Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.6484 / Satış : 4.6568
Euro : Alış : 5.4621 / Satış : 5.4720
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kayıp yakınları: Hurşit Külter Nerede?

18 Haziran 2016 - 699 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Kayıp yakınları: Hurşit Külter Nerede?

Kayıp yakınlari

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve Kayıp yakınların “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganı ile her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 384’üncüsü Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirildi. Kayıplar ile 23 gün önce kaybedilen Hürşit Külter’in fotoğlarının taşındığı eyleme İHD Diyarbakır Şubesi yönetici ve üyeleri, HDP Diyarbakır Milletvekilleri Çağlar Demirel ve Sibel Yigitalp, KESK Diyarbakır Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Selahattin Alp, SES, BES, Eğitim-Sen 1 ve 2 No’lu Şubesi, Barış Anneleri Meclisi Üyeleri, kayıp yakınları ve insan hakları aktivistleri katıldı. Eylemde, Şırnak ilinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında işkence edilerek gözaltına alındığını dair güçlü tanıklıklar bulanan ve 23 gündür kendisinden haber alınamayan Şırnak DBP İl Yöneticisi Hurşit Külter’in akıbeti soruldu.

‘HURŞİT KÜLTER 16 GÜNDÜR KAYIP AMA HİÇBİR SORUŞTURMA YÜRÜTÜLMÜYOR’

Oturma eylemi öncesi konuşan İHD Genel Başkan Yardımcısı ve İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, Hürşit Külter’in gözaltına alındığını dair şahitlerin bulunduğunu ve kendisinden bir daha haber alınamadığının söyledi. Külter’in gözaltında kaybedildiğine ilişkin açık ve net iddaların bulunduğunu belirten Bilici, “23 gündür Hürşit Külter’den haber alınamıyoruz. Geçmişteki senaryoların aynısı, aynı söylemler söyleniyor. ‘Biz almadık, bizde yok’ deniliyor. Bu ülkenin bir gerçeği var. İnsanlar kaybedildi. Bunu kabul ettiler, ama faillerini açığa çıkarmadılar. Bugün de biz insan hakları savunucuları, BM İnsan Hakları Komiserliği’ne, Avrupa ve Uluslararası İnsan Hakları Örgütleri’ne mail, duyarlılık çağrısında bulunacağız” diye konuştu.

‘BM’Yİ HÜKÜMETE ÇAĞRIDA BULUNMAYA VE GEREKLİ YAPTIRIMLARI UYGULAMAYA DAVET EDİYORUZ’

Bilici’nin konuşması ardından, BM İnsan Hakları Komiserliği’ne gönderilmek acil duyarlılık çağrısı içeren metin İHD Diyarbakır Şube Kayıp Komisyonu Üyesi Hasan Yalçın tarafından okundu. 23 gündür kayıp olan Külter’in durumuna işaret edilen metinde, BM’lerin yaşanan ağır insan hakları ihlallerinin tespiti amacıyla sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı bölgelere en kısa zamanda raportörler gönderilmesi gerektiğini ifade etti. BM’lerin, hükümet yetkililerine ağır insan hakları ihlallerine neden olan uygulamalardan derhal vazgeçme çağrısında bulunmasını talep eden Yalçın “İhlallerde sorumluluğu bulunan kişileri cezalandırma çağrısında bulunulması ve gerekli yaptırımların uygulanmasını talep etmekteyiz.” diye belirtti.

‘HÜKÜMET KAYIPLARIN AKIBETİNİ AÇIKLAMAKTAN ACİZ, ÇÜNKÜ KAYBEDEN KENDİSİDİR’

Yalçın’ın ardından bir konuşma yapan HDP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel ise, tüm dünya’nın Türkiye’de ağır insan hakları ihlali ve insanlık suçunun işlendiğini görmeye davet ederek, hükümetin işlediği insan hakları ihlallerinin üstünü örterek, aslanda yargı yolunu da kapatmaya çalıştığını söyledi. Geçmişten bugüne yüzlerce kaybın akıbetinin sorulduğunu söyleyen Demirel “Biz aslında bu akıbetlerin ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Hükümet ve devlet yetkilileri bu kayıpların üstünü, açılan davaların üstünü kapatmaya çalışıyor. Hükümetin almış olduğu karar doğrultusunda uygulattığı ve kaybettirdiği insanların akıbetini açıklamaktan bıkkın ve acizdir. Neden, çünkü kaybeden kendisindir” diye belirtti. Demirel, hükümetin, asker ve polislere çıkardığı yasalarla kaybetmelere ve insanlık suçlarına ilişkin yargı zırhı oluşturduğunu belirterek, “Üstünü örtmeye de çalışsalar, uluslararası insan hakları sözleşmeleri ortadadır. Bir gün mutlaka yargılanacaklar” dedi. Yapılan konuşmaların ardından, tüm kayıplar anısına beş dakikalık oturma eylemi gerçekleştirildi.

513 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika