Dolar : Alış : 4.0668 / Satış : 4.0742
Euro : Alış : 4.9503 / Satış : 4.9592
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir28°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14233 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

KJA: “Saldırılar kadın bedeni ve özgürlüğüne yapılıyor”

12 Şubat 2016 - 580 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»KJA: “Saldırılar kadın bedeni ve özgürlüğüne yapılıyor”

Diyarbakır’da Ekin Ceren Kadın Merkezi, DİKASUM, Amida, Kardelen Kadın Merkezi, Selis Kadın Derneği ve KJA bileşenleri, Kayapınar Belediyesi Ekin Ceren Kadın Merkezi önünde, Cizre’de bir kadının yaşamını yitirdikten sonra bedeninin teşhir edilmesi iddialarına ilişkin basın açıklaması düzenledi. “Kadın katili devlet” pankartının açıldığı açıklamada, “Em disa dibejin em ji laşê tazi şerm nakin”, “Devlet işkenceye soyunduğunda kadınlar direnişi giyinir”, “Biz doğarken direniş elbisesi giyindik” dövizlerinin yanı sıra hayatını kaybeden kadınların fotoğraflarının bulunduğu pankart taşındı.

“SAVAŞIN KİRLİ YÜZÜ…”

Açıklamayı yapan Ekin Ceren Kadın Merkezi Psikologu Berivan Şahin, kadına yönelik şiddetin her geçen gün katlanarak arttığı bugünlerde savaşın kirli yüzünün bir kez daha kendini kadın bedeni üzerinde teşhir ettiğini ifade etti. Erk zihniyetinin söz konusu kadın ve kadın bedeni olduğunda katlettiği bedeni teşhir ederek kadını ve mücadelesini aşağılamayı umduğunu savunan Şahin, “10 Ağustos’ta Muş Varto’da Kevser Eltürk şahsında gerçekleştirilen vahşi ve barbarca saldırının bir kez daha Cizre ilçesinde kendini gösterdiğini”  söyledi. TÜİK, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı verilerine göre, son 15 yılda 241 polis, 91 asker, 17 özel tim, 15 korucu ve 45 gardiyanın tecavüzden yargılandığını fakat hiçbirinin ceza almadığını belirten Şahin, “Normal şartlar altında herhangi bir insana bunları yapanlar, düşman gördükleri ve her türlü zulmü uygulamayı kendilerine görev bildikleri insanlara hele ki bu insan kadınsa neler yapmaz. Ama bu noktada unutulan şudur ki ne Ekin Wan’ın ne diğer kadınların bedenleri biz kadınların utanç kaynağı olmamıştır ve olmayacaktır” dedi.

“SOKAKLARDAN GERİ ÇEKİLMEYECEĞİZ”

Kadına yönelik şiddetle mücadele eden kadınlar olarak, kadın bedenine yapılan her saldırı esasta kadının özgürlük tutkusuna yapılmış bir saldırı olduğunu bildiklerini ifade eden Şahin, kadınlara yapılan her saldırının kadını eve hapsetmeye, kadını erkeğin ve devletin tahakkümüne almaya yönelik olduğunu kaydetti. Kadınlar olarak saldırılar karşısında yaşamın her alanında kadın rengiyle var olacaklarının altını çizen Şahin, kirli savaşı sonlandırmak için alanlardan ve sokaklardan geri çekilmeyeceklerinin altını çizdi.

KJA

ARŞİV

361 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika