Dolar : Alış : 3.8143 / Satış : 3.8212
Euro : Alış : 4.6624 / Satış : 4.6708
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir5°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 20 Kategoride 13882 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Karatekin: Silvan’daki susuzluk bir hafta sonra sona erecek

31 Temmuz 2015 - 485 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»Karatekin: Silvan’daki susuzluk bir hafta sonra sona erecek

DİSKİ Genel Müdürü Zülküf Karatekin, Silvan’da yaşanan susuzluğa, bir hafta içinde açılışını yapacakları iki adet terfi hattı sayesinde son vereceklerini açıkladı. Karatekin, ilçeye verecekleri suyun kaynak suyu olması nedeniyle son derece kaliteli olduğunu vurguladı.

Haber MERKEZİ

DİSKİ Genel Müdürü Zülküf Karatekin, Silvan’ı susuzluğa mahkum eden DSİ tünelinin inşaat alanında, DİSKİ Genel Müdürlüğü’nün yapımını tamamladığı iki kademeli terfi hattının yapım çalışmasını denetledi. Yapım inşaatıyla ilgili daire başkanlarından bilgi alan Karatekin, daha sonra konuya ilişkin açıklama yaptı. Karatekin, Silvan Barajı Projesi kapsamında yürütülen tünel inşaatı sırasında yeraltı su damarında meydana gelen hasar nedeniyle yeraltı sularının boşaldığını, Kanîya Mezin olarak bilinen Silvan’ın içme suyu ihtiyacını karşılayan su kaynağının kuruduğunu ve ilçede bir süredir susuzluk yaşandığını hatırlattı.

2014 yılının sonuna doğru DİSKİ Genel Müdürlüğü olarak acil bir şekilde Silvan’ın içme suyu ihtiyacını karşılamak için DSİ ile birlikte kuyular açtıklarını ifade eden Karatekin şöyle konuştu: “Şu an Silvan merkezine saniyede 170 litre su veriliyor. Bu miktardaki su kente yetmiyor. Bu nedenle Silvan’ın acil su ihtiyacını karşılamak, yurttaşlarımızın suya erişimini kolaylaştırmak için birbiriyle bağlantılı iki adet terfi hattının yapım çalışmalarını başlattık. İnşaat çalışmasında sona geldik.”.

İKİ KADEMELİ TERFİ SİSTEMİ KURULDU

Karatekin, tünel inşaatının çıkışında alacakları boşa akan suyu, yapımı tamamlanan iki kademeli terfi sistemiyle alıp kente vereceklerini söyledi. Karatekin, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Birinci terfi sistemimiz tünel çıkışından 3000 metreküplük depoya olan bölümden oluşuyor. Burada tünelin çıkışından aldıkları suyu yamacın yukarısına doğru yatay milli pompalarla 400 mm çapında çelik borularla ve 150 metre uzunluğunda bir hatla taşıdık. İkinci terfi sistem ise 3000 metreküplük depodan ilçe merkezindeki şebekeye bağlanmasını esas alıyor. Depodan alınan su yine yatay milli pompalarla ve 600 mm çapındaki çelik borularla 700 metre uzunluğunda terfi hattı sayesinde ilçedeki şebekeye bağlanıyor. Aslında sistemimiz 200 L/sn kapasiteli. Ancak ilk etapta kente 100 L/sn su vereceğiz.”  Çalışmaların süratli bir şekilde devam ettiğini kaydeden Karatekin, suyun bir hafta içerisinde Silvanlılara ulaştırılacağı müjdesini verdi.

KANÎYA MEZİN’LE AYNI KAYNAK

Suyun kalitesiyle ilgili de açıklama yapan Karatekin, 20 gündür suyun sağlıklı olup olmadığını kontrol etmek için her gün numune aldıklarını, yaptıkları tetkikler neticesinde suyun birinci kalite olduğunu ortaya çıkardıklarını açıkladı. Karatekin, “Silvan halkı rahat olsun. Kanîya Mezin kaynağı neyse bu da aynı kaynaktır. Suyun kalitesi ile ilgili hiçbir tereddüdümüz kalmamıştır. Silvan’da yaşayan vatandaşlarımıza şimdiden hayırlı uğurlu olsun” dedi.

0 10

313 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika