Dolar : Alış : 3.9608 / Satış : 3.9679
Euro : Alış : 4.8853 / Satış : 4.8941
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14162 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kayıplar 359. Kez oturdu!

27 Aralık 2015 - 398 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Kayıplar 359. Kez oturdu!

İnsan Hakları Derneği (İHD) ve kayıp yakınlarının “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” talebiyle her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 359’uncusu Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirildi. Kayıp fotoğraflarının ve “Barış hemen şimdi”, “Saldırılar ve abluka kaldırılsın” ve “Kürt katliamına sessiz kalmayın” dövizlerinin taşındığı eyleme, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, İHD Diyarbakır Şubesi yönetici ve üyeleri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, kayıp yakınları ile insan hakları aktivistleri katıldı.

‘FAİLLER YARGILANANA KADAR MÜCADELE SÜRECEK’

Oturma eyleminden önce bir konuşma yapan İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, katliamlar devletin bilgisi dahilinde planlanıp, gerçekleştirildiğini ileri sürerek, failler yargılanana kadar mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.

‘BARIŞI DAHA YÜKSEK SESLENDİRECEĞİZ’

Bilici’nin ardından konuşan İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, bugün Türkiye’de “faili meçhul”lerin faillerinin bulunup yargılanması yerine çok acımasızca bir savaşın yürütüldüğünü ve katliamların yapıldığına dikkat çekti. Çatışma, savaş ve ölümleri istemediklerini belirten, Türkdoğan, “Bu isteklerimizi anlayacak kadar kapasiteleri yok mu? Eğer silahlar konuşacaksa, siyaset kurumu niçin var? Siyasi parlamentolar, sivil toplum örgütleri niçin var? Hep birlikte güçlü bir şekilde barışı haykıracağız. Tarafların diyaloga geçmesini isteyeceğiz” dedi. İHD Diyarbakır Şubesi Kayıp Komisyonu üyesi Avukat Gülistan Gencer, 1993 yılında Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde katledilen Mikail Düzce’nin hikayesini paylaştı. Ardından saldırı ve ablukaları protesto etmek için yaklaşık 2 saat boyunca süren oturma eylemi gerçekleştirildi.

kayıp yakınları eylem (2)

291 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika