Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir25°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kulp davası ertelendi

07 Mart 2016 - 494 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Kulp davası ertelendi

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinin dağınık mezralarından oluşan (Gurnik, Mezire, Pireş, Kepir ve Şuşan) Alaca köyü ve Muş’a bağlı Kayalısü köyü (Licik mezrası) civarında 8-25 Ekim 1993 tarihlerinde General Yavuz Ertürk komutasındaki Bolu Tugayı tarafından yürütülen askeri operasyonlarda gözaltına alınan 11 kişinin yaşamını yitirmesine ilişkin devam eden davanın 11. duruşması Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Davada yaşamını yitiren yurttaşların yakınları ile müşteki avukatları hazır bulundu.  Davanın tek sanığı Yavuz Ertürk ve avukatları da mahkemeye katıldı. CHP Milletvekli Sezgin Tanrıkulu da davayı izleyenler arasında yer aldı. Mahkeme başkanı bir önceki duruşmada dönemin Asayiş Komutanı Hasan Kumdakçı’nın tanık olarak dinlenmesine karar vermişti. Bu duruşmada Kumdakçı tanık olarak dinlendi. Dönemin Jandarma Komutanı olan ve tanık olarak dinlenecek olan Ali Ergürmez ise mahkemeye gelmedi.

“BİRLİKLER HALKA SAYGILIYDI”

1993 Ağustos ile 1995 Ağustos ayı arasında Güneydoğu Anadolu Asayiş Komutanı olduğunu belirten Kumdakçı, Kulp’ta yapılan operasyonun kendi bilgisi dahilinde olduğunu ve Şenyayla bölgesinden operasyon için birliklerin geçtiğini ifade etti. Kumdakçı, “Operasyonda ile ilgili bir kayıp bilgisi bana ulaşmadı. Bölge halkına karşı saygılıydı askerler. Zaten bölge halkına yardım etmek için oradaydı. Yasadışı olarak insanların toplanması ile ilgili bir bilgi gelmedi” iddiasında bulundu. Bu arada mahkeme başkanının Kumdakçı’ya “paşam” şeklinde hitap etmesi üzerine müşteki avukatları tepki gösterdi. Avukatlar, bu hitap şeklinin tanığın kendisini tanık olarak değil de paşa olarak hissettireceğini ifade etti. Ardından müşteki avukatlardan Ayhan Şenses’in, mahkemenin kayıt altına alınması talebi mahkeme başkanı tarafından uygun görüldü. Kumdakçı, sanık Ertürk’ün operasyon bölgesine kesinlikle gittiği ve taburun başında olması gerektiğini de aktardı.

“KÖYLER BOŞALTILMADI, İNSANLAR AYRILDI!”

Kumdakçı, Kulp bölgesinde köylerin boşaltılmadığını ve bazı köylülerin kendi isteği ile köyden ayrıldığını da ileri sürerek, operasyonun bilgisi dahilinde yapıldığını ifade etti. Ardından sanık avukatları, tanık Kumdakçı’ya “PKK tarafından köyden insan kaçırma eylemine tanık oldunuz mu?” şeklinde soru soruldu. Kumdakçı, soruya “Evet köylüler sürekli bize şikayette bulundular. Kendileri PKK tarafından kaçırıldı. O bölgede zaten kalabalıklardı. Operasyonda onun için yapıldı” diye cevap verdi. Bu diyaloglar müşteki avukatları tarafından “DGM savcıları gibi suçu PKK atmaya çalışıyorlar” diye karşılık buldu.

 “KARARGAHIMI MUŞ’A KURDUM”

Daha sonra konuşan sanık Ertürk de, operasyon yaptıkları bölgenin Muş’un güneyinde dağlık bir bölgede olduğunu belirterek, operasyon karargahını Muş Garnizon Komutanlığı’nda iki odaya kurduğunu söyledi. Operasyon yaptığı bölgenin Kulp ile ilgisi olmadığını kaydeden Ertürk, “Benim Şenyayla ve Kulp’ta karargahım yoktur” dedi.

 “OPERASYON BİTİNCE KÖYÜMÜZ BOŞATILDI”

Daha sonra müşteki avukatlarının mahkemeye getirdiği iki ayrı tanık dinlendi. İlk olarak 1993 yılında Alacaköy’de muhtarlık görevinde bulanan Reşit Yakup dinlendi. Yakup, daha önceki celselerde sanık Ertürk’ün “operasyon sırasında köyler boştu” iddiasını yalanlayarak, “Benim zamanımda boşaltılmamıştı. Operasyon bitince köyler boşaltıldı. Operasyon sırasında köyümüzde insanlarımız yaşıyordu” diye konuştu.

“OPERASYON MUŞ’TAN BAŞLAYIP KULP’A DOĞRU GELDİ”

Yakup, sanık Ertürk’ün duruşmada “Operasyon Kulp bölgesi ile alakası yoktu. Muş ilinin dağlık bölgesindeydi” sözlerine de “Operasyon Muş tarafından başladı sonra Kulp bölgesine doğru geldi. 35 ayrı mezra var Alacaköyün. Şenyayla da bunlardan biri. Aralarında zaman farkı var” şeklinde yanıt verdi. 1994 yılında muhtarlığı Yakup’tan devralan Vehbi Başer de, operasyon sırasında köylerinin boş olmadığını, daha sonra boşaltıldığını ifade etti.

 “KÜRT HALKININ HAFIZASIYLA OYNANMAK İSTENİYOR”

Daha sonra müşteki avukatlarından Ayhan Şenses, Muhterem Süren ve Nuri Özmen beyanlarda bulundu.  Tanık Kumdakçı’nın “Bana insan kaçırma ile ilgili bilgi gelmedi” sözlerine cevap veren avukatlar, tanığın kendi sorumluluğunu gizleme amacı güttüğünü ifade etti. Avukatlar, aynı dönem Süleyman Yahut adlı bir yurttaşın, kendisinden haber alamadığı yakını Abdo Yanık’ın akıbetinin bildirilmesi için Asayiş Komutanlığı’na verdiğini dilekçeyi mahkemeye sundu.  Avukat Süren, “Bir halkın, bizlerin hafızasıyla oynanıyor. Gerçekler gözardı edilmek isteniyor. Operasyonda görev yapan askerlerin listesinin de gönderilmemesi bunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

TUTUKLAMA TALEBİ

Avukatlar, sanık Ertürk’ün tutuklanması ve bilgileri mahkemeye ulaştırılmayan askerlerin mahkemeye başvurması için de tirajı 50 bini geçen gazetelere ilan verilmesi talebinde bulundu.

 DAVA ERTELENDİ

Ara kararını açıklayan mahkeme ise sanık Ertürk’ün tutuklanma talebini reddetti. Mahkeme, tanık Ali Ergürmez’in Jandarma Genel Komutanlığı tarafından bildirilen adresinden önümüzdeki oturum SEGBİS aracılığıyla dinlenmesine, katledilen Ümit Taş’ın gözaltına alındığı bildirilen tutanakta imzası olan polislerin isimleri ve hürriyetlerinin bildirilmesi için Emniyet Genel Müdürlüğü’ne müzekkere yazılmasına karar vererek, davayı 20 Haziran 2016 tarihine erteledi.

Kulp davası ertelendi

328 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika