkes biliyor” dedi.

514 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika