Dolar : Alış : 5.3505 / Satış : 5.3601
Euro : Alış : 6.0880 / Satış : 6.0990
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir11°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14308 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kurak Kış en çok onlara yaradı

20 Şubat 2018 - 442 kez okunmuş
Ana Sayfa » Aktüalite»Kurak Kış en çok onlara yaradı

Şubat ayının ortasında olmamıza rağmen Diyarbakır henüz kar görmedi. Yaşanan bu durum çiftçileri üzse de inşaatçılar halinden memnun. Kış ortasında yazdan kalma günler yaşayan Diyarbakır’da inşaat işçileri çalışmaya devam ediyor. İnşaat işçileri geçen yıl bu dönemde soğuktan dolayı evde yattıklarını belirtirken, bu yıl durumun çok farklı olduğunu belirtti

Küresel ısınma ile birlikte mevsimlerde hissedilir bir değişim yaşanmaya başladı. Türkiye’de son 44 yılın en kurak kışı yaşanıyor. Şubat ayının son haftasına girilirken, Diyarbakır henüz kar görmedi. Bölgede çok kurak bir kış yaşanırken, kış ortasında güneşli günleri fırsat bilen inşaat işçileri çalışmaya devam ediyor. Diyarbakır ekonomisinde çok önemli bir yere sahip olan inşaat sektörü güneşli günlerden şikâyet etmezken, çiftçiler ise kışın kurak geçmesini endişe ile izliyor.

GEÇEN YIL ŞUBAT AYINDA EVİMİZDEYDİK”

Tesisat işçisi Süleyman Başalak, normal şartlar altında Şubat ayında soğuktan dolayı çalışmayıp evde oturduklarını söylüyor. Başalak, “Biz normal şartlar altında yılın sekiz ayı inşaatta çalışıp kışın yaklaşık dört aylık bir zaman diliminde soğuktan dolayı inşaatta çalışmıyoruz. Fakat bu yıl durum biraz daha farklı. Geçen yıl bu aylarda evimizde oturuyorduk. Bu yıl ise kış ayı gerçekten kurak geçiyor. Özellikle çiftçiler için kışın kurak geçmesi kötü olsa da biz inşaatçılar için bu durum bir nevi fırsat sayılır. Havaların güzel olmasını fırsat bilerek çalışmaya devam ediyoruz. Allah çiftçilerimize yardım etsin. Asıl onların işi bu sene daha zor” diye konuştu.

“KIŞ AYINDA YAZ MEVSİMİ YAŞANIYOR”

Bu yıl kar yağmadığını belirten demir işçisi Hasan Evren, güneşli havanın kendileri için daha çok çalışma fırsatı yarattığını belirtti. Karpat, “Ben yaklaşık sekiz yıldır inşaatlarda demir işçisi olarak çalışıyorum. Her yıl Ocak ve Şubat aylarında evlerimizde otururken, bu yıl ise tam tersi bir durum yaşanıyor. Kış ayı olmasına rağmen adeta yaz mevsimi yaşanıyor. Biz de bu durumdan dolayı çalışmaya devam ediyoruz. Mevsimlerin bu yıl değişmesi biz inşaat işçilerin için iyi, fakat tarım işi yapanlar için kötüdür. Ailemizde tarım işi ile uğraşanlar da var. Onlar bu durumdan dert yanarken, ben çalışmaya devam ediyorum. Umarım kar yağar da yağış bekleyen çiftçilerin de yüzü güler” dedi. (Yenigün Gazetesi-Özel Haber)

442 Total Views 3 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..
Bu bölgedeki nakliyat konusunda uzmanlaşmış firmalara ulaşabilirsiniz. artvin evden eve nakliyat ardahan evden eve nakliyat eşya depolama aydın evden eve nakliyat
  • RSS
  • Facebook
↑ Back To Top ↑