Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kent ormanı askeri atış alanı oldu!

04 Kasım 2015 - 1.174 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»Kent ormanı askeri atış alanı oldu!

Diyarbakır’daki Kent Ormanı arazisi jandarmaya devredildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı orman arazisini, lojman, mühimmat deposu ve atış alanı olarak kullanmak üzere jandarmaya devri yönünde değişiklik yaptı. Karar kentte tepki topluyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Diyarbakır kent planlamasındaki en önemli projelerinden biri Kent Ormanı Projesi olmasına rağmen alanın jandarmaya verilmesi yönünde karar aldı. Karar, Jandarma Komutanlığı’nın Milli Emlak Müdürlüğü’ne başvurusu üzerine bakanlık tarafından alındı. Kararla birlikte alan askeri lojman, mühimmat deposu ve atış alanı olarak kullanılacak. Jandarmaya verilecek alan, 2900 dönümlük bir ölçeği kapsıyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, arazi mülkiyetini hazineden almak için büyük çaba göstermiş ve Nazım İmar Planı’nda kent ormanı olarak gösterilen alana, ağaç dikmeye başlamıştı. Talaytepe ile Mastfroştepe alanı kentte yaşayan halkın rahatlıkla gidebileceği, piknik yapabileceği, dinlenebileceği, yeşil alan olarak planlamıştı.

İÇME SUYU HAVZASININ OLDUĞU BÖLGE HALKIN KULLANIMINA AÇILACAK

Çevre Bakanlığı’nın 15 Ekim’de aldığı Adıyaman, Urfa, Diyarbakır planlama bölgesi 1/100 bin ölçekli çevre düzeni plan değişikliğindeki kararın ikinci kısmında da önemli değişiklikler var. Karara göre şu anda kentin su koruma havzasının bulunduğu alan, halk tarafından kullanılması mümkün bir yeşil alana dönüştürülecek. Alanın yeşil alan olarak düzenlenmesinde bir sorun yok ancak, halkın kullanımına açılması içme sularının kirlenmesine sebep olacak. Bakanlık, karar alınma süreçlerinde  belediyelerden görüş almazken, Büyükşehir ve Kayapınar Belediyesi ile Şehir Plancıları Odası Diyarbakır Şubesi plan değişikliği kararını yargıya taşıyacak.

kent-ormani-arazisi-041120415-660x330

486 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika