Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7524 / Satış : 4.7609
Euro : Alış : 5.4833 / Satış : 5.4932
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir35°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14272 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kadınlar jineoloji’yi tartışıyor

12 Mayıs 2016 - 716 kez okunmuş
Ana Sayfa » Eğitim»Kadınlar jineoloji’yi tartışıyor

kadınlar jineoloji

Diyarbakır’da Eğitim Sen üyesi kadınlar, jineoloji tartışmaları yürütüyor. Yaklaşık 60 kadının katıldığını atölyede, kadını, toplumu, tarihi anlama üzerinden tartışmalar yürütülerek kadına dair birçok konu ele alınıyor Diyarbakır’da Eğitim Sen’li kadınlar kadına yönelik şiddetin ve köleleştirme zihniyetinin gün geçtikçe artması karşısında ve eğitimciler olarak öğrencilerinin yaşadıklarına çözüm olabilme adına ‘Jineoloji Atölyesi’ çalışmalarına başladı. Jınha’da yer alan habere göre, Eğitim Sen 2 No’lu Şube’de yaklaşık 10 haftadır her Cumartesi saat 16.00 ile 18.00 arası düzenlenen atölyeye 60 kadın katılırken, kadınların bazıları ise farklı kurumlardan atölyeye katılıyor. Genel itibari ile ‘Kadın Tarihi’, ‘Mitoloji’, ‘Toplumsal Cinsiyetçilik’, ‘Feminizm’, ‘Sanat ve Kadın’, ‘Bilim ve Kadın’, ‘Kapitalizm ve Kadın’ konu başlıkları tartışılırken, tarihte ismi unutulamayanlar arasında yer alan kadınların da albümü yapılıyor. Tartışılan konular atölyeye katılan kadınlar tarafından belirlenirken, her hafta farklı iki isim konuları anlatma görevi üstleniyor.

“YAKLAŞIK 60 ARKADAŞA ULAŞTIK”

Göreve geldikten sonra jineoloji çalışmalarını gerekli bulduklarını belirten Eğitim Sen 2 No’lu Şube Yönetim Kurulu Kadın Sekreteri Arzu Koç, yapılan toplantıların ardından jineoloji atölyesi çalışmalarına başladıklarını dile getirdi. Koç, farklı çalışma alanlarında da kadınların kendilerine katıldıklarına dikkat çekerek, “Beraber çalışmak ve farklı deneyimleri de burada paylaşmak istedik. Atölye çalışmasına katılacak yaklaşık 60 arkadaşa ulaştık. Farklı sirkülasyonlarla her hafta en az 30 arkadaşla çalışmamızı yürütüyoruz. Çalışmamızın çok güzel ve özel bir yönü var. Tüm kadınlar olarak gerçekten birbirimizden destek alıyoruz ve birbirimizi anlıyoruz” diye konuştu.

“AMACIMIZ FARKINDALIK YARATABİLMEK”

Atölyede özellikle gizlenmiş kadın tarihini ele aldıklarını belirten Koç, çalışmada farklı bir sinerjinin oluştuğunu dile getirdi. Koç, atölyenin başladığı ilk haftadan beri bir sonraki haftayı dört gözle beklediklerini ifade ederek, “Bu çalışmanın verimli olduğunu düşünüyorum. Çalışmalarımızda yoğunlaşma grupları da oluşturduk ve farklı konu başlıkları altında yoğunlaşmalar yapılıyor. Kaynak olarak ‘Jineolojiye Giriş’ kitabından yararlanıyoruz. Bunun yanında kullandığımız farklı kaynaklar da oluyor. Amacımız bu çalışmaları yürütürken bir noktaya varmak değil, sorgulayabilmek. Var olan eril zihniyeti çözümleyebilmek ve yaşamın her alanında bunu görebilmek, farkındalık yaratabilmek” diye belirtti.

“ÖĞRENDİKLERİMİZ YAŞAMIMIZDA DEĞİŞİM YARATIYOR”

Eğitim Sen üyesi Arzu Can da jineoloji çalışmalarını değerlendirerek, “Jineoloji için kafamda şuan net olan bir şey yok. Öncelikli amacım bir kadın olarak hayatımı anlamlandırmak, bakış açımı değiştirmek. Kadınların da jineolojiye ilgisi çok iyi. Kadın bilinçlenmesi açısından önemli bir çalışma bu. Günümüzde kadın olarak yaşadıklarımızı göz önünde bulundurursak jineoloji bilinçlenmesinin ne kadar önemli olduğunu görebiliyoruz. Özellikle kadın tarihi hakkında bilmediğimiz birçok şey öğrendik ve bunlar da zaman içerisinde belli yerlerde hayatımızda değişimi sağlıyor” ifadelerine yer verdi.

“ATÖLYEYİ ÇOK SEVİYORUM”

Atölyeye katılanlardan Ezgi Çelik de 10 haftadır atölye çalışmasına katıldığını dile getirerek, “Kimi zaman kolaylaştırıcı görevindeyiz, kimi zaman anlatıcı, kimi zaman da dinleyiciyiz. Çalışmalar çok verimli ve aktif geçiyor. Toplumu, tarihi ve kadını anlama açısından önemli bir çalışma. Kadınlar olarak ‘neredeyiz, kimiz, nasıl bu duruma geldik’ sorularına cevap bulmak açısından değerli bir çalışma. Bence tüm kadınların da öncelikle toplumu anlama, kendini anlama ve tarihini anlamlandırma açısında içerisinde yer alması gerektiği bir süreçtir. Evet, birçok şeyi zaten biliyorduk ama burada kadın arkadaşlarla bunları tartışmak bazı şeyleri daha çok oturtuyor. Bu açıdan jineoloji atölyesini çok seviyorum ve yayılması gerektiğine inanıyorum” sözlerine yer verdi.

475 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika