Dolar : Alış : 4.4652 / Satış : 4.4732
Euro : Alış : 5.2674 / Satış : 5.2769
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir29°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kışanak Sur için Almanya’da temaslarda bulundu

13 Nisan 2016 - 516 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Kışanak Sur için Almanya’da temaslarda bulundu

Kısanak (1) Kısanak (2)

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Almanya’da Sur için temaslarda bulunarak, Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, Avrupa Sosyalist Yerel ve Bölgesel Yönetimler Birliği ve Almanya’daki siyasi partilerin temsilcileriyle görüştü.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Almanya’da Sur için çeşitli temaslarda bulundu. Avrupa Sosyalist Yerel ve Bölgesel Yönetimler Birliği (USLRRE) Onursal Başkanı ve Hanover eski Belediye Başkanı Herbert Schmalstieg ve USLRRE Genel Sekreter Yardımcısı Peter Hamon’la Almanya’nın Berlin kentinde görüşmeler gerçekleştirdi. Buluşmada, kentin içinde bulunduğu durumun ele alınmasının yanı sıra var olan sorunların nasıl çözüleceğine ilişkin fikir alışverişinde bulunuldu.

KAMULAŞTIRMA KARARI KONUŞULDU

Kışanak, USLRRE görüşmelerinin yanı sıra Almanya’daki siyasi partilerin temsilcileri ve Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier ile görüşmeler yaptı. Kışanak, görüşmelerde UNESCO Dünya Kültür Mirası olarak tescillenen Sur için hükümetin aldığı kamulaştırma kararının detaylarını ve kentteki 310 sivil toplum örgütü tarafından kurulan Sur Koruma ve Yaşatma Platformu’nun kuruluş amaçları ve faaliyetlerini aktardı.

SCHOSTOK’DAN EŞ BAŞKANLARA MEKTUP

Hanover Belediye Başkanı Stefan Schostok ise, USLRRE aracılığıyla Eş Başkanlar Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’ya hitaben kaleme aldığı bir mektup iletti. Diyarbakır’da yaşanan süreçten duyduğu kaygıyı dile getiren Schostok, diyalogun, karşılıklı anlaşmanın, eşit, barışçıl ve birlikte yaşamanın tek olasılık olduğuna inandığının altını çizdi. Schostok, Büyükşehir Belediyesi ile dayanışma ilkesi çerçevesinde işbirliğini arttıracaklarını kaydetti.

ORTAK ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLECEK

Almanya’da yapılan temaslarda, ciddi bir yıkım süreci geçiren Sur’daki tarihi yapıların korunması ve restorasyonu, Diyarbakır merkezinde ve ilçelerindeki çatışmalar sonucu yaşanan zorunlu göç hareketliliği ile Sur’a dair verilen kamulaştırma kararı ele alınan temel konular oldu. Görüşmelerde, Sur’daki durumun gelecek ay yapılacak USLRRE Kongresi gündemine alınması, Almanya belediyeleri ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi arasında kültürel mirasın korunması ve göçün toplumsal etkilerinin azaltılması için ortak çalışmalar yürütmesi kararlaştırıldı.

357 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika