Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir19°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kayıplar için kazı kararı

25 Kasım 2015 - 1.296 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Kayıplar için kazı kararı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Şanlıurfa’nın Viranşehir İlçesi’nden Diyarbakır’a gelirken 1997 yılında kaçırılan ve kendilerinden bir daha haber alınamayan Sadık Ulumaskan ile oğlu Seyithan Ulumaskan’ın öldürülüp gömüldükleri idida edilen Lice’nin Dibek Köyü yakınlarında kazı yapılmasına karar verdi.

Viranşehir Belediyesi’nde Park ve Bahçeler Müdürü olarak çalışan Seyithan Ulumaskan ile 75 yaşındaki babası Sadık Ulumaskan, iddiaya göre, 4 Aralık 1997 tarihinde itirafçı olarak bildikleri akrabaları Aziz Büyükmaskan ile görüşmek üzere Diyarbakır’a gelirken kendilerinden bir daha haber alınamadı. Baba oğulun kaybolmasıdan 8 gün sonra Sadık Ulumaskan’ın kullandığı otomobil, Siverek İlçesi Selimpınar Mevkii’nde plakası sökülmüş ve terk edilmiş halde bulundu. Ancak, otomobil üzerinde sürdürülen incelemelerde herhangi bir parmak izine rastlanmadı. Ulumaskan ailesi, bu olay üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı, TBMM İnsan Hakları Komisyonu, İHD ve Başbakanlık’a müracaat ederek kardeşleri ve babalarının bulunmasını istediler.

MAHKEME GÖREVSİZLİK KARARI VERİNCE DAVA AİHM’E TAŞIDI

Baba Sadık ile oğlu Seyithan Ulumaskan’dan bütün girişimlerine rağmen haber alamayan ailenin açtığı dava, 10 yıl sonra görevsizlik kararı ile sonuçlandı. Mahkemelerden umduğunu bulamayan Ulumaskan Ailesi, kendi çabaları ile baba Sadık ve oğlu Seyithan’ın izini sürerken, aldıkları bir ihbar ile 1997 yılında öldürüldükten sonra Lice’nin Dibek Köyü yakınlarında bir kayanın altına gömüldüğü bilgisine ulaştı.

2 CESET KÖYLÜLERCE GÖMÜLDÜ

Mustafa Ulumaskan, babası ve kardeşi ile ilgili bu ihbarın araştırılması için İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’ne başvurdu. Bunun üzerine avukat Serdar Çelebi, söz konusu Dibek Köyü’ne Ulumaskan ailesinin bireyleri ile giderek keşif yaptı ve köylülerle görüştü. Köylüler, 1997 yılında söz konusu yere 2 ceset bırakıldığını ve yaklaşık 20 gün kalıp koku veren cesetlerin kendileri tarafından kayanın altına gömüldüğünü öne sürdü. Avukat Serdar Çelebi, bir bilgi üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak, müvekillerinin JİTEM elemanları tarafından gözaltına alındıktan sonra bir daha kendilerinden haber alınamadığını ve mahkemelere yapılan başvuruların sonuçsuz kaldığını öne sürerek, söz konusu yerde kazı yapılmasını talep etti.

KAYIP BABA-OĞUL İÇİN KAZI YAPILACAK

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, avukat Çelebi’nin başvurusu üzerine Lice’nin Dibek Köyü yakınlarında söz konusu yerde kazı yapılmasına karar verdi. Kazı için Lice Cumhuriyet Savcılığı’na yazı yazılırken, kazının önümüzdeki günlerde yapılacağı belirtildi.

İHD Diyarbakır Şubesi yöneticisi Abdullah Zeytun, Lice’den kendilerine yapılan yüzlerce gözaltında kayıp başvurusu olduğunu ve Savcılık yetkilileriyle henüz görüşmediklerini belirterek, şunları söyledi:

“Kazı yapılması düşünülen Lice Bölge Yatılı Okulu, 1990’lı yıllarda Bolu Tugay Komutanlığı’na bağlı birlikler tarafından bir nevi işkencehane olarak kullanılmış. Açılan pek çok davada ve AİHM’e giden dosyalarda da mağdurların ifadeleri mevcut. Kazı yapılırken delillerin kaybolmaması ve ölüm şeklinin tespiti için özen gösterilmesini ve adli tıp uzmanlarının da hazır olmasını isteyeceğiz. Ayrıca daha önceki kazılarda kepçe kullanılmıştı. Bu kez kepçe kullanılmamasını isteyeceğiz. Çünkü hem deliller kayboluyor, hem de ailelerin maneviyatına saygısızlık etmiş olunuyor” dedi.

Diyarbakır Barosu avukatlarından Serdar Çelebi, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Muharrem Erbey ve avukat Gamze Yalçın ile birlikte, köylülerin tanıklığı doğrultusunda Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla Lice Savcılığı’nın başlattığı kazı çalışmalarına jandarma görevlileriyle birlikte eşlik ettiklerini, kazılar sonucu insan cesedine ait kemik parçalarına rastlandığını söyledi.

Derneğe göre, kendilerini polis olarak tanıtanlar, “örgüt üyesi” olarak tanıttıkları bu iki kişiyi gözaltına almalarına engel olmak isteyen köylüleri tehdit etti.

“DNA KANITLARSA YASAL SÜREÇ YENİDEN BAŞLAYACAK”

İHD’den avukat Çelebi, köylülerin tanıklıklarında belirttikleri tarihlerin Seyithan ve Sadık Ulumaskan’ın kaybedildiği tarihlere uyduğunu kaydederek, üç-dört ay sürebileceğini ifade ettiği DNA incelemesi bunu kanıtlarsa dosyanın yeniden açılacağını ve dönemin sorumlularının yargılanması için yasal girişim başlatacaklarını ifade etti. İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’nce, bölgedeki faili meçhul cinayetler ve toplu mezarların ortaya çıkarılması için ‘Kayıplar geçmişimizdir, geçmişle yüzleşelim’ adlı projesi kapsamında oluşturulan interaktif toplu mezar haritası 3 yıl aradan sonra 2014 yılında güncellenen haritasında, Türkiye’de açılmış ve açılmamış olmak üzere 348 toplu mezarda 4 bin 201 kişiye ait ceset olduğu öne sürülüyor.

115044 Abdullah Zeytun Avukat Serdar Çelebi 4MANSET.1

784 Total Views 3 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika