Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir35°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14272 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

KJA: Yas tutmayacağız!

06 Ocak 2016 - 866 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»KJA: Yas tutmayacağız!

Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde yaşamını yitiren üç Kürt kadın siyasetçi DBP PM üyesi Sêvê Demir, KJA aktivisti Fatma Uyar ve Silopi Halk Meclisi Eşbaşkanı Pakize Nayir için Kongreya Jinên Azad (KJA), Diyarbakır’daki DBP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan KJA Koordinasyon üyesi Sara Aktaş, KCK Ana Davası kapsamında Demir ile 5 yıl Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nde hukuksuz bir şekilde tutuklu kaldıklarını savunarak, 9 Ocak Paris katliamını hatırlattı ve “Bugün, bundan 3 yıl sonra yine bir Ocak ayında 3 özgürlük çiçeğimiz katledildi. Her 3 kadın arkadaşımız da her türlü bedeli göze alarak ömürlerini mücadeleye adadı. Onlar kadın özgürlük mücadelesine inandıkları için, erkek şiddet devletine karşı dik durdukları için katledildiler” dedi.

“BAHARIN GELİŞİNİ ASLA ENGELLEMEZLER”

KJA olarak yas tutmayacaklarını vurgulayan Aktaş, “Bizler KJA olarak yas tutmayacağız. En üst düzeyde en radikal eylemler ortaya koyarak mücadelelerine sahip çıkacağız. Bu saldırının ideolojik çizgimize yönelik olduğunu biliyoruz. Onların direniş bayraklarını en üst düzeyde her ne bedel ödersek ödeyelim taşıyacağız” diye konuştu.  Aktaş konuşmasını, “Üç çiçeği dalından koparabilirler ama baharın gelişini asla engelleyemezler. Özgürlüğün gelişini asla engelleyemezler” diye tamamladı.

“ONLAR MİRABEL KARDEŞLERİN YOLDAŞLARI OLDU”

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Selma Irmak ise Kürtler üzerine bir ferman çıkarıldığını ve fermana karşı en önde mücadele bayrağını taşıyan kadınların hedef alındığı dile getirdi. Irmak, “Sizler, katliamlarla, öldürmelerle bizi korkutamazsınız. Onlar Mirabel kardeşlerin yoldaşları oldu. 3 Kürt kadınının yoldaşları oldular. Biz de onların yolundan gidenler olacağız. Bizler erkek egemen sisteme teslim olmadık, devlete teslim olmayacağız” diye konuştu.

“YAS TUTMA VAKTİMİZ YOK”

Tüm kadınlara çağrı yapan Irmak, “Mirabel kardeşler Silopi’de bir daha katledildi. Sessizlik ölümdür, mücadele özgürlük getirir. Tüm halkların kadınlarına çağrı yapıyorum. Gelin kadınların mücadele bayrağını yükseltelim. Bugün karanlık bir gün değil, bizim yas tutma vaktimiz yok. Gün mücadele günüdür. Bize yaşamda en büyük öğretici oldular. Öğrencileri gibi biz de yollarında ilerleyeceğiz. Son damla kanımıza kadar yolunuzda ilerleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

TUNCEL: POLİTİK KADINLARI ÖLDÜRÜYORLAR

HDK Eş Sözcüsü Sebahat Tuncel ise politik kadınların katledildiğine vurgu yaptı. “İsyanımızı, öfkemizi ortaya koymak için karşınızdayız” diyen Tuncel, şöyle devam etti: “Politik kadınları öldürüyorlar. Onlar kadınları katlederek, kadınlar şahsında topluma mesaj veriyorlar. Onlar kadınları katlederek özgürlük mücadelemizi de koparmak istiyorlar. Bundan 3 yıl önce Sakine, Fidan ve Leyla’yı katledenler, Kürt özgürlük mücadelesini kadını vurarak yok etmek istediler. O gün Batıkent Meydanı’nda ‘Siz bu mücadeleyi bitiremezsiniz’ dedik. Onları katlettiğinizde zannediyor musunuz ki kadınlar özgürlük mücadelesinin en ön saflarında yer almayacak. Sizler bunu düşünerek yanılıyorsunuz.”

“SESSİZ KALMAK ONAYLAMAKTIR”

Kendilerine verilen mesajı aldıklarını dile getiren Tuncel, “Hem devrimci kadınlar olarak, hem de KJA’lı kadınlar olarak bu bayrağı biz düşürmeyeceğiz. Belki biz de düşebiliriz ama bayrağımızı taşıyacaklar her daim vardır. Kadınları katlederken, öncü kadınlara, politik kadınları hedef alıyorlar. Bir toplumu terör olarak görüyorlar. Bugün sizin Sur’da, Cizre’de, Silopi’de uyguladığınız terör değil de nedir? Siz bir toplumu kendiniz için düşman belirlemişsiniz. Kürdistan halkı bu tarihi direnişte mutlaka kazanacaktır. Türkiye halkına söylüyorum, buna karşı sessiz kalmak onaylamaktır” vurgusu yaptı. Tuncel, Musa Anter’in “Yaşamanın bir başka adı direnmektir” sözü ile konuşmasını sonlandırdı.

“KADIN, YAŞAM, ÖZGÜRLÜK”

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ise “Onların direnişi bizim direnişimizdir, öz yönetim direnişi yaşam için bir direniştir. Seve, Fatma ve Pakize de yaşam için direnişin olduğu yerde, yaşamın kendisi olmak için direniyorlardı. Halkın yaşamı ve direnişi içerisinde, bir türkü söyler gibi, halay çeker gibi, yurdunu, toprağını, çocuğunu sarar gibi şehit düştüler. Bu halk bunu unutmayacak” şeklinde konuştu. “Kadın, yaşam, özgürlük” diyen Yüksekdağ, savaş alanlarına yapılan saldırılarda özellikle kadınların hedef alındığına vurgu yaptı ve “Keskin nişancılar, kadınları hedeflediler. Özel timler kadınlara pusu kurdular. Tanklar, toplar evlerin başında, kadınlar bu direnişin damarında akan kandı. O kanı kurutmak istiyorlar. Yaşam damarlarındaki kanı kurutmak istiyorlar. Ama biz kadınlar yaşamda gürül gürül akan kanın devamı olmaya niyetliyiz. Bu üç kadın siyasetçi, öz yönetim direnişlerinin öncüsü olarak hatırlanacaklar. Bir halkın özgürlük mücadelesinin öncüleri olarak hatırlanacaklar. Onlar gibi bu mücadeleyi başarıya taşımaya kilitlenerek, başarıya ulaştıracağız. Mutlaka kadınlar kazanacak, mutlaka halkımız kazanacak” dedi.

KJA

550 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
..