Dolar : Alış : 4.0964 / Satış : 4.1038
Euro : Alış : 5.0665 / Satış : 5.0756
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kışanak: Gözdağı vermeye çalışıyorlar

08 Ekim 2015 - 421 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Kışanak: Gözdağı vermeye çalışıyorlar

Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, hakkında peş peşe açılan davaların gözdağı vermeye yönelik olduğunu, Türk yargısının dönemin koşullarına göre suç ve ceza üreterek tamamen politik saiklerle dava açtığını ifade etti. Yargının tarafsızlığı, bağımsızlığı ve meşruiyetinin tartışmalı hale geldiğini kaydeden Kışanak, davaların düşünce ve ifade özgürlüğüne, her türlü baskıdan uzak siyaset yapma hakkına açık bir müdahale anlamına geldiğini belirtti. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, hakkında 10 yıl hapis istemi içeren iddianamenin kabul edilmesi ve hızla basına servis edilmesi üzerine yazılı bir açıklama yaptı. Açılan davaların hukuksal altyapıdan yoksun, konjonktürel davalar olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Türkiye yargısı uluslar arası hukuk standartlarını özümsemediği için dönemin koşullarına göre suç ve ceza üreten bir mekanizma haline gelmiştir.” denildi.  Daha öncede benzer kaotik ortamlarda tamamen politik saiklerle davalar açıldığına dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Benim ve aynı kulvarda siyaset yaptığım binlerce yol arkadaşım hakkında da soruşturma ve dava açılmış,  binlerce kişi haksız ve hukuksuz bir şekilde mağdur edilmiştir.”

‘YARGININ TARAFSIZLIĞI, BAĞIMSIZLIĞI VE MEŞRUİYETİ TARTIŞMALI’

Yargının tarafsızlığı, bağımsızlığı ve meşruiyetinin tartışmalı hale geldiğinin vurgulandığı açıklamada, “Zaten tartışmalı olan Türk yargı sistemi son yıllarda muhalif kesimlere karşı takındığı tutum ile tarafsızlığını ve bağımsızlığını tümden yitirdiği gibi meşruiyeti de tartışmalı hale gelmiştir.” denildi.

‘SİYASİ PARTİ FAALİYETLERİ SUÇ DELİLİ OLARAK DOSYAYA EKLENDİ’

Açıklamada, açılan davalar hakkında bilgi verilerek, şöyle denildi: “Hakkımda açılan söz konusu davalardan ilki; 8 Mart 2015 tarihinde Dünya Emekçi Kadınlar Günün vesilesi ile yapılan mitingde yaptığım konuşma ile ilgilidir. Türkiye ve Ortadoğu’daki kadın mücadelesine ilişkin görüşlerimi kamuoyu ile paylaşmamdan ibarettir.   Diğer dava ise Siyasi Partinin Eş Genel Başkanı olduğum dönemde yürüttüğüm siyasi faaliyetler, katıldığım toplantılar, konferanslar maalesef suç delili olarak dosyaya eklenmiştir.”

‘GÖZDAĞI VERMEYE YÖNELİK UYGULAMALARDIR’

Açıklamada, açılan her iki davanın da düşünce ve ifade özgürlüğüne, her türlü baskıdan uzak siyaset yapma hakkına açık bir müdahale anlamına geldiği belirtildi. Açıklamada, “Aynı zamanda siyaset yapmaya, ülkenin temel sorunlarına alternatif çözümler üretmeye engel oluşturmaya ve gözdağı vermeye yönelik uygulamalardır. Hiçbir zaman kabul etmediğimiz bu uygulamaları, bundan sonra da kabul etmeyeceğiz.  Her şeye rağmen memleketin temel sorunları hakkında fikir üretmeye, fikirlerimizi yüksek sesle kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz.” ifadelerine yer verildi.

f156e28496ce325707a7a5ce53742c71_XL

304 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika