Dolar : Alış : 3.9039 / Satış : 3.9110
Euro : Alış : 4.8103 / Satış : 4.8189
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir19°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14141 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kitap Fuarı şiir dinletisi ve panellerle sürüyor

18 Mayıs 2016 - 594 kez okunmuş
Ana Sayfa » Eğitim»Kitap Fuarı şiir dinletisi ve panellerle sürüyor

Kitap Fuarı şiir dinletisi ve panellerle sürüyor

Kitap Fuarı şiir dinletisi ve panellerle sürüyor1

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 2. Amed Kitap Fuarı, şiir dinletisi, söyleşi ve panellerle devam ediyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Daire Başkanlığı’nın “Özgürlük” temasıyla dün açılışını yaptığı 2. Amed Kitap Fuarı, kitapseverlerin ilgisi altında, şiir dinletisi, söyleşi ve panellerle devam ediyor. Amed Sanat Galerisi’nde modern şiirin öncülüğünü yapan şairlerden Bedirxan Sindi, şiirlerini okudu.  Moderatör Şêxmûs Sefer şiir dinletisinde, Şair Sindî’nin Kürt müziğinde birçok esere ilham veren “Ey Felek” ve “Ez Keçim Keça Kurda me” gibi şiirlerin sahibi olduğunu söyledi. Sindî, 1923’te öldürülen General Şerif Paşa üzerine 1967 yılında yazdığı “Ey Felek” adlı şiirini okudu. Şairlerin birbirinden haberdar olabilmeleri için Latin Alfabesi kullanmaları gerektiğini söyleyen Sindî,şiir dinletisinin ardından katılımcılara “Guldeste” adlı şiir kitabını imzalayarak hediye etti.

DİCLE ANTER BABASINI ANLATTI

Fuar kapsamında Dicle Anter, “Musa Anter Gazeteciliği ve Edebiyatı” konulu söyleşide babasının yazın hayatını anlattı. Aram Yayınları’nın düzenlediği söyleşide konuşan Anter, babasının gazeteciliği önemsediğini ve Kürtçe yazmak için uzun süre mücadele verdiğini söyledi. Tüm baskılara rağmen Musa Anter’in Kürtçe yazmaktan asla vazgeçmediğini belirten Anter, mizahi ve hicivli anlatımlarından örnekler verdi. “Musa Anter’in kalemi yerde kalmasın denildi; ama halen Kürtçe konusunda eksiğiz. Okumuyor, okutmuyoruz.” diyen Anter,  Musa Anter’in kalemiyle Kürt insanının yaşamını anlatmaya çalıştığını söyledi.

DAĞ VE ZINDAN EDEBİYATI TARTIŞILDI

Moderatörlüğünü Azad Zal’ın yaptığı “Dağ ve Zindan Edebiyatı” konulu panele ise, Salih Sezgin, Edip Polat ve Mehmet Deviren konuşmacı olarak katıldı.  20 yılını cezaevinde geçiren yazar Salih Sezgin panelde, Dağ ve Zindan Edebiyatı’nın oluşumunu anlattı. Zindanda yaşanan zorlukların insanı edebiyata sürüklediğini ifade eden Sezgin, zindanda yaşadıklarının bir hayal değil, gerçekler olduğunu ifade etti. Sezgin, “Asıl Kürt edebiyatı, Kürt mücadelesiyle var oldu; ama hala yazılmadı. Romanlara, kitaplara hala tam anlamıyla konu olmadı ve yazılmayı bekliyor. Bugün yaşananlar edebiyatla birlikte geleceğe damgasını vuracak.” dedi.

‘ZİNDAN EDEBİYATI MACERA EDEBİYATIDIR’

Yazar Edip Polat ise, yazarlık ve cezaevinin birbirine yakın olduğunu ve bunları birbirinden ayırmanın zor olduğunu belirterek, “Yazarlık ve kitaba yoğunlaşma zor şartlarda oluyor. Kendi kuşağımızdan biliyoruz. ‘Dörtlerin Gecesi’ hepimizi yazmaya itti. Zindan edebiyatı macera edebiyatıdır. Sanatsal açıdan baktığımız zaman tartışılabilir. Zindanda yaşananlar yazılan eserlere de konu oldu.” diye konuştu.  Mehmet Deviren de, gerçek edebiyatın dağda ve zindanda olduğunu belirterek, “Dağ ve cezaevini birbirinden ayıramazsınız. Çünkü biliyoruz önümüzde gerçek bir hayat, bir edebiyat var. Biz şu ana kadar dağ ve zindan edebiyatına toplum olarak sahip çıkmadık.” Şeklinde konuştu.

402 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika