Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7488 / Satış : 4.7573
Euro : Alış : 5.4929 / Satış : 5.5028
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir35°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14271 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kışanak: Diyarbakır Cezaevi belediyeye devredilsin

14 Temmuz 2015 - 1.588 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Kışanak: Diyarbakır Cezaevi belediyeye devredilsin

Büyükşehir Belediyesi 5 Nolu Cezaevi Koordinasyon Merkezi tarafından 14 Temmuz 1982 Büyük Ölüm Orucu’nun yıldönümünde açılan sergiye katılan ve cezaevine karanfiller atarak ölüm orucu şehitlerini anan Eş Başkanımız Gültan Kışanak, Adalet Bakanlığı’na seslenerek, Diyarbakır Cezaevi’nin belediyeye devredilmesini istedi.

 

Sait BAYRAM

Diyarbakır Cezaevi’nde insanlık dışı uygulamalara karşı 14 Temmuz 1982’de başlayan ölüm orucu eyleminde yaşamını yitirenler, açılan sergi ve yapılan basın açıklamasıyla anıldı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi 5 Nolu Cezaevi Koordinasyon Merkezi’nin düzenlediği etkinlikler, Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’nda açılan sergiyle başladı. Dönemin gazeteleri, fotoğrafları, belgeleri ile ölüm orucunda yaşamını yitiren Kemal Pir, M. Hayri Durmuş, Ali Çiçek ve Akif Yılmaz’ın biyografi ve konuşmalarından kesitlerin yer aldığı sergiye, Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, DBP İl Eş Başkanı Ali Şimşek, HDP İl Eş Başkanı Ömer Önen, ilçe belediye eş başkanları, 78’liler Girişimi, MEYA-DER üyeleri ve yaşamını yitirenlerin yakınları katıldı. Serginin açılışında konuşan Diyarbakır 78’liler Girişimi Başkanı Gani Alkan, tarihin iki sayfada yazıldığını belirterek, “Biri kara ikincisi ise beyaz sayfadan oluşur. Direnenler beyaz sayfalara yazılır.” dedi. Bugün ayakta olmalarının sebebinin 14 Temmuz’da direnenler sayesinde olduğuna dikkat çeken Alkan, belediyenin Diyarbakır Cezaevi’nin müze olması için yaptığı çalışmayı desteklediklerini kaydetti.

KIŞANAK: KADERİMİZİN DEĞİŞTİĞİ GÜNDÜR

Eş Başkan Gültan Kışanak ise, Diyarbakır Cezaevi’nde insanlık onurunu kurtarmak için direnenleri selamlayarak konuşmasına başladı. Bugünün, vahşi işkencelere karşı yaşamlarını ortaya koyan kahramanların direnişlerinin başlangıç günü olduğuna dikkat çeken Kışanak, “Direnenler ve Kemal Pir’ler sayesinde Diyarbakır Cezaevi’ndeki işkenceciler yenilmiştir.” dedi. Diyarbakır Cezaevi’nde vahşeti ve korku imparatorluğunu hakim kılmaya çalışarak tüm halkın teslim almaya çalışanların yenildiğini ifade eden Kışanak, “14 Temmuz kaderimizin değiştiği gündür. Bize kader diye dayatılan vahşetin ortadan kaldırılmasına yönelik en güçlü adımın atıldığı gündür. Bizler bugün bu ülkede sorunlarımızı çözecek bir iradeyi ortaya çıkarabildiysek, demokrasiden ve barıştan söz edebiliyorsak, bunun ilk adımı 14 Temmuz’da atılmıştır. Eğer o gün orada insanlık yenilseydi, bugün bunların hiçbirini konuşmuyor olacaktık.” dedi.

İNSANLIK İÇİN DİYARBAKIR CEZAEVİ’NİN ÇOK ÖZEL BİR YERİ VARDIR

Belediyenin daha önce 78’lilerin başlattığı, hakikat komisyonunun çalışmalarıyla gündemleşen “Diyarbakır Cezaevi Müze Olsun” kampanyasını devam ettirdiğini hatırlatan Kışanak, Diyarbakır Cezaevi’ni bir insanlık müzesine dönüştürmek için çalışmaları bulundukları mekanda devam ettirdiklerini söyledi. Diyarbakır Cezaevi’nin dünyada en kötü üne sahip 10 cezaevinden biri olduğunu dile getiren Kışanak, “Diyarbakır Cezaevi halkın istemlerinin boğulmaya çalışıldığı ve insanlık onurunun ayaklar altına alındığı bir mekandır. Ama aynı zamanda insanlık değerleri ve özgürlük için mücadelenin ve direnişin en görkemli yaşandığı yerdir. Bu nedenle tüm insanlık, Türk ve Kürt halkı için Diyarbakır Cezaevi’nin çok özel bir yeri vardır.“ diye konuştu. Tüm bu nedenlerle cezaevinin müze olması gerektiğine vurgulayan Kışanak, yüzleşmenin ancak müzeyle yaşanabileceğini ifade etti.

ÇALIŞMALARIMIZI KARARLIKLA SÜRDÜRECEĞİZ

Hakikat ve Adalet Komisyonu ile birlikte Diyarbakır Cezaevi’nde yaşananlarla ilgili yüzleşmenin başladığını, ancak “bir daha asla” denilebilecek noktaya gelinmediğini belirten Kışanak, sözlerine şöyle devam etti: “İşte bunun için Diyarbakır Cezaevi müze olmalıdır.  Cezaevinin tüm koğuşları, odaları, koridorları ve işkence yapılan alanlar, kapılarını açmalıdır. Böylelikle tüm insanlık yaşananlarla yüzleşmelidir. Bizler cezaevinin müze olması için koordinasyon olarak çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz. Bugün açılan sergide müze çalışmasının bir aşamasıdır.”

14 Temmuz’un unutulmaması ve yüzleşmenin devamı için sergiyi açtıklarını belirten Kışanak, cezaevinin müze olmasının her kesimin katkılarıyla gerçekleşeceğini söyledi.

ADALET BAKANLIĞI’NA SESLENDİ: CEZAEVİ BELEDİYEYE DEVREDİLSİN

Adalet Bakanlığı’na belediye olarak başvurularının olduğunu söyleyerek yetkililere seslenen Kışanak, cezaevinin belediyeye devredilmesini talep etti. Cezaevinin belediyeye devredilmesiyle kentteki sivil toplum kuruluşları ve halkla birlikte müze yapacaklarını anlatan Kışanak, bu talebe bir an önce olumlu yanıt verilmesini istedi.

ŞİMŞEK: MÜZE ÇALIŞMASINDA HERKES AKTİF GÖREV ALMALIDIR

DBP İl Eş Başkanı Ali Şimşek de, bugün Şengal, Kobanê ve Rojava’da yaşanan direnişin 14 Temmuz direnişi sayesinde olduğunu söyledi. Direniş sembolü olan Diyarbakır Cezaevi’nde yazılan şiiri sonlandırmak için cezaevinin müze olması gerektiğine işaret eden Şimşek, müze çalışmalarında herkesin aktif bir şekilde görev almasını ve sorumluluklarını yerine getirmesini istedi. Yapılan konuşmaların ardından Eş Başkan Kışanak ve beraberinkiler, sergiyi gezdi. Diyarbakır 78’liler Girişimi Başkanı Gani Alkan, sergi hakkında Kışanak ve beraberindekilere bilgi verdi.

DİYARBAKIR CEZAEVİ’NİN İÇİNE KARANFİLLER ATILDI

Serginin ardından Eş Başkan Kışanak ve beraberindekiler, basın açıklaması için 14 Temmuz ölüm orucunun başladığı Diyarbakır Cezaevi’nin önüne geçti. Pankart ve fotoğraflarının açıldığı açıklamada, yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. 78’liler Girişimi ve MEYA-DER adına açıklama yapan Ahmet Andiç, darbenin hemen ardından 5 Nolu Cezaevi’nde ölüm kalım mücadelesi yaşandığını hatırlatarak “Karanlık ağırlaştıkça derinlerde var olmanın ışıkları yaşama yansıyordu. 12 Eylül ve 5 Nolu Zindan denince ilk elde Mazlum ile Dörtlerin gelmesi tesadüf değildir. Mazlum ve Dörtlerin zulme karşı direnişi Kürt halkına yeni bir kimlik, yeni bir ruh, yeni bir bilinç kazandırmıştır.“ dedi. HDP İl Eş Başkanı Ömer Önen de, 14 Temmuz ölüm orucunun en büyük iradeyi ve direnişi ortaya koyduğunu söyledi. Açıklamadan sonra grup, kırmızı karanfilleri Diyarbakır Cezaevi’nin içine attı. Eş Başkan Kışanak’ın attığı karanfilin cezaevi kapsında asılı kalması duygusal anların yaşanmasına sebep oldu. Etkinlik, Yeniköy Mezarlığı’nda Ali Çiçek’in mezarı başında yapılan anma töreniyle sona erdi.

1 (1) DSC_2516_3000x1991 DSC_2545_3000x1996 DSC_2549_3000x1996 DSC_2646_3000x1991

830 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika