Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.6484 / Satış : 4.6568
Euro : Alış : 5.4621 / Satış : 5.4720
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kışanak: “Herkesin birinci önceliği barıştır”

28 Nisan 2016 - 407 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Kışanak: “Herkesin birinci önceliği barıştır”

Büyüksehir anlı-kısanak1 Büyüksehir anlı-kısanak

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin son bir yıllık çalışmalarını değerlendirmek üzere eş başkanlar Fırat Anlı ve Gültan Kışanak basın mensupları ile bir araya geldiler. Herkesin birinci önceliğinin barış olduğunu belirten Gültan Kışanak ” Yaşanan çatışmalı süreçte belediye çalışmalarının da aksadığını söyledi. Gültan Kışanak Ayrıca, Sur ilçesinin kamulaştırma yapılmadan ve vatandaşın elindeki mülkiyet hakkı alınmadan da yeniden ayağa kaldırılabileceğini belirterek, “Yaşananlardan devletin kusuru yoksa bile, devletin vatandaşın zararını ödemesi gerekiyor” dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Fırat Anlı ve Gültan Kışanak son bir yıllık çalışmalarını değerlendirmek için basın toplantısı düzenledi.

KIŞANAK: “ÇATIŞMALI SÜREÇ BELEDİYE ÇALIŞMALARINI ENGELLEDİ”

Toplantıda konuşan Başkan Gültan Kışanak, yaşanan çatışmalı sürecin belediye çalışmalarını da engellediğini, Sur’da uzun süre temizlik gibi temel bir çalışma bile yapamadıklarını belirterek, “Herkesin birinci önceliği barıştır. Barış ortamının olmadığı bir yerde kimse işini doğru düzgün yapamaz. Onun için barış acil ve elzemdir. Çatışmalı süreç başladığından beri biz hem yereldeki mülki amirler hem de merkezi hükümet ile sorunun çözümü için yeniden diyalog yollarına dönülmesi için kapıları aralamaya çalıştık. Ama maalesef kapı aralanmıştır diyemiyorum” dedi.

GELECEĞE YÖNELİK HİZMET ANLAYIŞINA GEÇMEK İSTİYORUZ

Eş Başkan Kışanak, geleneksel hizmet anlayışından geleceğe yönelik hizmet anlayışına geçmek istediklerini ve bu yönde çalışma yaptıklarını da belirterek, “Temiz enerji geleceğe yapılan yatırımdır. Enerji ihtiyacını karşılamak için ucuz ve pratik enerji kullanmak yerine geleceğe dair projeler üretiyoruz. Kentin su ihtiyacının karşılandığı ana kanal üzerine HES yaptık. Bununla çevre ve doğayı tahrip etmeden enerji üretiyoruz. Güneş enerjisi üreten iki santralımız var, 2’sinin çalışması da sürüyor. Geleceğe yatırım böyle oluyor” dedi. Ekolojik toplumu hayata geçirdiklerini, Türkiye’de yapılan tahlillerden sonra organik tarıma en verişli toprakların bulunduğu Lice ilçesinde köylülere organik tarım eğitimi verildiğini söyleyen Kışanak, “Organik ürünlerini pazarlamak için semt pazarı açtık. Kent bahçeleri yaptık, biri 30 ve diğeri 40 dönümlük kent bahçelerinden 2-3 yıl sonra meyveleri toplayabileceğiz. Kent içinde bostanlar yapmaya başladık. Kendi kendimiz üretim yapacağız. Tüketen ve kirleten bir toplumdan üreten ve ekolojik yaşayan bir toplumla geçmenin çalışmalarını yapıyoruz” dedi.

SUR’U DOKUSUNU DEĞİŞTİRMEDEN YENİDEN AYAĞA KALDIRABİLİRİZ

Bakanlar kurulundan Sur ilçesi ile ilgili alınan acele kamulaştırma kararını da değerlendiren Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak, “Sur’u kültürel ve tarihi dokusunu değiştirmeden yeniden ayağı kaldırabiliriz. Ama ne yazık ki Hükümetin çalışmaları ve yaptıkları konusunda kaygılarımız vardır. Bölge halen abluka altında ve UNESCO kriterlerine aykırı işler yapılmaktadır. Benzer durumun yaşandığı Silvan’da biz yaraları sardık. Sur’un yeniden ayağı kaldırılması için kamulaştırmaya ihtiyaç yoktur. Bunu neden ihtiyaç duyduklarını sormak istiyoruz. Yaşananlardan devletin kusuru yoksa bile devletin vatandaşın zararını ödemesi gerekiyor kamulaştırma yaparak vatandaşın elinden mülkünü alması değil. Bunun için mülkiyetin el değiştirmesine gerek yoktur. Neden ve kim için Sur ihya edilecek bunu soruyoruz. İnsanların şehir merkezinden alınıp kentin çeperlerine atılmasını istemiyoruz. Bine yakın kişi bu konu ile ilgili dava açtı” diye konuştu.

ANLI: “SIRADAN BİR BELEDİYE DEĞİLİZ”

Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı ise, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin sıradan bir belediye olmadığını, yaptıkları ile Türkiye gündemine gelen bir belediye olduğunu ifade ederek, belediyelerine yönelik siyasal iktidarın ve bazı kişilerin zaman zaman yaptıkları algı operasyonları olduğunu söyledi. 2015 yılının tarihte önemli iz bırakan bir yıl olduğunu söyleyen Anlı, “2015 yılının ilk 6 aylık dönemi Diyarbakır ve bölge için pozitif koşulların olduğu ve umutların yeşerdiği bir dönemdi. Birçok önemli gelişmeye tanıklık ettik. 4 Temmuz’da Diyarbakır surları UNESCO’nun kültürel miras listesine girdi. Geleceğe dair umutların en üst seviyeye çıktığını gördük. İkinci yarısı ise tam tersi bir durum yaşandı. Belediye olarak yaşanan gelişmelere rağmen kamusal hizmetleri yerine getirmeye çalıştık. 2014’ün sonunda ve 2015’te başlayan birçok projemizi tamamladık. Belediye olarak ilk kez doğal gaz dolum tesisimizi açtık. Elazığ yolunda 20 dönümlük askeri alanı kamulaştırarak orada yolu genişlettik. 2015 yılında 2 seçim yaşanmasına rağmen belediye hizmetlerinde aksama olmadı ve büyük bir özveri ile çalışmaları sürdürdük” dedi.

“KAMULAŞTIRMAYA KARŞI DEĞİLİZ”

Biz kamulaştırmaya karşı değiliz diyerek sözlerine devam eden Anlı “Kamulaştırmanın ortaklaşarak ve insanlar mağdur edilmeden yapılmasından yanayı. Sur’un kamulaştırılmasında cami ve kilise kamulaştırıldı. Cami ve kilisenin kamulaştırılmasının kamuya ne yararı var bunun açıklanması gerekir. Diyarbakır’ın hafif raylı sistem projesini dünya bankası onayladı. Bütün çalışmaları bitti ancak Kalkınma Bakanlığı’ndaki küçük sorun nedeniyle hayata geçiremedik. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan nasıl Konya, Antalya, İzmir’deki büyük projelerin hayata geçirilmesinde büyük rol oynuyor ve bunun açılışı gerçekleştiriyor. Diyarbakır’daki projelerde ise maalesef sıkıntılarla karşılaşıyoruz. Burada bana göre belediyeler değil, insanlar cezalandırılıyor.”

BAKAN YILMAZ’A ÇAĞRI

Belediye Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı, son olarak Dünya Bankası tarafından onaylanan Diyarbakır hafif raylı sistem projesinin Kalkınma Bakanlığı’nın 2016 yılı programına alınması için Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’a çağrıda bulunarak bu konuda destek istedi.

(Sait BAYRAM’ın Haberi)

258 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika