Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir23°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kaymaz: “Barış halen uzak değil”

22 Eylül 2015 - 1.342 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»Kaymaz: “Barış halen uzak değil”

Erdemliler Hareketi Diyarbakır İl Başkanı Atilla Kaymaz, Hükümetin tek amacının çatışmalı ortamın biran önce sona ermesi olduğunu ifade ederek, “Hiçbir şey, hiçbir menfaat, dünya hayatı bir candan daha kıymetli değildir. Bunu bilerek hareket edersek, inanın barış hala çok uzakta değildir” dedi.

KİMSE BU DURUMDAN HOŞNUT DEĞİL

Ne Diyarbakır halkının ne de Diyarbakır’ın içinde ticari hayatını sürdüren esnaflar ve işadamlarının bu durumun bu şekilde gitmesinden memnuniyet duymadıklarına değinen Kaymaz, “Ticaret hayat bitmiş durumda, esnaf kan ağlıyor. Bayram arefesindeyiz esnaflar kepenkler kapalı. Herkesin yılda bir kez beklediği o an o bayram anı bu insanlara bir eziyete dönüştü. Çarşı, pazarlar, AVM’ler bomboş. Her gün bir asılsız ihbarlarla Diyarbakır üzerinden bir kirli oyunun oynandığı aşikardır” diye konuştu.

BÖLGE HALKI PROVOKASYONLAR GELMEDİ

Kaymaz, Olaylar karşısında sağduyusunu koruyan Kürt ve bölge halklarına teşekkür ederek, “Çünkü böyle gergin bir ortamda bile, sağ duyusunu koruyarak, batı’da bazı kendini bilmez insanların kendini birilerinin yanındaymış gibi gösterip, Kürt kökenli vatandaşlarımıza bir Vandalizm uygulaması,bir saldırı yapması, olayları provoke etmesine Doğu ve Güneydoğu’da yaşayan Kürt halkları alet olmamıştır. Bizi sevindiren Muş’ta yaşayan halk, Tokat firması bir otobüsü durdurup, yolculara çiçek ve lokum sunmaları bunun en anlamlı mesajıydı. Bu sağduyu olmasaydı eğer aynı dille aynı karşılık verilmiş olsaydı eğer bugün biz Suriye olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyorduk. Ben insanlardan bu sağduyuyu elden bırakmamalarını bu işin illaki bir selametle sonuçlanacağını canı yürekten inanıyorum. Bütün Siyasi partilerin bu konuda hassas davranmalarını, sağduyu çağrıları yapmaları ve kesinlikle barışın dilini dillerinden eksik etmemeleri gerekiyor. Burada sırf AK Parti iktidarı bunu yapıyor ve bundan dolayı da muhalefet ederek, söylemleri yanlıştır. Bu ülke hepimizin. Hepimizin bu ülkenin selameti için ve birlik ve beraberliği için mücadele etmesi şart. Olmazsa olmazımızdır. Bizim başka yaşayabileceğimiz bir toprağımız yok. Bunu da kabul etmiyoruz. Bu anlamda, bu şiarla birlik ve beraberlik içinde yaşayabilme olgusunu bir birimize sunmamız lazım. Bir Türk’ün ölümüne sevinen Kürd’ün, Bir Kürdün ölümüne sevinen Türk’ün Allah belasını versin. Hiç birimizi bir insanın canından daha önemli değiliz. Hiçbir şey, hiçbir menfaat, dünya hayatı bir candan daha kıymetli değildir. Bunu bilerek hareket edersek, inanın barış hala çok uzakta değildir” diye konuştu.

1 KASIM’DA LİSTELERE HALK CEVAP VERECEKTİR

1 Kasım’da siyasi partiler tarafından hazırlanan listelere halkın cevap vermesinin çok daha uygun olacağına işaret eden Kaymaz, “Bugün bir çok arkadaşımız aday adayı oldu. Bunarın içindeki bir grup arkadaşımız da aday gösterildi. Aday gösterilenler kadar, aday gösterilmeyenler kadar kıymetlidir. Özellikle bölgede AK Parti’de siyaset yapıyorlarsa hakikatten çok kıymetli ve değerli iş yapıyorlar. Ben bunu görüyorum. Üzerlerindeki yükte çok ağırdır. Genel Merkezimiz aday adaylarımız arasında belirtilen 11 arkadaşımız için karar kılmıştır. Biz Genel merkezimizin kararına saygılıyız. Onların daha doğru karar verdiklerine inanıyoruz. Bunun sonucunu da inşallah 1 Kasım’da hep beraber göreceğiz” dedi.

HÜR İRADEMİZLE OY VERDİĞİMİZ ZAMAN GÜVENDEYİZ DEMEKTİR

Erdemliler Hareketi İl Başkanı Kaymaz, seçim güvenliği sağlanacağının altını çizerek, “Ve şuanda görünen o dur ki, çok daha ılımlı bir hava esmeye başladı. Olaylar bundan bir ay önce yaşandığı gibi değil. Ve inşallah bunlarda son bulacak ve hiç kimsenin bir kaygısı olmasın. Seçimler gayet güvenli ve rahat bir şekilde olacaktır. Kimin hangi partide oy verdiği hiç önemli değildir. İnsanlar yeter ki özgür iradesiyle ben şu partiye oy verdim diyebileceğiniz bir ortama sağladığınız andan biz demokrasiyi elde etmişiz demektir. Biz o zaman sağlıklı bir seçim yapmışız demektir. Hiç çatışma olmadığını düşünün ama ben irademle oy kullanamıyorum. Bu da bir güvenlik sorunudur. Öncelikle bizim irademize sahip çıkıp, hiçbir baskı altında kalmadan kendi hür irademizle oy verebiliyorsak biz güvendeyiz demektir” dedi.

ŞİDDETSİZ BİR BAYRAM DİLEĞİYLE

Kaymaz, Kurban bayramının bütün Türkiye halklarına, barış, kardeşliğin huzurun sağlığın, refahın getirmesine vesile olmasını dileyerek, “Bu bayramın her şeyden önce silahsız ve şiddetsiz, bir ortamın yaratıldığı bir dönemin başlangıcı olmasını istiyorum. Bu bayramı fırsat bilip, bayramın amacının insanların bir arada bulunması ve kaynaştığı bir dönem olarak bilerek, hiçbir şekilde şiddetin yanında olmayalım, barışın, refahın, huzurun olduğu bir ortamın yaratılması için çaba gösterelim. Duyarlı davranalım. Sağduyuyu elden bırakmayalım. Şiddete şiddetle karşılık vermeyelim. Devletimiz Milletimiz sağolsun diyelim. Bunun mücadelesini vererek, mutlu bir bayram geçirmesini istiyorum. Tüm Türkiye’ye hayırlı bayramlar dileyerek, Kurban bayramını canı yürekten mübarek ediyorum” şeklinde konuştu. (Sait BAYRAM)

IMG_6002

505 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika