Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CAçık

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kadınlar PKK’ye koşulsuz silah bırakmaya çağırdı

03 Eylül 2015 - 722 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Kadınlar PKK’ye koşulsuz silah bırakmaya çağırdı

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Diyarbakır Temsilcisi Nezahat Barutçuoğlu, 1 Eylül Dünya Barış günü münasebetiyle yaptığı açıklamada, PKK’yı koşulsuz silah bırakmaya ve ateşkes ilan etmeye davet ederek, “Kalıcı barışın yapılanması için seslerimizi yükselterek Huzur ve Barış talebimizi yineliyoruz” dedi.

Sait BAYRAM

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Diyarbakır Temsilciliği, 1 Eylül Dünya Barış günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Federasyonun Diyarbakır Temsilcisi İş kadını Nezahat Barutçuoğlu, 20 Nisan 1931 tarihinde seçim beyannamesinde yer alan “Yurtta sulh cihanda sulh”  cümlesinin en geniş ve yaygın anlamı ile teknik bir deyim olan kolektif güvenliği, milletlerarası barışın korunmasını ve devamlılığını ifade ettiğini belirterek, “1961 ve 1982 anayasasında da yer alan bu cümle iç ve dış politikamızı belirler. Cumhuriyetin kurucusu Atatürk, “vatanı müdafaa mecburiyeti olmadıkça harp bir cinayettir” demiştir” dedi.

SAVAŞIN MAĞDURU KADINLARDIR

Türkiye’de son 37 günde 48 sivil öldüğünün hatırlatan Barutçuoğlu, şunları söyledi:

“Bugün size Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu olarak ülkemizde 7 Haziran’ dan  bu yana yaşanan savaş ortamı nedeniyle  1 Eylül Dünya Barış Gününü de fırsat bilerek seslenmek gereğini duyduk. Bilinen bir gerçek; savaşın mağduru kadınlardır.  Bugün göçlere, bedenleri üzerinden cinsel işkencelere, çocuklarını besleme ve koruma içgüdüsü nedeniyle birçok sorumluluğu bünyesinde barındıran, evlatlarının, eşlerinin ve babalarının kaybı nedeniyle acılara maruz bırakılan kadınlar adına soruyoruz:

NEDEN SAVAŞ HALİNDEYİZ

Neden savaş halindeyiz? Neden 7 Haziran seçimlerinin ardından düğmeye basılmışçasına terör eylemleri başlamıştır? Neden 20 Temmuz da Suruç katliamında 33 gencimiz ölüme mahkûm edilmiştir? Neden yataklarında 2 Polis katledilmiştir? Neden 12 ilçede siyasi özerklik ilan edilmiştir? Neden ilçelerdeki Eylemlere karşı  mücadele, Valilerle değil Ankara’dan yönetilmiştir? Neden Sivil halkın yaşadığı ilçelerde roketatarlı saldırılara maruz kalınmıştır. Güvenlik zafiyetinin hesabı sorulmamıştır? Neden bir kadın çırılçıplak soyularak ölümünden rant sağlanmıştır? Bu acizlik nedendir bu ahlaksız yöntemleri, tahrik adına uygulamaya koyan kimlerdir? Neden analar ağlamasın yerine,   şehitlik meyvesi güzeldir cümlelerini duymaya başladık? Neden sokakta yürüyen 7  ve 12 yaşındaki  çocukların yaşam hakları ellerinden alınmıştır? Biz kadınların insan haklarından yararlanması adına çalışmalar yürüten üst çatı örgütü olarak diyoruz ki; Siyaset toplumun karşı karşıya kaldığı sorunları çözmekle yükümlüdür. En temel insan hakkı yaşamdır. Yaşamı korumayan bir siyaset anlayışının karşısındayız ve sorgulayacağız” dedi.

PKK KOŞULSUZ SİLAH BIRAKMALI ATEŞKES İLAN ETMELİ

Barutçuoğlu, PKK’yi koşulsuz silah bırakmaya ve ateşkes ilan etmeye davet ederek, “Bu çerçevede seçim hükümetini bu sorunları çözme adına adım atmaya, Anayasanın düşünce özgürlüğü ile eleştiri getirenlere yapılan hukuksuz tutuklamaları engellemeye, Kalıcı barışın yapılanması için seslerimizi yükselterek Huzur ve Barış talebimizi yineliyoruz” diye konuştu.

CENAZELERDE TABUTLARIN ARASINDA YÜRÜMEK İSTEMİYORUZ

Kadınlar olarak, cenazelerde tabutların arkasında yürümek yerine, evlatlarının, eşlerinin ve babalarının kollarında yürümek istediklerine değinen Barutçuoğlu, Her kadın börek yapmayı bilmez ama barış ihdas etmeyi ve onu korumayı çok iyi bilir. Barış istiyoruz bu mümkün” dedi.

nezahat barutçuoğlu

418 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika